Omlouvám se, řekl na úvod svého vystoupení před novináři šéf a spoluvlastník padlé energetické skupiny Bohemia Energy Jiří Písařík. Ale krátce poté začal házet vinu za krach podnikání v energetice na všechny ostatní. Tedy hlavně na bankéře, kteří mu prý odepřeli přislíbený úvěr na financování provozu. A také konkurenci, která prý předražuje dodávky v poslední instanci.
„Všem našim zákazníkům, obchodním partnerům i zaměstnancům se hluboce omlouvám. Velmi mne mrzí, že jsme museli ukončit naši činnost. Bylo to nejtěžší rozhodnutí v mém životě a bylo to nutné rozhodnutí v zájmu našich klientů. Pokud by se společnost dostala do insolvence, nemohla by všem svým klientům vrátit přeplatky na zálohách a klienty by na své peníze museli čekat i roky,“ uvedl Jiří Písařík se slzami v očích při svém prvním veřejném vystoupení od ukončení činnosti Bohemia Energy v polovině října.
Tisková konference Bohemia Energy, která se odehrála dnes v hotelu Marriott, byla jevem dosud v Česku nevídaným. Scény, kdy manažer se slzami v očích omlouvá za své selhání, známe spíše z Japonska než ze střední Evropy. Značný podíl na podobě akce zřejmě měli specialisté na krizovou komunikaci Miroslav Deneš a Daniel Plovajko, které si firma najala. Jiří Písařík opravdu působil zdrceně a pokorně, což by mu člověk i věřil, pokud ho neznal jeho povahu.
Bankéři prý nedali ani korunu
Ta se odhalila poté, co Písařík začal házet vinu za pád Bohemia Energy na ostatní. Podnikání v energetice prý chtěl udržet, avšak 12. října vše zmařili bankéři. Během setkání s 25 zástupci bankovního sektoru, na kterém se mělo jednat o pokračujícím a navýšeném provozním financování skupiny Bohemia Energy, se totiž Písařík dozvěděl nečekanou novinu. Bankéři mu řekli, že mu nedají ani korunu a naopak se přihlásili o okamžité splacení dříve poskytnutých půjček.
Po takovém rozhodnutí již prý Jiří Písařík neměl na výběr a musel činnost celé firemní skupiny okamžitě ukončit. Nerozdělený zisk minulých let ve výši přes čtyři miliardy korun byl v tu chvíli již „projeden“ a další peníze už Bohemia Energy k dispozici neměla. Výrazné zdražení elektřiny, která společnost oznámila a které by problém se ztrátovým prodejem elektřiny a plynu zákazníkům s pevnými ceníky vyřešilo, platilo až od 1. listopadu. Tohoto data se už firma „nedožila.“
Jiří Písařík následně uvedl, že nečekal, jaké problémy zákazníkům způsobí přechod k dodavateli poslední instance (DPI). Uvedl, že ceny v režimu DPI jsou nesmyslně vysoké – a to i ve srovnání se současnou úrovní cen na energetických burzách. Hlavně ČEZ, innogy a pražské energetické podniky si prý ke spotové ceně účtují až 25procentní ziskovou marži.
Počet zákazníků Písaříkových energetických firem
Jako by takové obvinění nestačilo, Písařík přišel s temnou předpovědí, že po pádu Bohemia Energy ovládne trh oligopol pěti velkých dodavatelů energií. Důsledkem bude prudké zdražení cen elektřiny a plynu pro koncové odběratele a vyšší marže dodavatelů. Jako příklad uvedl nedávné zdražení elektrické energie ze strany největšího dodavatele, kterým je ČEZ Prodej. Podle propočtu expertů Bohemia Energy tím údajně zisková marže z dodávky elektřiny maloodběratelům vzroste v příštím roce oproti minulým rokům na dvojnásobek.
Amper Market skončí v příštím roce
Jiří Písařík se vyjádřil i k důvodům, proč dále funguje jedna energetická společnost z jeho skupiny: Amper Market. Je to prý dáno velkým podílem zákazníků z řad tepláren, škol, nemocnic či měst a obcí. V případě zemního plynu nepřecházejí tito velcí odběratelé do režimu DPI a hrozí jim černý odběr. Činnost společnosti Amper Market chce Písařík ukončit postupně během příštího roku poté, co si zákazníci najdou náhradní dodavatele.
Jak Ekonomický deník informoval, Bohemia Energy v polovině října nečekaně ukončila činnost. Celkem 618 tisíc odběrných míst na elektrickou energii a 292 tisíc na zemní plyn následně převzali dodavatelé poslední instance. Zákazníci však musejí platit na energie až čtyřikrát více než dříve. Více o Písaříkovi a historii jeho podnikání v energetice se dočtete zde.
David Tramba