INZERCE

Evropská kosmická agentura sídlí v Praze od roku 2010. Foto: Ministerstvo dopravy

Za nové sídlo Evropské kosmické agentury se bude platit nájem až 8,5 milionů měsíčně. Většina půjde ze státního rozpočtu

Evropská kosmická agentura (EUSPA), která od roku 2010 sídlí v Praze, se během let personálně rozrostla na 250 zaměstnanců z 20 členských států EU. Z tohoto důvodu ministerstvo rozhodlo o nalezení nového vhodného sídla a zadalo studii proveditelnosti. Ta navrhla několik možností, z nichž si GSA vybrala variantu pronájmu nového sídla. EUSPA by se tak měla do roku 2025 přesunout na novou adresu, která je ve vlastnictví Hlavního města Prahy. Podle dokumentu, který má Ekonomický deník k dispozici, se v budově Nová Palmovka bude platit nájem ve výši 6-8,5 milionu měsíčně. Většina, 75 procent, půjde ze státního rozpočtu.

Evropská kosmická agentura a její aktivity přímo naplňují Inovační strategií ČR 2019-2030 i Národní kosmický plán 2020 – 2025.

EUSPA má od roku 2010 sídlo v Praze a odtud řídí další střediska ve Francii, Španělsku, Nizozemí a Belgii. Vzhledem k rostoucímu počtu zaměstnanců a nevyhovujícím podmínkám na současné adrese byla zadána studie proveditelnosti, která měla za cíl navrhnout varianty, jak se vypořádat s rostoucím počtem pracovníků.

Studie proveditelnosti prověřovala 5 variant:

1) Zda lze navýšený počet pracovníků EUSPA možné umístit do stávajícího objektu

2) Požadovaný navýšený počet pracovníků EUSPA nelze umístit do stávajícího objektu, ale bude možné využít vedlejší objekt na adrese Nábřeží Kapitána Jaroše 1000/7, Praha 7, s nímž je příslušné hospodařit Generální finanční ředitelství

3) Obě předchozí varianty nejsou možné, požadovaný navýšený počet pracovníků EUSPA se tedy musí umístit do jiných prostor

4) Navýšený počet pracovníků EUSPA je možné umístit do stávajícího objektu na adrese Janovského 438/2, Praha 7, při zachování pracovní plochy 8 m2 na jednoho pracovníka

5) Část požadovaného navýšeného počtu pracovníků EUSPA je možné umístit do stávajícího objekt při kalkulování pracovní plochy 8 m2 na jednoho; pracovníci nad rámec kapacity stávajícího objektu budou umístěni do jiného již existujícího objektu na území hl. m. Prahy

Na základě studie proveditelnosti GSA rozhodla, že jedinou realizovatelnou variantou je umístění EUSPA do jiných prostor, než je současné sídlo agentury. Závěry GSA následně odsouhlasila vláda a pověřila vládního zmocněnce pro spolupráci s GSA sestavit a dále řídit pracovní skupinu, která měla ve spolupráci s GSA/EUSPA vybrat nové vhodné sídlo.

Nová Palmovka

V době provádění analytických a průzkumných prací a konzultací vstoupilo do jednání Hlavní město Praha (HMP), které nabídlo jako možnou rozestavěnou budovu Nová Palmovka. HMP vypořádala veškeré historické závazky týkající se budovy a převedla vlastnická práva na sebe. Zájem o další rozpracování této varianty byl potvrzen i na jednání ministra dopravy Mgr. Martina Kupky a primátora MUDr. Zdeňka Hřiba 3. 2. 2022.

Nová Palmovka byla vyhodnocena jako ideální objekt pro umístění nového sídla EUSPA vzhledem k tomu, že budova vyhovuje velikostí i celkovou koncepcí uspořádání nárokům EUSPA a zároveň vzhledem ke svým rozměrům a variabilitě umožní očekávaný budoucí rozvoj.

Dalším důvodem pro výběr bylo to, že je budova ve veřejném vlastnictví, což EUSPA jednoznačně preferovala s ohledem na případná bezpečnostní rizika vyplývající například z prodeje komerční nemovitosti subjektům ze zemí mimo EU.

Nájemní smlouva za 8,5 milionu

Výsledná podoba smluvní dokumentace je výsledkem zhruba tříměsíčního vyjednávání mezi Ministerstvem financí a Hlavním městem Prahou, podle nichž se jeví jako maximální možný kompromis z obou stran. Nájemné bude hrazeno ze státního rozpočtu, přičemž EUSPA bude v souladu s Hostitelskou dohodou hradit 25 % ceny.

Dne 11. 7. 2022 byl Radou HMP schválen návrh na uzavření smlouvy o budoucí nájemní smlouvě mezi HMP jako budoucím pronajímatelem a Ministerstvem financí jako budoucím nájemcem, kde bude agentura EUSPA v roli budoucího podnájemce. Doba trvání nájmu je předpokládána na 25 let.

Před podpisem nájemní smlouvy bude dislokace EUSPA předložena ke schválení Vládní dislokační komisi. Odhadované náklady v případě komerčního nájmu lze očekávat v rozmezí 75 – 102 milionů korun ročně, z nichž 25% bude hrazeno EUSPA.

Přesun EUSPA do nové budovy je předpokládán v polovině roku 2025. Odhadované nájemné bude od této doby hrazeno ve výši 6,25 – 8,5 milionů měsíčně. Ze státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva financí půjde 75% ceny, zbytek uhradí EUSPA.

Drahé nájemné, strategická budova

,,Budova Nová Palmovka je rozsáhlejší a její prostor lze variabilně rozvíjet, což umožňuje EUSPA možnost dalšího rozšiřování a postupného růstu. Proto je nezbytné s tímto při přípravě budovy počítat, abychom zamezili decentralizaci EUSPA do jiných center EUSPA ve Španělsku, Francii, Nizozemí a Belgii, popř. i do řídících středisek Galileo v Itálii a Německu“, uvádí se v dokumentu, který má Ekonomický deník k dispozici.

Už od 1. 1. 2023 tak bude do nového sídla převedena agenda tzv. Space Surveillance and Tracking (SST) Front Desk ze Satelitního centra EU a dojde ke zřízení tzv. Space Downstream Platform, která bude mít podobu testovacích zařízení a laboratorního vybavení pro start-upy a malé a střední podniky, které pracují s družicovými signály a daty.

Jak ušetřit státní rozpočet? ČR budovu odkoupí

S přestěhováním EUSPA do nové budovy se uvolní celá kapacita stávající budovy na Praze 8, do které uvažuje Ministerstvo financí přesunout převážnou část svých pracovišť z území Prahy, především těch, které jsou v komerčním nájmu.

Po podpisu smlouvy o budoucí nájemní smlouvě bude Ministerstvo financí povinno do 30 dnů uhradit HMP jistotu ve výši 50 milionů korun, která se vztahuje na budoucí nájemní smlouvu. Složená jistota bude úročena běžnou komerční sazbou a úroky budou každoročně připisovány ve prospěch ministerstva.

,,Pokud bude oboustranný zájem, Česká republika by budovu Nové Palmovky mohla od HMP odkoupit, či směnit za majetek nebo majetkové podíly ve vlastnictví státu, na jejichž získání bude mít HMP zájem. Celá transakce by tak nadále pravidelným výdajem nezatěžovala státní rozpočet, vedlejším efektem by bylo navýšení povinného podílu nízkoenergetických budov v majetku ČR“, uvádí se v dokumentu.

Jana Bartošová