INZERCE

Evidence ukrajinských aut má fungovat od října. Týkat se má ukrajinských uprchlíků před ruskou invazí, kteří v Česku provozují auta ze své domovské vlasti. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Za evidenci ukrajinských aut dá stát 7 milionů, má hlavně zlepšit výběr pokut

Ministerstvo dopravy už si u státního Centra dopravních informačních systémů (CENDIS) objednalo vytvoření nové elektronické evidence ukrajinských vozidel. Podle kontraktu zaneseného v centrálním registru smluv vyjde nová databáze resort zhruba na 7 milionů korun včetně DPH. Zřízení systému vychází ze schválené vládní novely, která má především zpřísnit postih za organizované převaděčství a zjednodušit podmínky pobytu a zaměstnávání vybraných skupin cizinců.

Evidence má fungovat od října. Týkat se má ukrajinských uprchlíků před ruskou invazí, kteří v Česku provozují auta ze své domovské vlasti. Právě ty budou muset nově registrovat do evidence vozidel. S nezapsanými vozidly by od ledna nemohli jezdit pod hrozbou pokuty až 30 tisíc korun. 

„Naším cílem je, aby registr byl co nejjednodušší. V registru bude vazba vozu a člověka s právem dočasné ochrany. Nebyly by v něm všechny technické detaily o vozidle, ale opravdu jen nejnutnější parametry, díky kterým bude řidič vozidla dohledatelný a bude tak možné mu uložit sankci za nedodržení pravidel silničního provozu,” vysvětlil mluvčí ministerstva dopravy Filip Medelský. 

Provozovatel vozu podle něj bude muset uvést základní údaje včetně adresy svého pobytu a rodného čísla. Údaje o vozidle by pak měly obsahovat kromě registrační značky také jeho VIN kód. Ukrajinci se budou moci zapisovat do evidence na kterémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností. 

Pokud to neudělají a budou v tuzemsku řídit, dopustí se podle Medelského přestupku.

„Za takovýto přestupek bude hrozit peněžitá pokuta, kterou bude možné udělit i příkazem na místě,” doplnil mluvčí.

Evidence ukrajinských vozidel podle něj pomůže především ve vymáhání pokut za dopravní přestupky, které zachytí například automatické radary.

„U pojištění platí, že pokud nepojištěné ukrajinské vozidlo v Česku způsobí škodu, poškozenému ji uhradí Česká kancelář pojistitelů prostřednictvím Garančního fondu,” uvedl Medelský.

Česká kancelář pojistitelů (ČKP) nedávno informovala, že podle jejího odhadu v Česku jezdí 38 tisíc ukrajinských aut, z nichž 4000 nejsou pojištěny. Stále přitom platí, že na základě dočasné ochrany nemusí na STK, protože se na ně hledí jako na auta v mezinárodním provozu.

„Samozřejmě i zde platí obecný princip, že vozidlo pohybující se na pozemní komunikaci musí být v odpovídajícím technickém stavu, aby nepředstavovalo riziko pro řidiče, pasažéry  i ostatní účastníky silničního provozu,” upozornil resortní mluvčí.

Zveřejněná smlouva ministerstva s centrem CENDIS počítá kromě nákladů na vývoj i provoz evidence také s platbou 140 tisíc korun za konzervaci celého systému poté, co přestane databáze fungovat. 

Podle dat ministerstva vnitra bylo k 1. dubnu v republice celkem 325 742 Ukrajinců s dočasnou ochranou, která umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Dvě třetiny dospělých uprchlíků tvoří ženy, téměř 30 procent jsou děti.

Ukrajinci, kteří v Česku získají dočasnou ochranu nebo vízum za účelem strpění, budou mít na zaevidování automobilu sedm dnů.

Tomáš Svoboda