Středa, 25. května, 2022

Z režimu dodavatele poslední instance odchází polovina „nových“ klientů ČEZu ke standardním smlouvám

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Už zhruba 190 tisíc lidí oznámilo ČEZ svůj úmysl opustit režim dodavatele poslední instance. Tito zákazníci brzy dostanou rozpis záloh u standardních produktů od ČEZ Prodej či od jiného nového dodavatele. K přechodu na běžné produkty u ČEZ není třeba chodit na pobočky ani volat call centrum, stačí online sjednat smlouvu na www.cez.cz/prepisdpi a pak následuje automatický převod. Většina ze 190 000 odběratelů přešla k ČEZ Prodej, ale řada jich také zvolila jiného dodavatele.

Přibližně 190 tisíc lidí zatím oznámilo společnosti ČEZ Prodej plnící roli dodavatele poslední instance úmysl odejít na jeden ze standardních produktů u ČEZ i jiných dodavatelů.

Velká část z nich k tomuto kroku využila možnosti online sjednání smlouvy na www.cez.cz/prepisdpi, a ulevila tak přetížené zákaznické obsluze ČEZ Prodej, která momentálně čelí čtyřnásobku požadavků oproti běžnému provozu.

„ČEZ Prodej začal před třemi týdny v roli dodavatele poslední instance zajišťovat bezpečné dodávky elektřiny pro 374 tisíc zákazníků nespolehlivých dodavatelů. Asi polovina z nich nám od té doby oznámila, že chtějí režim DPI opustit. Tito zákazníci dostanou v blízké době rozpis záloh u standardních produktů od svého nového dodavatele, ať už jím je ČEZ Prodej nebo někdo jiný,“ říká generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Při odchodu z DPI ČEZ poprosil zákazníky o trpělivost. Samotná změna dodavatele si totiž vyžádá určitý čas, v tuto chvíli zřejmě minimálně tři týdny. Tato lhůta zahrnuje standardní termíny na zpracování přechodu u operátora trhu nebo u distributora.

Přejít na standardní produkty ČEZ Prodej je nejjednodušší prostřednictvím online sjednání smlouvy na www.cez.cz/prepisdpi. To zatím funguje pouze pro přechod odběratelů DPI z distribučního území ČEZ.

„Tento týden spustí ČEZ Prodej rozšířenou verzi pro přechod z celého území České republiky,“ oznámil mluvčí Skupiny ČEZ Roman Gazdík.

Co je dodavatel poslední instance? Nástroj představující krátkodobý nouzový režim (maximálně 6 měsíců), který poskytuje zákazníkovi dostatek času najít si nového dodavatele, aniž by byl vystaven ztrátě dodávek energií.

Pozor! Až konečné vyúčtování

ČEZ Prodej se za poslední týden stal jedním z dodavatelů poslední instance (DPI) pro zákazníky řady zkrachovalých dodavatelů včetně skupiny Bohemia Energy. V uplynulých dnech byly rozeslány informativní dopisů o DPI, v tomto týdnu následují rozpisy záloh.

Zákazníci, kteří z režimu DPI odešli do standardních ceníků ČEZ nebo jiného dodavatele, většinou neobdrží rozpis záloh, ale až konečné vyúčtování, které zohlední jejich skutečnou spotřebu v režimu DPI.

Proč je výhodnější k přechodu na standardní ceníky používat online formulář na webuwww.cez.cz/prepisdpi? Formulář je nastaven intuitivně, stačí pouze zadat osobní a kontaktní údaje a EAN (18místné identifikační číslo odběrného místa, které najde zákazník ve smlouvě nebo na faktuře původního obchodníka, případně v dopise o zahájení dodávky elektřiny dodavatelem poslední instance).

Pak už odběratel automaticky přechází do standardních ceníků. Lhůta nutná k přechodu je přibližně 15 pracovních dnů.

Proč jsou zálohy v režimu DPI vyšší než u původního dodavatele? Výše záloh v DPI se stanovuje podle spotřeby z posledního odečtu. Zálohy jsou vypočítány jen na 6 měsíců poskytování služby u dodavatele poslední instance. Dosavadní dodavatelé totiž bohužel ukončili svou činnost v probíhající hlavní topné sezoně, kdy jsou ceny energií na trhu extrémně vysoké.

(ede)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter