Rourovna LIBERTY Ostrava, tradiční výrobce bezešvých trub určených pro těžbu a transport ropy, se vrací na americký trh. Navyšuje výrobu a přijme až sto nových pracovníků.

Česká republika patří mezi významné exportéry oceli do USA. K významným dodavatelům patří i rourovna ostravské huti, která ročně vyrobí až 130 tisíc tun bezešvých trub. Po zavedení cel na dovoz do USA v roce 2018 se ale pro ni tento tradiční trh uzavřel.

„Přestože americký trh pro nás dříve představoval až 40 procent odbytu, dokázali jsme zajistit vyšší odbyt naší výroby v Evropě. Teď se chceme připravit na to, že se vrátíme i ke svým americkým zákazníkům“, informoval ředitel rourovny LIBERTY Ostrava Libor Černý.

Důvodem je rozhodnutí americké vlády, která v říjnu zrušila celní bariéry. Evropa tak bude moci do USA vyvézt ocelovou produkci vyrobenou na jejím území v celkové výši 4,3 milionu tun za rok. Nová bezcelní kvóta se má rozdělit mezi evropské výrobce podle průměrného vývozu v předchozích letech.

„Posílili jsme náš obchodní tým a vytvořili obchodní síť se zástupci pro Polsko, Pobaltí, Německo, země Beneluxu. Jsme obchodně aktivní také mimo jiné ve Francii, Itálii, Španělsku a Skandinávii“, doplňuje Libor Černý.

Mohlo by vás zajímat

Pro očekávaný nárůst výroby potřebuje LIBERTY Ostrava zásadně posílit svůj výrobní tým. Přijímat bude především obsluhu válcovacích Stiefelových tratí. Nabízí významné pracovní benefity, jako náborový příspěvek až do výše 35 tisíc korun, kvartální a roční prémie či 25 dní dovolené.

„Přestože na trhu je nedostatek pracovníků, věříme, že se nám podaří získat šikovné lidi, které si sami proškolíme. Huť totiž nabízí nejen nadstandardní platy a benefity, ale hlavně stabilitu. Trubky jsou zapotřebí pro transport všech médií od ropy, přes vodu, po plyn, neobejde se bez nich stavebnictví ani automobilový průmysl“, doplňuje Libor Černý.

Foto: LIBERTY Ostrava

Bezešvé ocelové trubky, určené pro těžbu a transport ropy, musí splňovat přísné parametry. Do Spojených států amerických je rourovna vyvážela mnoho let. Držitelem licence API (American Petroleum Institute), nutné pro vývoz výrobků pro petrochemický průmysl, je již od padesátých let minulého století.

(ede)