Letošní 5. ročník kurzu energetických úspor Young Energy Europe je aktuálnější než kdy dřív, neboť napjatou situaci na trhu s energiemi pociťuje snad každá firma. Tři desítky zaměstnanců z 15 firem pro své podniky navrhují úsporné projekty a vypracovává konkrétní opatření na hospodárnější využití zdrojů. Kromě emisní stopy CO2 firmy můžou značně snížit i finanční náklady. Nejlepší projekty porota vybere v říjnu.
Při přednáškách o energetickém managementu, spotřebě vody, efektivitě budov, obnovitelných zdrojích energie a dalších lektoři seznamují mladé zaměstnance s možnostmi optimalizace a úsporami energie.
V rámci kurzu probíhají i odborné workshopy k tématům jako stlačený vzduch a osvětlení. Nedílnou součástí zpracování projektů zvýšení energetické účinnosti je i schopnost jejího měření, proto se zaměstnanci seznamují s měřicími přístroji.
Účastníci během kurzu zpracují praktický projekt pro svou firmu, který na závěr představí odborné porotě. Při úspěšném absolvování obdrží certifikát o získání dodatečné kvalifikace v oblasti účinného využívání energie a dalších zdrojů.
Konrétní projekty pro praxi
Hlavním cílem kurzu je prosadit konkrétní projekty v praxi a podpořit tak podniky na cestě k udržitelnosti.
Jeden účastník například ve své závěrečné práci navrhl využití parního kondenzátu z provozu pro ohřev topné užitkové vody. Vítězný projekt kurzu YEE 2020 následně firma uvedla do provozu a ročně teď ušetří cca 139 tun CO2 a stovky tisíc korun.
Mohlo by vás zajímat
Kurz nabízí Česko-německá obchodní a průmyslová komora a je podporován Spolkovým ministerstve hospodářství a ochrany klimatu.
Kromě Česka se projektu účastní také Bulharsko, Řecko, Maďarsko, Polsko, Slovensko, Srbsko a Chorvatsko.
Tomáš Rovný