Guvernérka amerického Federálního rezervního systému (centrální banka USA) promluvila po několikatýdenních nepokojích na finančních trzích v Číně.
Potvrdila vyhlídku na zvýšení klíčové úrokové sazby FEDu, neboť se vývoj americké ekonomiky stále zlepšuje. „Domnívám se, že by bylo adekvátní učinit ještě v tomto roce první krok ke zvyšování úrokových sazeb a pomalu se začít navracet ke standardní monetární politice,“ sdělila Janet Yellenová.
Zároveň upozornila, že směr ekonomiky a inflace je zatím velmi nejistý, a že jakákoli neočekávaná událost může takový krok oddálit nebo naopak uspíšit. Jako jeden z faktorů, zvyšující nejistotu ohledně budoucího ekonomického vývoje označila také Řecko. Co se týče vnitřních rizik americké ekonomiky, pak určitou slabinu vidí Yellenová v americkém trhu práce, který se podle ní ještě ne zcela zotavil. Pokud by ke zvýšení úrokových sazeb skutečně došlo, bylo by to poprvé po téměř celé jedné dekádě. Jeden z hlavních ekonomických analytiků Royal Bank of Scotland Jacob Oubina však guvernérčino sdělení čte tak, že „pozitivní fundamenty americké ekonomiky mají podstatnější váhu, než případné zhoršení vývoje v Řecku.“
Tvůrci monetární politiky FEDu v červnu počítali s nárůstem úrokových sazeb ve dvou krocích, a to vždy o čtvrt procentního bodu. Tempo dalšího zvyšování sazeb v příštím roce by ale mělo být daleko více pozvolné, než s jakým se počítalo ještě letos v březnu.
Jak bylo zmíněno, potenciální riziko vidí Yellenová ve vývoji pracovního trhu. Zde stále ještě existuje podstatné množství nezaměstnaných, kteří nehledají práci, protože předpokládají, že na trhu neexistuje dostatek pracovních příležitostí. Yellenová tak současnou úroveň nezaměstnanosti 5,3 % nevidí jako míru nezaměstnanosti, která by byla kompatibilní s tak zvanou plnou zaměstnaností. „Existují však již určité znaky v podobě nárůstu mezd, které mohou indikovat, že se k plné zaměstnanosti přibližujeme,“ dodala.
Zatímco vývoj trhu práce je i přes svá rizika poměrně pozitivní, mohou americkou ekonomiku zpomalit jiné dvě brzdy. Tou první je silný dolar, který může negativně působit na americké čisté exporty. Tou druhou je pak pokles soukromých investic, souvisejících s nízkými cenami ropy. „Jakmile se kurz dolaru i cena ropy stabilizují, očekávám mírný, ale stálý ekonomický růst,“ odhaduje Yellenová.
Finanční trhy sdělení Yellenové přijaly celkem kladně. Index S&P 500 v pátek uzavíral o 1,2 % silnější. 15. července bude guvernérka Yellenová předkládat Kongresu pololetní zprávu o vývoji monetární politiky.
Petr Musil