Země světové obchodní organizace (WTO) podepsaly dohodu o odstranění cel v obchodě s produkty informačních technologií. Jde o první globální dohodu o snížení cel od roku 1996.
Dohoda pokrývá 201 druhů zboží a zhruba deset procent světového obchodu. Spotřebitelé by díky ní měli zaplatit méně za řadu produktů, od navigačních systémů přes počítače po nástroje k sériové výrobě zboží, píší Financial Times.
Dohoda, kterou podepsalo 53 zemí, zruší cla uvalovaná na dovoz zboží v hodnotě 1,3 bilionu dolarů ročně. Celkové náklady na cla se tím sníží o 190 miliard dolarů, což by mělo podpořit světovou ekonomiku. Formálně jde o doplnění dosavadní dohody ITA o seznam dalšího zboží, na něž se nebudou uplatňovat cla.
„Je chvályhodné, že WTO konečně došlo, že je třeba zareagovat na obrovsky rychlý vývoj, kterým celá oblast informačních technologií prochází,“ komentoval fakt, že WTO trvalo zareagovat na překotnou expanzi výrazně déle, než by se bylo zamlouvalo trhům, John Neuffer z washingtonské Semiconductor Industry Association.
Jen ve Spojených státech bude nová dohoda pokrývat vývoz v hodnotě přes 100 miliard dolarů; podle odhadu odvětví by mohla v USA zajistit až šedesát tisíc nových pracovních míst.
Nová dohoda se mimo jiné týká nové generace polovodičů, zdravotnických přístrojů, tištěných obvodů nebo satelitů. Těžit z ní by měly společnosti jako General Electric, Intel, Texas Instruments, Microsoft nebo Nintendo.
Dohoda je prvním výsledkem konference WTO, která se sešla v keňském hlavním městě Nairobi. WTO je podle mnoha svých kritiků, třeba Jona Healeyho z LA Times, „dlouhodobě neschopná dospět k další globální dohodě o liberalizaci obchodu a začíná proto uvažovat nad celým svým posláním.“
-of-