Největší rakouské energetické společnosti Wien Energie, která sehrála pozitivní roli i řešení hrozícího blackoutu před několika týdny, se v minulém roce podařilo výrazně rozšířit své kapacity solární energie, a to o 26 MW na současných 60 MW. Energií ze solárních panelů zásobuje v současnosti celkem 25 tisíc domácností. K připojení doposud největší fotovoltaické elektrárny v Rakousku, kterou Wien Energie staví přímo ve Vídni na rozloze patnácti fotbalových hřišť, přitom teprve dojde, a to v prvním čtvrtletí 2021. Elektrárna o výkonu 11,5 MW má zásobit celkem 15 200 domácností.

V minulém roce se společnosti Wien Energie podařilo i přes koronavirová opatření výrazně rozšířit kapacity solární energie, a to o 26 MW. Podle vyjádření rakouského energetického giganta byla v průměru instalována jedna solární elektrárna týdně. Osmdesát procent všech solárních elektráren se přitom nachází na střechách budov. Podle slov Michaela Strebla, jednatele Wien Energie, to ale pro dosažení ambiciózních klimatických cílů města Vídně nestačí.

Největší fotovoltaická elektrárna vznikal na skládce suti

Na připojení do sítě tak čeká největší fotovoltaická elektrárna v Rakousku nacházející se přímo ve Vídni. S její stavbou začala Wien Energie na podzim roku 2020 na bývalé skládce suti v 22. vídeňském okrese. Na ploše o velikosti patnácti fotbalových hřišť má vzniknout elektrárna s výkonem 11,5 MW, která má zásobit až 15.200 domácností. Koncipována bude tak, že mimo výroby elektřiny bude sloužit pro chov 150 ovcí a jako zemědělská plocha. K jejímu zapojení má dojít letos na jaře.

Společnost Wien Energie spolupracuje na využívání zdrojů obnovitelné energie společně s vídeňskou radnicí. Minulý rok tak energetická společnost podepsala více spoluprací s jednotlivými rezorty radnice a umístila více jak devadesát fotovoltaických systémů na střechy úředních budov, školek, škol a také na centrální čističku odpadních vod. Do roku 2030 chce Wien Energie přitom výkon solárních elektráren zdesetinásobit, celkový výkon má tak dosáhnout 600 MW obnovitelné energie a zásobovat s ní plánuje 250 tisíc domácností. Investice k dosažení ambiciózního cíle vyčíslila přitom na půl miliardy eur, tedy v přepočtu asi 13 miliard korun.

-red-

Mohlo by vás zajímat