Smírné řešení licenčního sporu s americkým podnikem Westinghouse Electric Company se jihokorejské společnosti Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) prodraží. Jen na poplatcích za užívání duševního vlastnictví má zaplatit 150 milionů dolarů za každý projekt mimo korejské území. Současně má přenechat americké straně na každém takovém projektu zakázky v hodnotě 800 milionů dolarů. Týkat se to má i projektu v českých Dukovanech.
Informaci na svém webu zveřejnil Maeil Business Newspaper, který se označuje za jedničku v ekonomickém zpravodajství v Jižní Koreji. Odvolává se na své zdroje, oficiální reakci KHNP ke svým informacím nezískal. Historická dohoda, která ukončila dlouholeté licenční spory mezi KHNP a Westinghousem, byla uzavřena už v lednu. Podrobnosti o jejím obsahu však vylézají na povrch až se zpožděním.
„Článek obsahuje informace, které nejsou pravdivé. Vzhledem k tomu, že veškerý obsah dohody mezi oběma stranami podléhá utajení, nemůže KHNP v tuto chvíli zveřejnit žádné podrobnosti,“ uvedla společnost KHNP v reakci na dotaz Ekonomického deníku.
Jde asi o pět procent zakázky
Maeil dále ve svém článku zmiňuje neklid, který nastal v korejském průmyslu. Zástupci jaderného průmyslu mají dojem, že KHNP učinila až moc velké ústupky a přijala nevýhodné podmínky, aby si zajistila krátkodobé úspěchy, jako je vítězství v projektu na stavbu jaderné elektrárny Dukovany II.
Na podobné dohodě totiž prodělá jak samotná KHNP v důsledku snížené ziskovosti dukovanského projektu, tak i korejský průmysl, který bude muset zčásti „vyklidit pole“ a přenechat část zakázek společnosti Westinghouse. Konkrétně by se mělo jednat třeba o dodávky jaderného paliva pro korejské reaktory v zámoří.
Ve srovnání s celkovou hodnotou zakázky na dva dukovanské bloky (v dnešních cenách cca 400 miliard korun) se zdají být poplatky a zakázky pro Westinghouse poměrně malé (950 milionů dolarů, tedy 21 miliard korun), ale tak se negativně promítnou do ziskovosti celé zakázky.
V minulých letech Korejci tvrdili, že reaktor APR1000 je čistě založený na domácí technologii, ale později museli pod tlakem z americké strany přiznat, že vycházeli z duševního vlastnictví společnosti Westinghouse.
Mohlo by vás zajímat
Vyklizené evropské trhy
Dalším konkrétním výsledkem dohody KHNP s Westinghousem je stažení Korejců z některých evropských trhů. Zatím jsou známé případy ze Švédska, Slovinska a Nizozemska. Ve všech těchto zemích zůstává Westinghouse ve hře a jeho jediným konkurentem je francouzský koncern EDF. KHNP naopak obhájilo projekt na výstavbu nových reaktorů v České republice, kde ze soutěže vyřazený Westinghouse stáhl své dříve podané námitky vůči výsledku jaderného tendru.
KHNP zřejmě zůstane dál aktivní na některých mimoevropských trzích. Například do soutěže na stavbu jaderné elektrárny v Kazachstánu se Korejci přihlásili s reaktory APR1000 a APR1400, zatímco Westinghouse zde chybí. Dalšími uchazeči jsou Rosatom s reaktory VVER-1200, francouzské EDF s reaktory EPR1200 a čínské CNNC s technologií Hualong One.