INZERCE

Vizualizace nového modulárního reaktoru AP300. Foto: Westinghouse (tisk. zpráva)

Westinghouse se dohodl s Brity, postaví čtyři modulární reaktory v průmyslovém regionu Teeside

Westinghouse Electric Company podepsala dohodu se společností Community Nuclear Power (CNP) o spolupráci při stavbě modulárních reaktorů typu AP300 v severní Angii. Dohoda počítá se stavbou až čtyř reaktorů, a to bez státních dotací – čistě na komerčním základě. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti Westinghouse.

Informaci potvrzuje také CNP, která zvažuje lokalitu Seal Sands u ústí řeky Tees. Průmyslový region Teeside vykazuje rostoucí spotřebu elektřiny a dostupnost bezemisní jaderné energie by mohla přilákat další investory. CNP spolupracuje se strategickými partnery, mezi něž patří Jacobs a Interpath Advisory, na získání licence pro tento projekt roku 2027. Nová jaderná elektrárna by mohla spustit provoz do deseti let.

„Chceme poděkovat společnosti Community Nuclear Power za tuto obrovskou příležitost dodat naši pokročilou, osvědčenou technologii AP300 SMR na trh ve Spojeném království,“ řekl David Durham, prezident společnosti Westinghouse. „Náš AP300 SMR se ideálně hodí nejen pro výrobu elektřiny do sítě, ale také pro průmyslové závody pro výrobu čisté a bezpečné energie a má schopnost vyrábět vodík a e-paliva i zajistit odsolování a dálkové vytápění,“ dodává Durham.

Britská vláda v lednu zveřejnila ambiciózní plán, který hovoří o výstavbě jaderných elektráren o výkonu 24 tisíc megawattů do roku 2050. Cílem je ukončit spalování fosilních paliv, ale také nahradit staré dožívající jaderné bloky. Dva bloky typu EPR již staví francouzská EDF v elektrárně Hinkley Point C, další dva stejné bloky vyrostou v lokalitě Sizewell C. Britská vláda drží palce domácímu výrobci Rolls-Royce, který chystá design modulárních reaktorů o výkonu 470 MW. Šanci nejspíš dostanou i další dodavatelé reaktorů – včetně Westinghouse.

Společnost Westinghouse představila 300megawattový modulární reaktor AP300 teprve v květnu loňského roku. AP300 je založen na stejné technologii jako velký reaktor AP1000, včetně hlavních zařízení, konstrukčních prvků, pasivní bezpečnosti, paliva a systémů kontroly a řízení. To by mělo usnadnit jeho licencování a výstavbu u prvních zákazníků. Podobně jako u reaktor AP1000 bude mít i jeho menší sourozenec životnost minimálně 80 let.

Oproti velkému reaktoru má mít menší model AP300 několik výhod. Patří mezi ně kratší doba výstavby, která prý nepřekročí tři roky. Tou druhou jsou menší nároky na pozemky; například hlavní budova nezabere víc než plochu jedné čtvrtiny fotbalového hřiště. Reaktor AP300 patří mezi sedm technologií, ze kterých ČEZ vybírá dodavatele prvního modulárního reaktoru v České republice.

(dtr)