První tři desítky palivových souborů dodala do Česka společnost Westinghouse Electric Company. Jaderné palivo Westinghouse se tak vrací po patnáctileté přestávce. Určeno je to pro Jadernou elektrárnu Temelín, kde do budoucna nahradí palivo od ruského dodavatele, podniku TVEL.
ČEZ tuto zprávu oznámil poněkud netradičním způsobem. Na svém profilu na portálu LinkedIn se jí pochlubil generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Tradiční formu komunikace, jakou je tisková zpráva nebo oznámení v rámci informační povinnosti pro burzy a investory, tentokrát ČEZ nepoužil.
První využití? Snad na podzim 2026
Daniel Beneš na síti LinkedIn dále uvedl, že v letošním roce ČEZ přijme desítky dalších palivových souborů, a to pro obě jaderné elektrárny Dukovany. Příští rok pak ČEZ počítá s dodávkou jaderného paliva také od francouzské společnosti Framatome.
V současnosti energetici v Temelíně provádějí přejímku a kontrolu nových palivových souborů. Následně soubory umístí do skladovacích zásobníků. Nové palivo od Westinghouse plánují zavést na podzim příštího roku do reaktoru prvního bloku. „Zavezení musí předcházet povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Aktuálně připravujeme podklady pro podání žádosti,“ vysvětluje člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
Soutěž na dodávky jaderného paliva vyhlásil ČEZ v roce 2018. Podle smlouvy podepsané v červnu roku 2022 budou palivo do temelínských reaktorů dodávat společnosti Westinghouse a Framatome. V březnu 2023 následoval podpis smlouvy s Westinghousem, týkající se Jaderné elektrárny Dukovany. ČEZ díky uzavřeným smlouvám může ukončit nákup paliva od ruské společnosti Tvel.
Mohlo by vás zajímat
Dodávky z Ruska jsou minulostí
Podle informací v aplikaci STAZO Českého statistického úřadu proběhly poslední dodávky palivových souborů pro jaderné elektrárny z Ruska loni v listopadu. Celkem se loni do Česka dovezlo jaderné palivo v hodnotě 7,6 miliardy korun, o rok dříve to bylo za 6,8 miliardy korun. Stoprocentní podíl na dodávkách v obou letech mělo ještě Rusko.
Nákup jaderného paliva od ruského Tvelu je tak minulostí, avšak ČEZ jej bude používat ještě několik let. Využije palivové soubory ze skladů, ve kterých má zásoby na dva až tři roky provozu jaderných bloků. Jenže ani tím se závislosti na ruské technologii zcela nezbavíme.
Jak Ekonomický deník upozornil, francouzský Framatome bude v nejbližších letech vyrábět jaderné palivo pro reaktory typu VVER v licenci od ruského Tvelu. Licenční výroba bude probíhat v německém Lingenu, a to na základě smlouvy podepsané v březnu 2021. Současně Framatome zahájil vývoj vlastního typu paliva pro reaktory VVER-1000. Podle dohody uzavřené na podzim loňského roku se má na tomto vývoji podílet Skupina ČEZ.