Westinghouse by chtěl v Česku stavět nové jaderné bloky, ale také dodávat palivo pro ty stávající. Je otázka, jak to dopadne, ale jednu významnou zakázku už mají Američané jistou. Podle nově uzavřené smlouvy se společností ČEZ zajistí obnovu vybraných systémů kontroly a řízení v temelínské elektrárně, což představuje zakázku za několik miliard korun.
Americký koncern Westinghouse se tak po letech vrací na „místo činu.“ Vzhledem k nedůvěře k původní ruské technologii pověřila česká vláda v roce 1993 tuto společnost, aby do rozestavěného Temelína dodala moderní digitální systém kontroly a řízení. Ten zde od spuštění prvního bloku v prosinci 2000 funguje jen s drobnými úpravami a aktualizacemi. Nyní projde část systému první významnou modernizací.
„Přestože jde o upgrade systémů, jednání se stávajícím dodavatelem trvala více než rok. Prvořadé je pro nás samozřejmě zajištění bezpečnosti, zároveň ale jednoznačně trváme na tom, aby se práce nijak nedotkly samotného provozu Temelína. To vše bylo nutné pečlivě připravit a zasmluvnit,“ uvedl k zakázce generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš.
Smlouvu o modernizaci systému kontroly a řízení podepsali představitelé společností ČEZ a Westinghouse v pondělí 13. září. „Jsme hrdí na to, že spolupracujeme s ČEZ na tomto významném upgradu informačních a řídících systémů, který nijak nenaruší provoz tohoto klíčového českého bezemisního zdroje energie,“ říká Tarik Choho, prezident společnosti Westinghouse pro Evropu, Střední Východ a Afriku.
Projekt modernizace systému kontroly a řízení ČEZ připravuje poslední tři roky. Samotná realizace zakázky začne již v letošním roce, nejnáročnější část se odehraje během odstávek na výměnu paliva.
Mohlo by vás zajímat
ČEZ se tak vydal jinou cestou než v případě Jaderné elektrárny Dukovany. Zakázku na výměnu kontrolních a řídicích systémů zde získala Škoda JS, která požadované práce odvedla postupně během let 2002 až 2017. Jako subdodavatelé se na akci podílely společnosti Areva (dnes Framatome), Rolls-Royce, ZAT a I&C Energo.
Westinghouse se vedle obnovy kontrolních systémů uchází také o dodávku jaderného paliva do temelínských reaktorů. Současná smlouva mezi společnostmi ČEZ a Tvel ohledně palivových souborů do Temelína skončí v roce 2024. Do soutěže se přihlásili tři uchazeči, vedle Američanů a ruského Tvelu má zájem také francouzský jaderný koncern Framatome.
David Tramba