INZERCE

Zakladatel Kverulanta Vojtěch Razima. Foto: facebookový progil veřejně známé osobnosti Vojtěcha Razima

Web Kverulant označil náměstka ministra spravedlnosti za zkorumpovaného a přiřkl mu luxusní resort na Tenerife. Lže, tvrdí resort

Web Kverulant před dvěma dny vydal text s titulkem „Náměstek ministra spravedlnosti Radomír Daňhel vlastní hotelový komplex na Kanárských ostrovech. Kverulant.org má za to, že si ho pořídil za úplatky, a píše spanělské policii“. Text budí zdání, že náměstek ministra získal svůj majetek díky úplatkům. To ale vyvrací ministerstvo spravedlnosti, které tvrdí, že náměstkovi Daňhelovi žádný luxusní resort nepatří. Ministerstvo v razantní reakci doplňuje, že Kverulantem popisované angažmá Radomíra Daňhela ve firmách souvisí s jeho prací konkursního, insolvenčního, správce či likvidátora.

„Kverulant odhalil, že politik Radomír Daňhel si ´našetřil´ na hotelový komplex na Kanárských ostrovech. Kverulant je přesvědčen, že si na něj ´vydělal´ především za svého předchozího působení ve státním podniku Letecké opravny Malešice braním úplatků. Proto píše španělské zpravodajské jednotce bojující proti praní špinavých peněz. Podle španělských zákonů bude muset tamním orgánům prokázat, že si na hotelový komplex našetřil legálně,“ stojí na webu spolku Kverulant, který se označuje za watchdoga – hlídacího psa. Jeho zakladatelem je bývalý příslušník Bezpečnostní informační služby Vojtěch Razima.

Radomír Daňhel působil dříve delší dobu ve strukturách ministerstva obrany. Razimův web Kverulant na Daňhela útočí především kvůli jeho někdejšímu angažmá.

„V armádě a na ministerstvu obrany zůstal až do roku 1997, kdy skončil jako odborný asistent Vojenské akademie v Brně. Do státní správy se opět vrátil v roce 2012, kdy poprvé dělal náměstka ministra spravedlnosti Blažka. Po pádu Nečasovy vlády v roce 2013 ho Blažek ´uklidil´ do státního podniku Letecké opravny Malešice Praha (LOM), kde byl ředitelem pro logistiku, pak ředitelem pro obchod a logistiku a současně zástupcem ředitele. Jak už bylo řečeno, Radomír Daňhel se na konci roku 2021 stal opět ekonomickým náměstkem ministra spravedlnosti Blažka. Z výše uvedeného vyplývá, že nyní třiapadesátiletý Radomír Daňhel byl za celý svůj profesní život od státních cecíků odstaven relativně krátce, a to od roku 1997 do roku 2012. Navíc v této době byl soudem ustanoveným likvidátorem firem, tedy svým způsobem stále státním zaměstnancem. Služba ve státní správě není špatně honorovaná, ale na to, aby poctivý státní úředník nashromáždil velký majetek, to není. To však není Daňhelův případ. Ten má podíly v desítkách firem a vlastní desítky nemovitostí včetně hotelového komplexu na Kanárských ostrovech. Hotel, který mu patří, se jmenuje Ohasis Boutique Suites a nachází se na adrese Av. San Francisco, 15, 38650 Los Cristianos, Santa Cruz de Tenerife, Španělsko. Komplex nedávno prošel nákladnou rekonstrukcí,“ tvrdí dále web.

Kverulant pokračuje s tvrzením, že počátkem roku 2022 požádal ministerstvo spravedlnosti o nahlédnutí do všech majetkových přiznání Radomíra Daňhela. Ministerstvo mu podle jeho slov vyhovělo jen v jednom případě. Poskytlo mu prý pouze Daňhelovo vstupní majetkové přiznání ze dne 24. 2. 2022.

„Tam se lze dočíst, že Blažkův náměstek má celkem 37 nemovitostí. Kde tyto nemovitosti jsou ani to jak jsou velké, se z Daňhelova přiznání vyčíst nedá,“ tvrdí Kverulant.

Server dále napsal, že podle údajů Hlídače státu se Radomír Daňhel angažuje nebo angažoval v 46 soukromých firmách a 4 neziskových organizacích.

„Celkem 19 společností tak či onak spojených s osobou Radomíra Daňhela dostalo 223 dotací v celkové hodnotě 712 749 373 Kč. Firmy navázané na Daňhela našli kolegové z Hlídače státu v 602 veřejných zakázkách na straně zadavatele a v 80 veřejných zakázkách jako dodavatele. Daňhel také působil jako likvidátor,“ napsal dále web.

Fake news a nepravdy z dílny Kverulanta

Proti textu webu Kverulant se tvrdě ohradilo ministerstvo spravedlnosti.

„Ve zveřejněném článku časopisu Kverulant, který se týká náměstka ministra spravedlnosti Radomíra Daňhela, se objevilo několik zjevných nepravd,“ tvrdí resort.

Radomír Daňhel. Foto: Ministerstvo spravedlnosti

„V článku jsou uvedeny osoby jménem Radomír Daňhel. Informace, které jsou zde uvedeny, se však týkají i Radomíra Daňhela z Českého Těšína, nikoliv náměstka ministra spravedlnosti,“ stojí v reakci ministerstva.

„Již v květnu jsme se ohrazovali proti jinému nepravdivému tvrzení Kverulant, se kterým nyní opět operují a vedou kampaň proti náměstku ministra spravedlnosti, který nevlastní žádný hotelový komplex na Kanárských ostrovech,“ tvrdí dále resort spravedlnosti.

Oznámení do centrálního registru oznámení podal oproti tvrzení Kverulanta náměstek ministra spravedlnosti Radomír Daňhel kompletní, úplné a včas, doplňuje reakce ministerstva na text v Kverulantovi.

„Informace uváděné v článku se týkají také jeho činnosti jako konkursního, insolvenčního správce či likvidátora a většina subjektů zde uváděných nemají s ním žádnou jinou souvislost a s přihlédnutím k tomu, že obsahují také nepodnikatelské subjekty jako obecně prospěšné společnosti jsou zavádějící,“ uzavírá ministerstvo reakci na text Kverulanta.

Kverulant ve svém textu také tvrdí, že Radomír Daňhel vlastní 37 nemovitostí.

Podle katastru nemovitostí ale vlastní Radomír Daňhel podíly na pěti nemovitostech na Moravě. Spolu s manželkou Zuzanou spoluvlastní byt v Čeladné. Manželka pak vlastní ještě nemovitost v Sibřině u Prahy.

„K vlastnictví nemovitostí mohu uvést, že jak je patrné z katastru nemovitostí, jedná se o čtvrtinový podíl na dvou bytových domech v Brně, poloviční podíl na třech stavbách na Vysočině a související pozemky, vše pořízené řadu let před příchodem do LOM PRAHA s.p. Dále s manželkou vlastníme byt v Čeladné, zatížený hypotékou a apartmán o dvou místnostech v Los Cristianos na Tenerife, pořízený za cenu odpovídající ceně garsonky. Nadto manželka vlastní rodinný dům ve středních Čechách a tím mohu výčet uzavřít,“ sdělil Ekonomickému deníku Radomír Daňhel.

Ctíme právní řád, tvrdí Kverulant

Co je vlastně web a spolek Kverulant, který o sobě říká, že ctí právní řád a pochybné postupy se mu příčí, zač? Tvrdí o sobě, že je hlídacím psem.

„Většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti a vytrvalost věnovat se roky řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí a výsledek je navíc nejistý. Právě proto je tu Kverulant.org, který se do takových kauz systematicky pouští již od roku 2009. Když mocní s veřejností nehrají fér, bráníme ji. Dosahujeme konkrétních pozitivních změn ve veřejném životě. Kverulant ctí právní řád, a pochybné postupy se mu příčí. Jeho silou je důkladné využití všech zákonných možností, zájem a podpora veřejnosti. Kverulant odhaluje korupci a plýtvání. Kverulant podává návrhy, stížnosti, žaloby, trestní oznámení. Píše otevřené dopisy vládě, institucím, poslancům i senátorům. Obtěžuje orgány státní i místní správy s cílem sjednat nápravu. Dílčí úspěch ho neuspokojí. Slovo kverulant se do mnoha evropských jazyků dostalo z latinského quaerere: ptát se, hledat. Kdyby nebylo věčných stížností, že v jeskyni je tma a vlhko, neměli bychom ani oheň. Kdo není kverulant, ten jen mlčí a jde, kam se mu ukáže. Kverulanti jsou motorem pokroku, a proto si zaslouží vaši podporu,“ tvrdí o sobě Kverulant.

Lobbista z BIS

Za spolkem stojí bývalý příslušník Bezpečnostní informační služby a později protikorupční policie Vojtěch Razima. Tomu se před necelými dvěma roky podrobně věnoval server INFO.CZ.

„V minulých týdnech se do podvědomí veřejnosti dostal spolek Kverulant Vojtěcha Razimy. Na svých stránkách mimo jiné publikoval článek, ve kterém obvinil Dominika Duku z ´tunelování církve´. Kdo je ale vlastně Vojtěch Razima – aktivista, který se dostal na titulní stránky médií? Jde o bývalého policistu a zpravodajce Bezpečnostní informační služby, aktivistu bojujícího´za dobrou věc´, bývalého zaměstnance arcibiskupství, se kterým se rozešel ve zlém, nebo odsouzeného populistu a ´obchodníka s kauzami´? začal text server INFO.cz

Vojtěch Razima vystupuje jako bojovník proti finančním tunelům a korupci od roku 2009. Svoji činnost prezentuje skrze neziskovou všeobecně prospěšnou organizaci Kverulant. Upozornil na sebe například, když na svém webu zveřejnil článek, ve kterém obvinil pražské arcibiskupství, respektive přímo Dominika Duku z tunelování církve. Po rozhodnutí soudu ale musel článek odstranit.

„Komunikace Kverulanta.org podle našeho názoru užívá zjevné metody veřejného nátlaku na konkrétní osoby a šíření mlhy, typické pro dezinformační weby,“ uvedlo arcibiskupství ve svém vyjádření.

Arcibiskupství dle svého vyjádření vnímá tvrzení Vojtěcha Razimy jako další nešťastný „demagogický útok bývalého zaměstnance“, který byl vyhozen. Od té doby prý veřejně poškozuje řadu představitelů arcibiskupství. Další dohru bude mít kauza i v právní rovině, jelikož arcibiskupství Kverulanta zažalovalo.

Vojtěch Razima přitom v minulosti čelil trestnímu stíhání a byl i odsouzen.

„Obvodní soud pro Prahu 1 ho pak odsoudil k šestiměsíčnímu podmíněnému trestu kvůli tomu, že městské policii nahlásil přítomnost bomby v odstavených autech u Pražského hradu, která chtěl nechat odstranit. Soud mu dále uložil uhradit náklady na zásah několika jednotek IZS včetně pyrotechniků,“ napsal o Razimovi loni v květnu server INFO.cz.

Podle obhájce měl ale Razima oprávněný důvod se domnívat, že jsou auta nebezpečná. Pyrotechnickou prohlídku vraků totiž dva dny před Razimovým telefonátem provedla policie, protože i jí přišly dodávky jako podezřelé.

Razima proto podal proti svému odsouzení dovolání k Nejvyššímu soudu. Tam se jej v září 2021 zastalo Nejvyšší státní zastupitelství. Razima podle něj během telefonátu policii sděloval jen pravdivé informace. Následně byl Nejvyšším soudem v lednu 2022 pravomocně osvobozen.

Ale zpět k Razimově angažmá v Kverulantovi. Zajímavé podle serveru INFO.cz je, že Razima, který z korupce osočil celou řadu lidí, počínaje vedením radnice Prahy 15, přes ministra vnitra Jana Hamáčka, kardinála Dominika Duku až po skupinu senátorů, sám podle fotografií, které nedávno přišly do redakce INFO.CZ, udržoval vazby s lobbistou a manažerem reklamní firmy.

Schůzka Vojtěcha Razimy s Tomášem Tenzerem, technickým ředitelem firmy JCDecaux. Foto: INFO.cz

„Podle těchto fotografiích se Razima stýká například s odsouzeným manažerem Tomášem Tenzerem, technickým ředitelem firmy JCDecaux. Tenzera a Razimu přitom spojuje problematika billboardů, proti kterým Razima dlouhodobě údajně bojuje. Tenzer naopak zastupuje firmu, která venkovní reklamu provozuje. Není tak zcela od věci úvaha, že na základě jejich vztahů by Razima mohl od Tenzera a společnosti JCDecaux získávat informace a materiály proti konkurenčním firmám. To, že se jejich neoficiální schůzka v podzemních prostorách pražské restaurace mohla týkat problematiky venkovní reklamy, přitom naznačuje i přítomnost Štěpána Fialy, provozovatele webu nechcemebillboardy.cz,“ napsalo dále INFO.cz. 

INFO.cz vloni v květnu připomnělo, že Tomáš Tenzer stál před soudem v korupční kauze kvůli zmanipulované zakázce na venkovní reklamu v Praze. Právě jeho policie zachytila v odposleších, jak se po telefonu domlouvá s Michalem Valentou, bývalým místostarostou Prahy 1 na tom, jakou nabídku má společnost JCDecaux podat ve veřejné soutěži na reklamu, kterou právě Praha 1 pořádala. Valenta si následně vyfakturoval společnosti částku 200 tisíc korun. Podle policie a státního žalobce se jednalo o odměnu za poskytnutí těchto informací. Mimo jiné jde o stejného manažera, který se stýkal s bývalou šéfkou pražských Pirátů Michaelou Krausovou, která následně na svůj post musela rezignovat.

Jan Hrbáček