V průmyslových okresech, a to více v Čechách než na Moravě, se odehrál zásadní přesun podpory od hnutí ANO premiéra Andreje Babiše směrem ke koalici ODS, TOP 09 a lidovců. Během čtyř let zde volební zisk pravice narostl až o 8 procentních bodů, což jí umožnilo letos vyhrát.
Může to být náhoda, nebo také ne. Tři výrobní závody Škody Auto se nacházejí v Mladé Boleslavi, v Kvasinách u Rychnova na Kněžnou a ve Vrchlabí na Trutnovsku. Právě okresy Mladá Boleslav, Trutnov a Rychnov nad Kněžnou nalezneme mezi pěti regiony, kde hnutí ANO oproti podzimu 2017 nejvíc oslabilo. Pokles se zde pohyboval od 5,2 do 7,4 procentního bodu.
Kde hnutí ANO nejvíc oslabilo
![](https://ekonomickydenik.cz/app/uploads/2021/10/volby2021-ztraty-ano.png)
Také další okresy, kde Babišovci výrazně oslabili, vynikají vysokým zastoupením strojírenského a elektrotechnického průmyslu. Příkladem může být Nymbursko, Pardubicko či okres Ústí nad Orlicí. Až na dvanáctém místě v pořadí nalezneme první moravský okres – Vsetín. Tady se na chvilku zastavme. Pod okres Vsetín totiž spadá Valašské Meziříčí, kde se nachází Babišova největší tuzemská chemička Deza. Přímo ve zmíněném městě volební výsledek hnutí ANO klesl z 34,3 na 27,4 procenta, zatímco pravice posílila. Roli v tom však mohla hrát i dodnes neobjasněná otrava řeky Bečvy v září minulého roku.
Masivní nárůst podpory pravostředové koalice Spolu se odehrál hlavně v okresech Praha-východ, Pardubice, Jablonec nad Nisou a Plzeň-sever. Tady si koalice oproti součtu hlasů pro ODS, TOP 09 a KDU-ČSL před čtyřmi lety polepšila o zhruba osm procentních bodů. Také v dalších průmyslových okresech v Čechách koalice Spolu výrazně zabodovala. Žebříček okresů ze západní poloviny republiky „narušuje“ pouze Vyškovsko na sedmém místě.
Kde pravice nejvíc posílila
![](https://ekonomickydenik.cz/app/uploads/2021/10/volby2021-zisky-spolu-1.png)
Pokud mají okresy, ve kterých koalice Spolu výrazně uspěla, něco společného, pak je to orientace na perspektivní odvětví průmyslu (proto ta narážka na průmysl 4.0 v titulku článku). Hlavní roli zde hrají podniky, které vyrostly až po roce 1990 díky přílivu zahraničního kapitálu, nebo se díky masivním investicím výrazně zvětšily a modernizovaly – tak jako výše zmíněná Škoda Auto. Vedle výroby zahrnují tyto podniky často i aktivity v oblasti vývoje, nabízející stovky slušně placených pracovních pozic. Naopak v regionech se „staromódním“ průmyslem, tedy hlavně v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, znovu drtivě zvítězily levicové a populistické strany.
Koalice Pirátů a Starostů získala v celostátním měřítku podobné procento hlasů jako na podzim roku 2017. Zajímavostí může být posílení v Brně o 3,9 procentního bodu a v Ústí nad Labem o dva body. V Praze tato koalice získala stejný podíl hlasů jako dvě strany samostatně o čtyři roky dříve. Výrazné ztráty naopak dvojčlenná koalice utrpěla v okresech Libereckého kraje.
Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury oproti roku 2017 oslabila. Z regionálního hlediska ztratila voliče hlavně v Jihomoravském kraji, především v Brně a jeho okolí (minus 2,7 procent. bodu). Za zmínku stojí také oslabení o dva procentní body v Ostravě a Olomouci. V deseti okresech SPD lehce posílilo, nejvíc na Sokolovsku (o 1,3 procent. bodu).
Mohlo by vás zajímat
Co se týká ČSSD a KSČM, tady je závěr jasný – volební debakl se odehrál ve všech 76 okresech. Zejména překvapí, jak snadno sociální demokraté přišli o své tradiční bašty – Jihomoravský a Moravskoslezský kraj. Také komunisté nejvíc ztratili tam, kde bývali nejsilnější, jmenovitě v Ústeckém kraji a také na Bruntálsku, Karvinsku či Vyškovsku.
David Tramba