Letošní 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa neuniklo ani špičkám Evropské unie, kteří se rozhodli připomenout ho po svém. Pozadu nezůstali ani čeští europoslanci a další významné osobnosti politického života.
Na rozdíl od některých čelních představitelů, kteří se zřekli veřejného vystoupení a uctění památky obětí okupace, která začala v noci z 20. na 21. srpna 1968, se k této události vyjádřili všichni tři nejvyšší představitelé Evropské unie. Předseda Evropské rady Donald Tusk vyzdvihl touhu po svobodě a demokracii, která je univerzálním pojítkem všech zemí sjednocené Evropy.
Fifty years ago the Soviet invasion of Czechoslovakia crushed #PragueSpring. But the desire for freedom and democracy survived and is the essence of what unites Europe today.
— António Costa (@eucopresident) August 21, 2018
Podobně se vyjádřil i předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani, který vyzdvihl jednotu Evropy, ke které podle něj neexistuje alternativa. Dle jeho slov by si především mladí měli z událostí 21. srpna vzít ponaučení, že svoboda není samozřejmostí.
Mohlo by vás zajímat
https://twitter.com/EP_President/status/1031799034510491648?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1031799034510491648&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.novinky.cz%2Fzahranicni%2Fevropa%2F481144-touha-po-svobode-prezila-okupaci-ceskoslovenska-pripomnely-i-spicky-eu.html
Snad nejemotivnější vyjádření přišlo od Jean-Claude Junckera, který vyzdvihl činy obyčejných mužů a žen, kteří tváří v tvář stáli proti tankům a vojákům se zbraněmi. „Ku příležitosti 50. výročí Pražského jara vzpomínáme na odvahu těch, kteří hrdě vzdorovali tankům a zbraním. Svoboda a respektování základních lidských práv nejsou samozřejmostí a je třeba o ně každý den bojovat,“ uvedl Juncker.
On the 50th anniversary of the #PragueSpring, we pay tribute to the courage of those who stood defiant in the face of tanks and weapons. Freedom and the respect for human rights can never be taken for granted and need to be fought for every single day. https://t.co/HgzQpsQm9d
— Jean-Claude Juncker (@JunckerEU) August 21, 2018
Co čeští europoslanci?
O poznání chladněji reagovali na výročí okupace překvapivě naši europoslanci. Z celkového počtu 21 europoslanců se přímo k výročí vyjádřilo jen pár. Například Dita Charanzová ve svém tweetu uvedla potřebu připomínat si a vysvětlovat především dětem, co se vlastně v roce 1968 stalo a co obnáší pojmy jako Pražské jaro nebo normalizace.
Pripominejme sobe i svym detem udalosti stare dnes presne padesat let, potlaceni Prazskeho jara, vpad sovetskych vojsk, i jejich okupaci CSSR spojenou s normalizaci, ktera znicila zivoty a nadeje mnohych. Nezapominejme a delejme vše pro to, aby se to uz nikdy nemohlo opakovat!
— Dita Charanzová (@charanzova) August 21, 2018
Komunističtí europoslanci přešli výročí mlčením. Zato Luděk Niedermayer připomněl srpnové události rovnou 2 tweety a varoval před zlehčováním komunistické ideologie.
Dnes je to 50 let od invaze cizích armád do naší země. Leckdo se nám snaží namluvit, že to je dávno pryč nebo dokonce, že to vše bylo složité. Nebyl to "abstraktní tok dějin", ale hrůzné události, jen částečně v režii moskevských soudruhů. Prosím, nezapomínejme na to. #srpen1968
— Luděk Niedermayer (@LudekNie) August 21, 2018
Komunismus není slučitelný se svobodou a demokracií. Platilo to v minulosti i dnes. Před půl stoletím to naše země bolestivě poznala. Nesmíme na to zapomenout, jen tak zabráníme opakování podobných tragédií. Nabyté svobody a demokracie si musíme více vážit a lépe o ně pečovat. https://t.co/rK63ChaeGV
— Luděk Niedermayer (@LudekNie) August 21, 2018
Europoslanec a stálý kandidát na ministra zahraničí za ČSSD Miroslav Poche uctil památku 50. výročí apelem na připomínání si historie a zároveň pochválil speciál Radiožurnálu, který minutu po minutě zrekonstruoval vysílání z 21. srpna 1968.
Je to 50 let od smutneho dne, kdy k nam vtrhly tanky cizich armad a zacala okupace Ceskoslovenska. Tento moment historie je potreba si stale pripominat, abychom na nej nezapomneli my, ani nase deti. Diky @Radiozurnal1 za dnesni vysilani, ktere udalost pripomina minutu po minute.
— Miroslav Poche (@PocheMEP) August 21, 2018
Další europoslanci například nepřišli s vyjádřením, ale svůj postoj dali najevo jinak. Třeba Michaela Šojdrová si změnila úvodní fotku svého Twitter účtu, kde stojí: 1968 – 2018 „Nesmíme zapomenout“. I Pavel Telička, který rovněž nepřišel s vyjádřením týkajícím se přímo událostí roku 68, si neodpustil komentář týkající se chování některých politických aktérů. Zároveň vyzvedl projev slovenského prezidenta Andreje Kisky a „pochválil“ absenci projevu Miloše Zemana.
Chytil mě dnes masochismus a přečetl jsem si tweety či výroky Ovčáčka, Skály, Filipa a Semelové za poslední týdny. To je opravdu děsné. Naopak pozitivní, ze dnes nemluvil Zeman, ale Kiska.
— Pavel Telička (@Telicka) August 21, 2018
Ze světa
K projevům úcty se přidaly i další známé osobnosti politického života. Bývalá ministryně zahraničních věcí USA a česká rodačka Madeleine Albrightová připomněla krátkodobý úspěch okupačních vojsk, který však v dlouhodobém pohledu a v porovnání s ideály demokracie neměl nikdy šanci obstát.
50 years ago, the Soviet Union invaded Czechoslovakia to put an end to the Prague Spring. The Soviets succeeded in the short term, but in the long run they failed because the democratic spirit cannot truly be defeated. May this anniversary always remind us of that timeless lesson
— Madeleine Albright (@madeleine) August 21, 2018
Podobně se vyjádřil i německý ministr zahraničí Heiko Maas, který prohlásil, že „násilné ukončení pražského jara ukazuje, že je možné svobodu na čas potlačit. Svobodu všech a navždy ale potlačit nelze.“
Die Niederschlagung des #PragerFrühling lehrt, man kann die Freiheit eine Zeit lang unterdrücken. Die Freiheit aller für immer zu unterdrücken aber funktioniert nicht. Grundlage von #EuropeUnited war die Sehnsucht der Menschen nach Freiheit und sie ist heute aktuell wie nie.
— Heiko Maas 🇪🇺 (@HeikoMaas) August 21, 2018
Filip Hanka