INZERCE

VZP a ČPZP garantují úhradu veškeré péče související s COVID-19

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) je připravena uhradit veškerou zdravotní péči poskytnutou v souvislosti se šířením viru COVID-19. Stejně tak bude Pojišťovna VZP (PVZP) hradit lékařům ušlý zisk v případě karantény nebo uzavřeni ambulance. Stejné prohlášení vydala i Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP), která je počtem téměř 1,3 milionu pojištěnců druhou největší  zaměstnaneckou pojišťovnou v ČR.

„Jsme připraveni hradit veškeré náklady na zdravotní péči poskytnutou v souvislosti se šířením koronaviru v České republice,“ řekl novinářům včera ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Pojišťovna podle něj už v současné době upravuje úhradové mechanismy tak, aby reflektovaly reálnou situaci v oblasti poskytování zdravotní péče a vládou přijatá mimořádná opatření. Týká se to například převozů infekčních pacientů, zajištění laboratorních kapacit nebo poskytování akutní lůžkové péče. Standardně je hrazeno i poskytování konzultací po telefonu nebo online.

VZP očekává, že náklady na péči v souvislosti s šířením viru COVID-19 vzrostou. „Jsme připraveni nastartovat opatření, která eliminují případné ekonomické dopady šíření viru,“ uvedl Kabátek. Podle něj má pojišťovna dostatečné zdroje, aby udržela systém stabilní i díky rezervám z předchozích let. Mimořádný vývoj zohlední také v nastavení úhrad péče v příštím roce.

PVZP bude hradit ušlý zisk

Pojišťovna VZP je dceřinou společností VZP, která poskytuje soukromé pojištění, například cestovní, úrazové, domácnosti, odpovědnosti, ale také podnikatelů nebo zdravotní pojištění cizinců. Podle předsedy jejího představenstva Roberta Kareše bude PVZP lékařům a ambulancím hradit ušlý zisk v případě karantény, v případě nakažení virem COVID-19 nebo v případě uzavření ambulance v důsledku zásahu vyšší moci.

Pokud budou klienti PVZP při cestách v zahraničí respektovat opatření vlády a ministerstev, bude jim pojišťovna hradit zdravotní péči čerpanou v důsledku šíření viru COVID-19. To platí i pro hotelové ubytování nad tři dny, které garantují cestovní kanceláře, při nařízení karantény. „Budeme jim vracet pojistné v případě vracení zájezdů a také 50 procent storno poplatků při zrušení zájezdu,“ řekl novinářům Kareš.

V Česku zůstává k dnešnímu ránu 94 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, během noci počet infikovaných nestoupl. Onemocnění se už objevilo ve všech 14 krajích, nejvíc je jich v Praze – 48. Vyplývá to z aktuálních informací ministerstva zdravotnictví a vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra Adama Vojtěcha (za ANO) na twitteru. Testy dosud absolvovalo 1816 lidí.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna také garantuje úhrady v souvislosti s Covid-19|

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP), která je počtem téměř 1, 3 milionu pojištěnců druhou největší  zaměstnaneckou pojišťovnou v ČR, garantuje nemocnicím, praktickým lékařům a ostatním poskytovatelům zdravotních služeb úhrady za zdravotní péči související s léčbou onemocnění koronavirem.  Další případné náklady je ČPZP ve spolupráci se zdravotnickými zařízeními připravena operativně řešit. Zdravotnickému deníku to sdělila mluvčí pojištovny Elenka Mazurová.

„Celkem jsme již vyšetřili 1816 osob. K dnešnímu ránu stále platí 94 pozitivních pacientů,“ uvedl dnes ráno ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ve středu řekl, že stav dvou pacientů je vážnější. Jeden z těchto pacientů byl na jednotce intenzivní péče v pražské Nemocnici Na Bulovce. Druhou pacientkou s obtížnějším průběhem nemoci je seniorka hospitalizovaná v Brně.

„U brněnské pacientky naštěstí nakonec stav v tuto chvíli není tak vážný. Byla tam pneumonie hlášená z Vojenské nemocnice v Brně, pak byla převezena do Fakultní nemocnice v Brně a nyní je na standardním lůžku. Tam ta situace je lepší, byť je to starší paní, myslím 86 let. Ani pneumonie není diagnostikovaná v tuto chvíli,“ řekl před jednáním kabinetu Vojtěch.

Horší je podle něj stav jednoho prostějovského pacienta. „Pacient v Prostějově na klinice je ve vážném, nikoli kritickém, ale vážném stavu. Je na standardním lůžku, ale je tam pneumonie. Lékaři musí být velmi obezřetní. Mám tu informaci z dnešního rána z prostějovské infekční kliniky,“ doplnil ministr.

Po hlavním městě má nejvíce nakažených Ústecký kraj, kde je 16 pacientů. Následuje Středočeský kraj s 11 infikovanými. V Olomouckém a Královéhradeckém kraji jsou zatím čtyři lidé s koronavirem, ve Zlínském tři. Po jednom případu mají momentálně Pardubický, Plzeňský, Jihomoravský, Liberecký, Jihočeský, Karlovarský, Moravskoslezský kraj a Vysočina.

-sed-, -red-, -čtk-