Snaha americké či čínské vlády dosáhnout i na data evropských institucí a firem uložená v cloudových systémech „jejich“ firem a obavy vlastníků dat z jejich zneužití těmito vládami, či jejich tajnými službami vedla k založení evropské nadace GAIA-X za účelem vybudování bezpečného nezávislého cloudového úložiště.
Evropská nezisková organizace GAIA-X vznikla na popud francouzské a německé vlády a sdružuje celkem 22 organizací. Cílem je navrhnout a vytvořit jednotný evropský digitální ekosystém nezávislý na tradičních gigantech jak z Číny, tak z USA. Iniciativa reaguje na rostoucí obavy z toho, že kritickým evropským úřadům i firmám, například bankám, ale třeba i policii, spravují data američtí giganti. Data spravovaná čínskými či americkými firmami totiž mohou být vydána vládám těchto států, i přestože jsou skladována na území EU.
Prototyp nezávislého cloudu by mohl být hotov koncem roku, start systému je očekáván již v roce 2021. O samostatném „státním“ cloudu, který by měly vyvíjet státní organizace Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) a Státní pokladna se dlouhá léta mluví i v České republice, vyhláška, která stanoví jeho pravidla je nyní ve veřejné konzultaci. Detaily k ní lze nalézt na tomto odkazu.
Naposledy jsme o tématu psali v tomto článku:
Státní cloud povinně jen pro někoho. Tajné služby a armáda vyhrály boj s vnitrem
Právě zapojení evropských subjektů má do budoucna zajistit bezpečný prostor pro sdílení dat pod ochranou evropského práva. Platforma by měla nabídnout možnost ukládat data v tuzemsku a mít tak možnost vlastní data ovládat. K francouzským a německým zakladatelům by se nyní postupně měly začít připojovat další evropské firmy a vytvořit společný digitální interoperabilní prostor. V případě zapojení subjektů sídlících mimo EU je požadováno dodržování právních předpisů EU.
V minulosti se totiž objevilo několik případů, kde se řešilo, čí judikatura platí pro data uložená v cloudu. Vzpomenout můžeme například spor Irska a USA. Na začátku tohoto příběhu, který může mít dalekosáhlé následky, byl obyčejný příkaz amerického soudce vydaný v prosinci 2013. podle amerického zákona z roku 1986 o uchovávání dat (SCA), aby Microsoft předal e-mailovou komunikaci klienta v drogovém případu. Jenže tato e-mailová schránka se nenacházela v USA, ale v datovém centru v irském Dublinu.
Podrobně jsme o tématu psali v textech Mají data v cloudu národnost? Microsoft má problém a Klíčový spor o „vlastnictví“ dat v cloudu. USA vs. Microsoft a zbytek světa.
Jednou z velkých IT firem, která je mezi zakládajícími členy je společnost Atos. „Vybudování evropské datové ekonomiky vyžaduje flexibilní a bezpečné cloudové funkce. Díky usnadnění přenositelnosti infrastruktury, aplikací a dat GAIA-X umožní evropským podnikům a veřejné správě spolehlivě a bezpečně sdílet decentralizovaná data. Posílí to konkurenceschopnost Evropy,“ vysvětluje CEO společnosti Atos.
Očekává se, že GAIA-X bude stimulovat mezioborovou spolupráci tím, že podnikům usnadní vyhledávání cloudových služeb, výměnu dat a spolupráci na nových digitálních službách, které by mohly posílit digitální trh EU. Nová nadace umožní organizacím všech velikostí a napříč všemi odvětvími využívat nabídky hyperscalerů v Evropě při respektování souboru základních pravidel.
Mezi 22 zakládajícími členy iniciativy GAIA-X je 11 německých a 11 francouzských organizací. Za Německo jsou to společnosti Beckhoff, Bosch, BMW, DE-CIX, Deutsche Telekom, Fraunhofer, German Edge Cloud, International Data Spaces Association, PlusServer, SAP a Siemens. Za Francii nadaci podpořily Amadeus, Atos, CISPE, Docaposte, EDF, Institut Mines Telecom, Orange, 3DS Outscale, OVHcloud, Safran a Scaleway.
Jiří Reichl