Výzkumný technologický institut se prosadil s projektem zabývajícím se výzkumem v oblasti úpravy, filtrace a separace kontaminovaných a odpadních vod. 

Společnost UPC Business dnes vyhlásila vítěze soutěže IGNITE, kterou uspořádala za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu a Hospodářské komory poprvé v České republice. Z celkem 72 malých a středních podniků zapojených do soutěže vybrala odborná porota ve finále tři vítězné. Na prvním místě se umístil Výzkumný technologický institut s projektem zabývajícím se výzkumem v oblasti úpravy, filtrace a separace kontaminovaných a odpadních vod. Druhé místo obsadila aplikace EasyCargo od společnosti Bee Interactive a třetí příčka patří projektu SentiSquare.

Kromě finanční odměny 500 000 korun pro vítězné projekty přináší soutěž IGNITE všem zúčastněným příležitost, jak se zviditelnit v odborných kruzích, ale také jak oslovit širokou veřejnost a získat nové kontakty. Nad soutěží IGNITE převzal záštitu Pavel Bělobrádek, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace. 

Vyhlášení vítězů soutěže IGNITE proběhlo u příležitosti konání akce INNOVATION DAY 2015 v Praze v paláci Lucerna. Ocenění a šeky  v hodnotě 1 x 300 000 Kč a 2 x 100 000 Kč předávali členové třiadvacetičlenné odborné poroty IGNITE Frans-Willem de Kloet (generální ředitel UPC), Vladimír Dlouhý (prezident Hospodářské komory ČR) a David Vávra (kreativní ředitel a spoluzakladatel společnosti Warhorse Studios), který porotě předsedal.

Mohlo by vás zajímat

„Cílem soutěže IGNITE, kterou jsme uspořádali v České republice poprvé, je podpora inovací a podnikání malých a středních firem. Chceme tak vyzdvihnout podnikatele, kteří mají reálné vize o svém rozvoji a ambice uspět na mezinárodní scéně. Součástí naší podpory byly kromě finanční odměny také odborné workshopy a koučink pro zúčastněné firmy. Věřím, že o vítězích soutěže IGNITE toho ještě hodně dobrého uslyšíme,“ řekl Frans-Willem de Kloet, generální ředitel společnosti UPC.

Projekt firmy VTI se zabývá výzkumem v oblasti úpravy, filtrace a separace kontaminovaných a odpadních vod. Firma vyvíjí a vyrábí zařízení na úpravu vod, kterou docílí molekulárním čištěním pouze fyzikálními principy bez použití chemie. VTI se zabývá projektem ekonomicko-ekologické likvidace prasečí kejdy. Cílem VTII je vývoj zařízení vhodného pro využití v rodinných domech.

„Vážíme si toho, že jsme se umístili na prvním místě. Celý vývoj a výzkum financujeme z vlastních zdrojů, a tak nám výhra pomůže např. při dovybavení laboratoře,“ řekl Michael Carvan, jednatel Výzkumného technologického institutu.

-of-