Financování provozu a investičního rozvoje velkých infrastruktur pro výzkum, experimentální vývoj a inovace bude v letech 2016 – 2022 vícezdrojové, říká MŠMT.

Financování provozu a investičního rozvoje velkých infrastruktur pro výzkum, experimentální vývoj a inovace bude v letech 2016 – 2022, po jejich schválení vládou ČR, vícezdrojové a probíhat ve vzájemné komplementaritě čerpání výdajů státního rozpočtu ČR na výzkum, vývoj a inovace a prostředků Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF) v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV).

Zatímco provozní náklady výzkumných infrastruktur budou hrazeny zejména (avšak nikoliv výlučně) prostřednictvím aktivity MŠMT na podporu velkých infrastruktur pro výzkum, experimentální vývoj a inovace za využití prostředků státního rozpočtu ČR na výzkum, vývoj a inovace, investiční náklady na další technologický rozvoj výzkumných infrastruktur budou hrazeny prostřednictvím specifické výzvy v rámci OP VVV za využití prostředků ESIF. Efektivita využívání obou těchto rozpočtových zdrojů tak bude mít další multiplikační efekty.

Vyhlášení první doplňkové výzvy k aktualizaci Cestovní mapy ČR velkých infrastruktur pro výzkum, experimentální vývoj a inovace je plánováno roku 2016/2017 se zahájením eventuálního financování ze strany MŠMT od roku 2018 po dobu 5 let do roku 2022.

Již provozované výzkumné infrastruktury budou modernizovány tak, aby dokázaly uspokojit poptávku po těch nejnáročnějších technologických a znalostních řešeních. Po dosažení maxima jejich možné technologické modernizace a rozvoje bude jejich provoz postupně ukončován, načež budou nahrazovány nově budovanými výzkumnými infrastrukturami, umožňujícími dosahovat opět technologických řešení na nejmodernější úrovni.

Na národní úrovni ČR bude kladen stěžejní důraz na vytvoření dlouhodobě předvídatelného rámce financování provozu, dalšího technologického rozvoje a budování kapacit a expertízy výzkumných infrastruktur. Politický závazek k financování velkých infrastruktur pro výzkum, experimentální vývoj a inovace bude činit 7 let, obdobně jako jsou v sedmiletých periodách implementovány rámcové programy EU pro výzkum, vývoj a inovace a nástroje politiky soudržnosti EU. Jedině tak lze podle ministerstva umožnit výzkumným infrastrukturám přijímat dlouhodobá strategická rozhodnutí o technologickém rozvoji jejich zařízení a zapojení jejich kapacit do mezinárodních sítí. Zvýšená pozornost bude věnována rovněž interim hodnocení velkých infrastruktur pro výzkum, experimentální vývoj a inovace podporovaných MŠMT a analýze jejich socioekonomických dopadů.

Úspěch implementace politiky výzkumných infrastruktur spočívá ve schopnosti poskytnout uživatelům vysoce kvalitní, spolehlivá a dostupná technologická zařízení, odborné znalosti a data, nabízet je na základě uživatelsky přívětivého přístupu, včetně nenáročných metod jejich procesního využívání. V ideálním případě jsou výzkum, vývoj a inovace prováděné za využití kapacit výzkumných infrastruktur přínosné pro výzkumnou komunitu, průmyslový sektor, orgány veřejné správy i  širokou veřejnost.

-usi-