Rusko se vrací ke staré sovětské tradici. Když některé statistiky nevypadají dobře, tak je režim zfalšuje nebo zatají. Jak upozornil na svém webu deník Moscow Times, do utajeného režimu byly nově převedeny informace o těžbě a exportu plynu. Stalo se tak v reakci na stále se prohlubující pád těchto ukazatelů.
Centrální dispečink palivového a energetického komplexu přestal v Rusku s platností od 24. června poskytovat informace o produkci plynu, jeho spotřebě a vývozu. Údaje, které byly dříve zveřejňovány na měsíční bázi, jsou nyní pro veřejnost uzamčeny na dobu neurčitou. Ostatně statistiky o produkci a exportu ropy přestal ruský režim zveřejňovat už na počátku dubna.
Otázkou zůstává, zda své vlastní statistiky bude zveřejňovat aspoň největší producent plynu Gazprom. Ty poslední opravdu nebyly vydařené. V květnu se dodávky Gazpromu do zahraničí propadly o 30 procent, snížení produkce dosáhlo minus 14,5 procenta. V první polovině června pád zrychlil: export tehdy klesal o 43 procent a těžba o 25 procent.
Jak Moscow Times dále připomíná, Rusko dnes Nord Streamem a přes ukrajinské území vyváží už jen okolo 100 milionů metrů krychlových denně. To je téměř čtyřikrát méně než ve stejném období loňského roku. Svůj podíl na tom má i ruské rozhodnutí zastavit dodávky těm zemím a společnostem, které odmítly za plyn platit v rublech.
EU bere z Ruska už jen 12 procent plynu
Dramatický propad v dodávkách ruského plynu dokládají také statistiky evropského think tanku Bruegel. Import plynu do zemí EU z Ruska totiž v 25. týdnu (20. až 26. červen) klesl na historické minimum: pouhých 840 milionů metrů krychlových. Místo tradičních zhruba 40 procent najednou ruský podíl na importu klesl na necelých 12 procent.
Mnohem významnějším dodavatelem plynu do zemí EU se tak stalo Norsko s objemem dodávek 2,67 miliardy m3 týdně. Objem dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG) bez ohledu na zemi původu v 25. týdnu dosáhl 2,75 miliardy m3. Potrubní import z Alžírska dosáhl 680 milionů m3.
Mohlo by vás zajímat
Vývoj dodávek plynu z Ruska do EU
Režim Vladimira Putina zatím ještě zneužívá faktu, že zemní plyn je pětkrát až sedmkrát dražší než před rokem. Díky tomu jej propad objemu vývozu na evropské trhy na čtvrtinu loňských čísel nemusí tolik mrzet. Pokud však bude pád ruských dodávek do zemí EU pokračovat stejným tempem jako v posledních šesti týdnech (viz graf Bruegelu), tak Rusům už ani vyšší cena nepomůže.
David Tramba