Méně vydaných stavebních povolení, zpomalení výstavby nových bytů a bytových domů. To vše je důsledek vysokých cen stavebních materiálů, které se promítají i do ceny nemovitostí. Meziroční pokles ve výši téměř 4 procent navazuje na trend trvající od března letošního roku.
Nedostatek a vysoké ceny stavebních materiálů spolu s dražším financováním by měly i nadále být hlavními faktory pro pokračující negativní vývoj ve stavebnictví-
K meziměsíčnímu poklesu došlo jak v pozemním, tak v inženýrském stavitelství. Počet stavebních povolení klesl o 9,9 %, jejich orientační hodnota byla ale výstavbě dopravní infrastruktury o o více než 16 % vyšší.
Počet zahájených bytů byl meziročně o 43,4 % nižší, zejména v segmentu bytových domů (-68,3 %). Počet dokončených bytů byl pak meziročně vyšší o 48,5 %. To ale odráží početnější výstavbu v předchozích letech, která by měla podpořit růst dokončených staveb i nadále.
Ceny nemovitostí
V segmentu rezidenčního bydlení se očekává, že ceny nemovitostí budou v nejbližším horizontu stagnovat, pokles cen by měly především zaznamenat kategorie energeticky náročných a rekreačních nemovitostí.
Poptávka by měla i nadále slábnou vlivem dražšího financování a zhoršující se finanční situace domácností, zatímco nabídka bude v nejbližším horizontu podpořena výstavbou načatou v předchozích letech. U těchto novostaveb však nelze očekávat dramatický pokles cen.
Mohlo by vás zajímat
Celkově zůstává tuzemský průmysl zatím odolný, trend vývoje je však negativní. To souvisí s poklesem poptávky po průmyslovém zboží vlivem vysoké inflace a vysoké ekonomické nejistoty.
Tomáš Rovný