Navýšení povinných zásob zemního plynu před topnou sezonou, navržené ministerstvem průmyslu a obchodu, naráží na odpor z byznysových kruhů. Podnikatelské svazy varují před nákupem v nevhodnou dobu za extrémní ceny a finančním zruinováním zbývajících dodavatelů plynu.
Na počátku byla stručná novela vyhlášky o stavu nouze v plynárenství a o způsobu zajištění bezpečnostního standardu dodávky (BSD) plynu. „V období od 1. října do 30. dubna se bezpečnostní standard uvedený v příloze zajišťuje minimálně z 45 procent uskladněním plynu v zásobnících plynu na území Evropské unie,“ navrhlo ministerstvo. Zatím platí méně náročný limit 30 procent pro povinné uskladnění plynu.
Ministerstvo svůj návrh odůvodnilo situací na Ukrajině a rostoucím rizikem, že by mohla být omezena či zastavena přeprava plynu z Ruska do zemí Evropské unie. Současně navrhlo prodloužení povinnosti udržovat bezpečnostní standard dodávky o měsíc duben.
Byznys před záměrem MPO varuje
Jak se ukázalo v minulých týdnech během připomínkového řízení, ne všichni s tím souhlasí. Podle názoru Svazu průmyslu a dopravy ČR tento návrh bez dodatečných finančních kompenzací poskytnutých obchodníkům pouze zkomplikuje jejich situaci a může vést až k ukončení jejich činnosti. Bez podpory státu to prý dodavatelé finančně nezvládnou.
„Aktuální ceny na burze pro léto 2022 jsou vyšší než na zimu 2022/23. Kromě toho i samotné ceny jsou aktuálně tak vysoké, že už splnění 30procentní BSD představuje významný dodatečný náklad dodavatelů chráněným zákazníkům,“ varoval ve svém vyjádření Svaz průmyslu a dodal, že nákup příliš velkého množství plynu v létě za extrémně vysoké ceny by zbytečně prodražilo dodávky v následujících měsících.
Prakticky stejné vyjádření do připomínkového řízení předložila Hospodářská komora ČR. V podobně kritickém stylu se vyjádřil také Energetický regulační úřad, který podobně jako byznysové asociace varoval před dopadem na finanční stabilitu dodavatelů plynu. Vedle krachu dalších dodavatelů by se do potíží mohly dostat i největší energetické firmy s funkcí dodavatele poslední instance; tady lze připomenout fakt, že o finanční podporu ze strany vlastníka požádala už i Pražská plynárenská.
Mohlo by vás zajímat
Odložený plán na státní rezervu plynu
Byznysové asociace doporučují vládě rozšíření státních hmotných rezerv o zásobu zemního plynu. Takový návrh již ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo, ale z jednání vlády ve středu 9. března byl stažen a později se už na programu neobjevil.
Podle tohoto návrhu, který má redakce Ekonomického deníku k dispozici, měl stát využít 8,5 miliardy korun z vládní rozpočtové rezervy. Nakoupil by za ně zemní plyn v objemu až 200 milionů metrů krychlových (2,1 miliardy kWh). Takové množství by vystačilo na pokrytí spotřeby chráněných zákazníků (domácnosti, nemocnice, objekty kritické infrastruktury, potravinářský průmysl) minimálně o 10 dnů.
David Tramba