INZERCE

Solární panely na domě. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Vyšší podpora a mírnější nároky při žádosti. Od září se spustí další etapa programu Nová zelená úsporám

Podpora úsporných opatření bude výhodnější a zmírní se nároky při administraci žádostí. Podstatně se zvyšuje podpora pro komplexní zateplení. Státní fond životního prostředí ČR s předstihem informuje o všech změnách a přesných podmínkách pro dotace, které budou platit od letošního září. Zájemci je najdou už teď na webu programu Nová zelená úsporám (NZÚ).

„Od letošního září bude Nová zelená úsporám využívat financování z Modernizačního fondu, které je účelově vázáno na energetické úspory v domácnostech. To je i důvod proč máme pro podávání žádostí v NZÚ kratší prázdninovou přestávku. Zdrojem pro Modernizační fond jsou peníze z výnosů z emisních povolenek. Nejde tedy ani o peníze daňových poplatníků, ani o peníze ze státního rozpočtu, krácení dotací v rámci vládního úsporného balíčku se proto Nové zelené úsporám netýká a ani v budoucnu týkat nebude,“ zdůrazňuje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Objem prostředků z programu HOUSEnerg Modernizačního fondu ve výši více než 55 miliard zajistí dlouhodobé pokračování podpory úsporných opatření pro domácnosti a umožní nejen rozšířit nabídku dotací pro různé skupiny příjemců, ale i navýšit jednotkové dotace pro vybraná opatření.

Nová zelená úsporám poběží po krátké provozně-technické přestávce během letních prázdnin za téměř stejných podmínek jako v dobíhající etapě. Cílem změn v programu je zpřístupnění dotací pro další skupiny žadatelů zejména v oblasti bytových domů a zjednodušení administrace žádostí.

„Díky změně financování podpoříme více domácností než dosud. Vedle dotací pro rodinné domy, kde už dnes nízkopříjmovým domácnostem pomáháme, nově přidáme podporu i pro bytové domy, kde žijí senioři, rodiny pobírající příspěvek na bydlení nebo lidé se třetím stupněm invalidity,“ přiblížil ministr. Dodal, že podpora se dále týká i nízkopříjmových vlastníků bytových jednotek a družstevních podílů tak, aby kvůli obavám z navyšování pravidelných příspěvků do fondu oprav nebrzdili nákladné renovace domů. Žadatelé z hospodářsky a sociálně ohrožených území se pak zvýhodní o deset procent vyšší dotací. A podpora je podle ministra připravená i pro bytové domy ve vlastnictví obcí.

Dotace pro bytové domy podle typu vlastníka

Dotace pro bytové domy budou zacíleny podle typu jejich vlastníka. Základní portfolio zůstane zachované, ale je doplněné o možnost výměny starých plynových kotlů. SVJ a bytová družstva získají navíc nejen možnost čerpat dotaci zálohově, ale i bonusové plnění za každou nízkopříjmovou domácnost. Obce budou moct využít dotace ve výši až sedmdesáti procent vynaložených nákladů, stejně jako další vlastníci bytových domů z veřejného sektoru – kraje, nadace, příspěvkové organizace a celá řada dalších subjektů.

Vedle rozšíření nabídky finančních prostředků pro bytové domy bude i nadále pokračovat NZÚ pro rodinné domy ve vylepšené podobě. Podpora výměny zdrojů energie se rozšíří o možnost výměny starých plynových kotlů za tepelné čerpadlo. Výrazně se navýší dotace na zateplení – žadatelé, kteří zateplí svůj dům komplexně, nově získají až 950 tisíc korun, v současné etapě je maximální výše dotace 650 tisíc korun. U novostaveb budou nově podpořeny pouze stavby v nejvyšším energetickém standardu, výše dotace bude navýšena na 535 tisíc korun.

Podpora fotovoltaiky zůstává

V nezměněné výši zůstane podpora fotovoltaiky. „Neustále se setkáváme s nekalými praktikami některých realizačních firem, které tlačí zájemce o fotovoltaiku k urychlenému uzavření smlouvy pod pohrůžkou, že od září už nebudou tak výhodné dotační podmínky. Není to pravda. Zájemci o fotovoltaiku nemusí mít obavy, že by se pro ně něco změnilo, podpora pokračuje ve stejné výši a za stejných podmínek, naopak se pro žadatele zjednoduší administrace žádosti,“ připomíná ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. 

„Žadatelům doporučuji využít letní přestávku k přípravě kvalitního projektu na renovaci jejich domu a k výběru spolehlivého a prověřeného dodavatele. Do úprav se mohou pustit i před podáním žádosti, stejně jako v současné etapě budou podpořena opatření realizována po prvním lednu 2021,“ doplnil.

Solární střešní panely
Solární střešní panely

V nové etapě programu, stejně jako v té stávající, zůstane možnost kombinovat podporu na více různých opatření v rámci jedné žádosti. Nemění se ani motivační bonus ve výši deset tisíc korun za každou kombinaci. Program bude i nadále bonifikovat projekty na území znevýhodněných krajů – Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje, zcela nově pak zvýhodní i projekty mimo tyto znevýhodněné kraje, které budou realizovány na území obce s rozšířenou působností z regionů podporovaných státem.

Nová nabídka: Oprav dům po babičce

„Zároveň právě teď formulujeme podmínky nové nabídky Nové zelené úsporám pro mladé rodiny avizovaného programu s názvem Oprav dům po babičce, který cílí na mladé žadatele. Představíme je koncem června,“ uzavírá ministr Hladík.

Lepší dostupnost a šíře podpory zásadně pomůže s rekonstrukcí českého bytového fondu, který patří mezi nejzastaralejší v EU. „Cílem je navýšit tempo renovací až na tři procenta ročně, aby obnova bytového fondu proběhla za tři dekády. Lidem se tím podstatně zlepší komfort bydlení, a hlavně se jim citelně sníží účty za energie. Nastavené cíle jsou náročné, ale zvládnutelné. Výrobci materiálů i realizační firmy jsou a budou schopny kapacity adekvátně navýšit a investovat do rozvoje oboru. V Česku tím vzniknou odhadem tisíce nových pracovních míst,“ říká architektka Marcela Kubů za iniciativu ZateplujemeCesko.cz. Ta sdružuje největší profesní organizace v oblasti renovací a zateplování bytových a rodinných domů.

Podle konzultanta energetických úspor Michala Čejky z profesního sdružení Centrum pasivního domu, které se zabývá zdravým a úsporným bydlením, je chvályhodné, že nové podmínky programu zvýhodní stavebníky, kteří se odhodlají renovovat dům tak říkajíc z gruntu. „Izolují jej silnější tepelnou izolací, vymění okna za nová s trojskly, instalují efektivní technologie, případně si zajistí příjemné vnitřní prostředí pomocí vzduchotechniky s rekuperací tepla,“ přiblížil. Tyto chytré a kvalitní renovace podle něj výrazně zlepší komfort bydlení a umí snížit spotřebu energie o 60 – 85procent.

„Vítáme, že nastavení Nové zelené úsporám počítá se zvýhodněním nízkopříjmových domácností v bytových domech,“ říká energetický expert Hnutí DUHA Karel Polanecký. Navrhovaný bonus může podle něho odblokovat konkrétní projekty na úrovni společenství vlastníků a zároveň přispět k řešení problému energetické chudoby. „Pro úspěch programu bude také nezbytné, aby byl bonus pro nízkopříjmové domácnosti zacílen nejvíce na skupiny obyvatel postižené energetickou chudobou,“ dodává.

(mig)