Důstojné důchody a odpovídající zajištění ve stáří i těm účastníkům odboje a odporu proti komunismu, kteří nejsou držiteli osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu, dostaly v legislativním procesu zelenou a poputují do Poslanecké sněmovny. Návrh zákona byl předložen na základě usnesení vlády ze dne 10. dubna a souvisí s protestem disidentů Jiřího Gruntoráda a Johna Boka před Úřadem vlády. Předkladatelé vyzvali Poslaneckou sněmovnu, aby zákon schválili už v prvním čtení.
Disidenti John Bok a Jiří Gruntorád v neděli 26. listopadu ukončili svoji více než týdenní protestní hladovku před Úřadem vlády. Učinili tak poté, co obdrželi písemně rozhodnutí vlády, kterým odvolala své předloňské usnesení, jímž se předloni v lednu přihlásila k tradicím zápasu Charty 77 o lidská práva a demokracii.
Jako první zahájil hladovku signatář Charty 77 a zakladatel knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti Jiří Gruntorád, následně se k němu připojil John Bok. Kromě řešení problému nízkých penzí disidentů a disidentek Gruntorád požadoval odstoupení ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL).
Nyní se proto nově navrhuje upravit procesní ustanovení v zákoně o účastnících odboje a odporu proti komunismu, tak, aby návrh na vydání osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu mohl podat i ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a bylo možné podat žádost i za osobu dosud žijící.
Mohlo by vás zajímat
Těmito změnami by měl být rozšířen okruh osob, kterým bylo vydáno osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu, a usnadněn přístup k získání tohoto osvědčení osobám, které žádost o vydání osvědčení dosud nepodaly (například z důvodu vysokého věku, obav z jednání s úřady atp.).
Spolu s předloženým návrhem zákona se také navrhuje provést drobnou terminologickou změnu navazující na terminologii občanského zákoníku a upravit způsob odměňování členů Etické komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu.
Účinnost navrhovaných změn je navrhována prvním dnem druhého kalendářního měsíce následujícího po vyhlášení zákona, přičemž důvodem tohoto postupu je časová naléhavost přijetí změn vyplývající z pokročilého věku některých osob, kterých by se navrhované změny mohly pozitivně dotknout.
„Ze stejného důvodu se jeví jako časově naléhavé i přijetí návrhu zákona, proto se navrhuje, aby Poslanecká sněmovna vyslovila s návrhem zákona souhlas podle § 90 odst. 2 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny již v prvém čtení,“ vyzvali předkladatelé Úřad vlády ČR, ministr a předseda Legislativní rady vlády.
Takřka všechna připomínková místa neuplatnila žádný protipodnět. Jen ministerstvo financí mělo jednu zásadní připomínku: „Požadujeme do důvodové zprávy doplnit, že veškeré zvýšené výdaje spojené s navrhovanou právní úpravou budou zabezpečeny v rámci schválených výdajových limitů příslušných kapitol státního rozpočtu.“
Důvodová zpráva je k dispozici ZDE.
(hrb)