Dlouhých deset hodin trvala pondělní valná hromada společnosti ČEZ. Hlavní zpráva je pozitivní pro všechny akcionáře – ČEZ vyplatí mimořádně vysokou dividendu 52 korun na akcii, celkem tedy 28 miliard korun. Někteří analytici a menšinoví akcionáři přesto nejsou spokojeni. Mají pocit, že na jejich otázky šéfové ČEZ neumějí nebo nechtějí odpovědět.

Samotné rozdělení zisku prošlo hladce. „Rozebereme-li dividendu detailněji, tak ČEZ vyplatil 100 procent loňského očištěného čistého zisku, tedy 42 korun na akcii, a k tomu přidal 10 korun, když zohlednil prodej rumunských aktiv. Mezi akcionáře tak rozdělil cca 22 procent z celkového výnosu plynoucího z prodeje rumunského majetku, jenž činil bezmála 25 miliard korun,“ uvedl analytik Fio banky Jan Raška.

Dusno v sále bylo hlavně během otázek na šéfa ČEZ Daniela Beneše a další členy představenstva. Několik akcionářů a analytiků si na sociálních sítích postěžovalo, že vedení ČEZ není schopno odpovědět na položené dotazy. Valnou hromadu tak protahovaly hlavně dlouhé přestávky, během nichž šéfové odbíhali ze sálu poradit se s experty a právníky. „Členové představenstva nejsou schopni ani na triviální dotazy odpovídat z patra. Následně jen formálně čtou odpovědi připravené v zákulisí,“ napsal analytik a aktivistický investor Michal Šnobr.

Vývoj dividend ČEZ v korunách na akcii. Zdroj: analytický tým Fio banky

Přesto zaznělo i několik zajímavých informací. Podle Šnobra vedení ČEZ prvně uvedlo, kolik bude stát důl a zpracovatelský závod na lithium v Krušných horách. Investice se má pohybovat okolo 15 miliard korun. Zástupce Hnutí Duha zaujala informace, že pokud budou modernizované uhelné elektrárny ztrátové, tak je ČEZ uzavře v dřívějším termínu. V lokalitách Dětmarovice, Mělník a Počerady ČEZ zvažuje výstavbu paroplynových bloků o celkovém výkonu 1000 až 1500 megawattů.

Někteří akcionáři na sociálních sítích komentovali tradičně slabé občerstvení, neodpovídající délce valné hromady. Opět platil přídělový systém, kdy měl každý přítomný akcionář nárok na dva chlebíčky, čaj nebo kávu a jednu PET lahev s vodou. Někteří akcionáři se neubránili srovnání s jinými, štědřejšími společnostmi. „Na valné hromady Kofoly chodím vyloženě rád. Přátelská atmosféra, ochutnávka produktů, zde jsou investoři vítáni,“ poznamenal Tomáš Hájek.

Ministerstvo financí chtělo do dozorčí rady ČEZ vyslat bývalého ministra dopravy Dana Ťoka, ale na poslední chvíli si to rozmyslelo. Ťok prý zůstane v záloze pro případné pozdější změny v radě. Obsazování dozorčí rady, kde dnes sedí výhradně reprezentanti vlády a zaměstnanců, někteří akcionáři kritizují. „Do dneška nechápu, proč je problém v ČEZ zvolit do dozorčí rady zástupce minoritních akcionářů, který navíc problematice rozumí,“ uvedl investor Jaroslav Šura.

Mohlo by vás zajímat

David Tramba