Mírná zima plus vysoké ceny rovná se vysoká úspora energií. Tato jednoduchá rovnice platí nejen u spotřeby elektřiny a plynu, ale také dálkového tepla. Podle zveřejněné statistiky Energetického regulačního úřadu klesla v posledním čtvrtletí loňského roku spotřeba tepla meziročně o 12,5 procenta na 25 408 terajoulů (TJ).
Jak dále energetický regulátor ve své statistice uvádí, meziroční pokles byl největší v říjnu (o 21,9 procenta) a mírnější v listopadu (-12,5 procenta) a v prosinci (o 7 procent). Zajímavostí může být, že pokles spotřeby v domácnostech dosáhl minus 11,7 procenta a byl tak nižší než pokles odběru tepla v průmyslu nebo v oblasti obchodu, služeb, školství a zdravotnictví. V těchto případech bylo meziroční snížení skoro 15procentní.
Zajímavostí také může být pohled na využití jednotlivých paliv. Dodávka tepla z hnědouhelných tepláren se meziročně snížila „jen“ o 7,3 procenta, zatímco z plynových o 16,8 procenta a z černouhelných dokonce o 20,9 procenta. ERÚ dále upozornil, že se zajím jedná o předběžná data. Přesnější čísla zveřejní v Roční zprávě o provozu teplárenských soustav ČR za rok 2022.
Zdražení: Někde o 5 procent, jinde na trojnásobek
Motivace k úsporám je evidentní: skokově rostoucí cena tepla. Ta se v posledních měsících projevila hlavně u tepláren spalujících zemní plyn. Jako příklad lze uvést Teplárny Brno, které zdražily od začátku listopadu teplo pro domácnosti o 113 procent na 1672 korun za GJ včetně DPH, nebo Jabloneckou energetickou, kde cena vzrostla trojnásobně na 2136 korun za GJ. Po zastropování cen plynu začaly teplárny opět zlevňovat. Konkrétně v Brně od 1. března klesla cena na 1485 korun za GJ, v Jablonci nad Nisou od počátku ledna zlevnili na 1550 korun za GJ.
Teplárny spoléhající hlavně na hnědě uhlí zdražovaly také, ale pomalejším tempem. Třeba Pražská teplárenská šla s cenou nahoru od 1 prosince, a to o zhruba 12 procent. Na svém webu to odůvodnila růstem cen paliv a emisních povolenek. Zákazníci ČEZ Teplárenské, která působí hlavně v Ústeckém kraji, zaznamenali od ledna zdražení tepla o téměř 20 procent.
Mezi města s relativně nejnižším růstem cen tepla patří Plzeň. Plzeňská teplárenská od počátku ledna zvýšila cenu o 4,8 procenta na 598 korun za GJ s DPH. Poměrně příznivé jsou ceny také v Pardubicích a Chrudimi, kde od ledna prodávají Elektrárny Opatovice teplo po 627 korunách za GJ včetně daně. V Hradci Králové je cena mírně vyšší, zhruba 640 korun/GJ.
Mohlo by vás zajímat
dtr