Faktury za „dodaný“ plyn, který si lidé neobjednali, nesmyslně vysoké zálohové platby za energie, zatajování informací o smlouvách i jiné klamání zákazníků. To jsou prohřešky, kterých se podle zjištění Energetického regulačního úřadu dopustil dodavatel energií ELGAS Energy. Podle pravomocného rozhodnutí úřadu má zaplatit pokutu ve výši 6 milionů korun. Jde o dosud nejvyšší sankci uloženou za protispotřebitelské jednání jednomu konkrétnímu dodavateli. 

Podle druhostupňového rozhodnutí, které bylo zveřejněno na webu ERÚ, převáděla firma ELGAS Energy svévolně zákazníky na spotové ceny. Stalo se tak v létě roku 2022, tedy v době vrcholu energetické krize, kdy ceny elektřiny a plynu byly na burzách extrémně vysoké. „Současně (dodavatel) naplnil znaky klamavého konání ve smyslu § 5 odst. 1 zákona o ochraně spotřebitele, neboť uvedl informaci, že nový způsob účtování ceny bude pro spotřebitele výhodnější,“ dodává ERÚ.

Vysoké zálohy, blokování odchodu jinam

V případě 33 zákazníků regulátor prokázal extrémně vysoké navýšení zálohových faktur, které dosahovalo až 690 procent. Někteří zákazníci tak museli platit zálohy v řádu desítek tisíc korun měsíčně. „Účastník řízení prokazatelně stanovil zákazníkům nepřiměřeně vysoké zálohové platby, když je nestanovil nejvýše v rozsahu důvodně předpokládané spotřeby komodity,“ uvádí se dále v rozhodnutí ERÚ.

Aby toho nebylo málo, firma ELGAS Energy dvakrát zadala v systému operátora trhu žádost o pozastavení změny dodavatele, údajně z důvodu odstoupení zákazníka od smlouvy s novým dodavatelem. Zákazníci přitom od problémového dodavatele odejít chtěli. „Účastník řízení tak v systému operátora trhu uvedl nepravdivé informace a nerespektoval vůli zákazníka odebírat energie od jiného dodavatele,“ zmiňuje ERÚ.

Reklamace se zpožděním 297 dnů

Další prokázané nedostatky se týkají reklamace vyúčtování dodávek elektřiny a plynu. Některé reklamace nevyřídil dodavatel vůbec, jiné se zpožděním až 297 dnů. Za vyřízení reklamace nelze podle ERÚ považovat pouhé vrácení přeplatku zákazníkovi; dodavatel je povinen vystavit přinejmenším opravné vyúčtování energií.

Většina zjištěných prohřešků se stala v průběhu roku 2022, nebo v prvním čtvrtletí roku 2023. Prvostupňové rozhodnutí ERÚ vydal v srpnu loňského roku, ELGAS se však proti němu odvolal. Ve druhé instanci rozhodovala Rada ERÚ. Ta část námitek dodavatele energií uznala a původně navrženou výši pokuty snížila o 400 tisíc na 6 milionů korun.

Mohlo by vás zajímat

ELGAS Energy se na energetickém trhu netěší dobré pověsti. Před rokem ERÚ rozhodl o udělení pokuty ve výši 1,2 milionu korun kvůli pozdnímu vyúčtování dodávek elektřiny a plynu a zadržování přeplatků. V květnu 2022 za ty samé prohřešky dostala firma pokutu ve výši 100 tisíc korun. Dnes už ELGAS na trhu aktivně nepůsobí, zbývající zákazníky loni v září převedl na firmu Virtual Energy.

Temná historie firmy ELGAS Energy

ELGAS Energy patřil do září roku 2021 slovenské energetické skupině GGE, poté jej převzal Český energetický holding. Zdroje z prostředí energetiky tento holding spojují s kontroverzním podnikatelem Tomášem Zabloudilem. Jeho jméno se objevuje v souvislosti s celou řadou dodavatelů energií nevalné pověsti, které ERÚ v minulých letech a měsících opakovaně pokutoval. Od letošního února je vlastnictví firmy ELGAS Energy napsané na důchodce z Jihlavy, kterého lze důvodně podezírat z role tzv. bílého koně.

Jak vyplývá z rozhodnutí ERÚ, firma ELGAS Energy získala zákazníky právě díky převodu z firem Stabil Energy, Energie na doma, Zelená elektřina či Moravská plynárenská. Jedná se o další firmy spojované přímo či nepřímo s působením Tomáše Zabloudila na trhu s energiemi. A také o firmy, které v minulosti od ERÚ dostaly vysoké pokuty za neseriózní přístup k zákazníkům.