Výsledky oboru jaderné energetiky za minulý rok nejsou žádný velký důvod k oslavě. Provoz zahájilo pouze sedm nových reaktorů, z toho tři v Číně a po jednom ve Finsku, Jižní Koreji, Pákistánu a Spojených arabských emirátech. Proč pouze? Ještě před rokem energetické společnosti počítaly se spuštěním 15 nových bloků. Zbývajících osm zpožděných bloků bude uvedeno do provozu snad v letošním roce.
Aktuální informace přináší tradiční Zpráva o stavu jaderného průmyslu (WNISR), kterou publikuje analytik Mycle Schneider. Jeho postoje k budoucnosti jaderné energetiky jsou značně skeptické, což lze vyčíst i z textu zprávy. Tvrdí například to, že svět již dosáhl „jaderného vrcholu“ již v roce 2005, kdy bylo v provozu 440 reaktorů, a že se jejich počet bude dál snižovat. Ke konci loňského roku bylo 422 reaktorů provozuschopných, ale jen 411 bylo reálně v provozu.
Zpráva WNISR dále připomíná, že loni definitivně skončil provoz pět reaktorů, z toho tří ve Spojeném království a po jednom v Belgii a ve Spojených státech. Tento počet mohl být vyšší, pokud by německá spolková vláda na poslední chvíli neprodloužila provoz tří posledních jaderných bloků. Ty dostaly povolení k výrobě elektřiny do poloviny dubna, tudíž rozšíří až statistiku odstavených reaktorů v roce 2023.
Během minulého roku začala výstavba 10 reaktorů – pěti v Číně, dvou v Egyptě a jednoho v Turecku. Zmíněné bloky jsou založeny na čínské nebo ruské technologii, což není zrovna dobrá vizitka pro západní dodavatele jaderných technologií. Autor zprávy dále připomíná osud brazilského jaderného bloku Angra-3, jehož výstavba byla loni obnovena po sedmileté přestávce.
Staví se, ale málo, draze a pomalu
Na přelomu minulého a současného roku tak bylo celkem ve výstavbě 59 jaderných elektráren v 17 zemích. Prvenství drží Čína s 22 reaktory ve výstavbě, s velkým odstupem následuje Indie (8). Rusko (5) a Turecko (4 bloky). Nejúspěšnějším dodavatelem technologie je ruský Rosatom, který se podílí na výstavbě 26 reaktorů v deseti různých zemích.
Geograficky i byznysově má k České republice nejblíže dostavba třetího a čtvrtého bloku Elektrárny Mochovce na Slovensku. Opožděný a prodražený záměr se konečně blíží svému dokončení, před dvěma týdny začalo energetické spouštění třetího bloku. Zajímavostí může být, že velkou část zařízení pro Mochovce dodaly české podniky – Škoda JS, Doosan Škoda Power, Sigma Group, ZVVZ Group či dodavatel řídicích systémů ZAT.
Mohlo by vás zajímat
Obecně však platí, že se jaderných elektráren staví příliš málo. Jejich podíl na světové výrobě elektřiny proto pomalu, ale jistě klesá. Z historického maxima 17,5 procenta v roce 1996 se snížil na zhruba 10 procent. Další potíž je ve stárnutí jaderných bloků; již před více než rokem Mycle Schneider ve své analýze upozornil, že průměrný věk dosahuje bezmála 31 let. Nahrazovat stárnoucí bloky se nedaří ani ve dvou zemích s největším využitím atomové energie – ve Spojených státech a ve Francii.
(dtr)