Po razii Národní centrály proti organizovanému zločinu skončili ve vazbě bývalý primátor Pardubic Martin Charvát (hnutí ANO), předseda Krajské hospodářské komory Jozef Koprivňanský a bývalá náměstkyně primátora a členka dozorčí rady Rozvojového fondu Pardubice Helena Dvořáčková (dříve ANO, dnes SPD). Okresní soud v Pardubicích vyhověl všem třem návrhům státní zástupkyně Adély Rosůlek na vazbu. Informoval o tom soudce Karel Gobernac.
„U všech obviněných jsem shledal vazební důvod koluzní vazby a všichni tři odcestovali do vazebních věznic,“ řekl novinářům Karel Gobernac.
U Heleny Dvořáčkové s ohledem na uváděné částečně nepříznivé zdravotní okolnosti zvažoval i jiné řešení, podle něj ale nebyly zásadní zdravotní důvody dostatečně prokázané.
Celkem bylo obviněno 19 lidí a 2 právnické osoby.
Obvinění jsou podezřelí mimo jiné ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky či zneužití pravomoci úřední osoby, podplacení nebo porušení povinnosti při správě cizího majetku.
Podle agentury ČTK policie kromě Charváta, Koprivňanského a Dvořáčkové obvinila i současného šéfa Rozvojového fondu Pardubice a zastupitele první městské části Michala Drenka (ANO), místopředsedu představenstva Služeb města Pardubic Aleše Kopeckého nebo předsedu představenstva fondu Pavla Nevečeřala. Charváta a Drenka ve středu předsednictvo ANO z hnutí vyloučilo.
„Na mého klienta byla uvalena vazba z důvodu, že podle názoru státní zástupkyně, ke kterému se přiklonil i soud, hrozí nebezpečí, že by mohl ovlivňovat několik svědků,“ uvedl advokát exprimátora Pardubic Pavel Jelínek. Vazba kvůli může ovlivňování svědků může trvat maximálně tři měsíce, právní zástupce se ale bude snažit, aby ji jeho mandant opustil dříve.
Mezi obviněnými figurují i bývalý vedoucí odboru majetku a investic magistrátu Jaroslav Hruška, jeho nástupce ve funkci Petr Škoda, který už v úřadu nepracuje, a referent odboru majetku a investic pardubického magistrátu Petr Hušek.
Dalšími obviněnými pak jsou zástupci stavebních firem. Například Milan Frydrych ze společnosti firmy SBF a jeho syn Tomáš, Pavel Navara, jednatel stavební firmy Navara Pardubice, Dominik Hanousek a Jiří Hanousek z pardubické firmy Instal Hanousek, Jiří Bolehorský, živnostník v oboru revize, montáž a servis elektrických zařízení, Miroslav Pulicar, jednatel a společník firmy ELREG Pardubice, Lukáš Vajer, jednatel a společník firmy Gamet elektro Dašice, Jan Matěj, jednatel a majitel firmy Maximum CZ ze Spojilu – části Pardubic, a Luboš Zámiš, jednatel a společník firmy ELLUX Pardubice.
Dále pak byly jako právnické osoby obviněny společnosti SBF Pardubice a KTS Integra Pardubice, obě s majetkovou účastí Frydrychových.
Celkovou škodu policie vyčíslila na desítky milionů korun.
Proč vojenská policie?
Na razii dosud vyvolává otázky zapojení vojenské policie. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej totiž uvedl, že jeho útvar „provádí souběžnou realizaci s vojenskou policií“ s tím, že se vyšetřování netýká ministerstva obrany ani armády. Jenže vojenská policie má omezený počet osob, vůči kterým může zasahovat, a ty se rekrutují právě z resortu obrany.
Podle zákona o vojenské policii může tento ozbrojený sbor zasahovat pouze vůči vojákům v činné službě, příslušníkům ozbrojených sil jiného státu nebo je doprovázejícímu civilnímu personálu. Dále pak vůči osobám, které se nacházejí v chráněném objektu, a osobám, které jsou podezřelé, že spáchaly nebo páchají trestný čin nebo přestupek v chráněném objektu, trestný čin nebo přestupek spolu s vojákem nebo proti vojenskému objektu, vojenskému materiálu, materiálu ozbrojených sil jiného státu nebo ostatnímu majetku státu, s nímž je příslušné hospodařit ministerstvo.
„Nějak se to týká lidí z resortu, ale spíše jde to ven. Víc informací k dispozici zatím není,“ uvedl jeden ze zdrojů Ekonomického deníku.
Další ze zdrojů pak naznačil, že může jít o zakázky Agentury hospodaření s nemovitým majetkem (AHNM) ministerstva obrany, dříve Vojenské ubytovací a stavební správy (VUSS).
„Vojenská policie řeší stavby a rekonstrukce u AHNM bývalé VUSS. To je příspěvková organizace ministerstva obrany. Všechny rekonstrukce a nové stavby dělá AHNM,“ dodal zdroj.
Zásah vojenské policie by pak dával logiku. Ekonomický deník proto poslal mluvčí vojenské policie Barboře Bitalové několik otázek a očekává v brzké době otevřenější odpovědi.
První náměstek ministryně obrany František Šulc na tiskové konferenci v týdnu novinářům potvrdil, že „zásah probíhá na několika místech České republiky“.
Mluvčí vojenské policie Barbora Bitalová kvůli podnětu Ekonomického deníku potvrdila, že zásah se dotkl i podřízené instituce ministerstva obrany: „Dnes 21.11.2023 byla pověřeným orgánem Vojenské policie, na základě předběžného souhlasu dozorového státního zástupce OSZ Pardubice, zahájena realizace zajišťovacích úkonů trestního řízení. Zadrženy byly osoby, zaměstnanci příspěvkové organizace ministerstva obrany a civilní osoby podnikající v oblasti stavebnictví, které jsou podezřelé z páchání zločinů a přečinů zejména hospodářského charakteru, v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek, podplácením, přijímáním úplatku či neplněním povinností při správě cizího majetku, s nímž je příslušné hospodařit ministerstvo obrany. Společně se zadržením podezřelých osob, na základě písemného příkazu soudce, probíhají domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor a pozemků ve čtyřech krajích ČR.“
Dodnes ale není známo, kterých konkrétních zaměstnanců příspěvkové organizace ministerstva obrany a civilních osob, podnikající v oblasti stavebnictví, bylo zadrženo a obviněno. A známo není ani kvůli čemu.
(hrb)