Když odstavíte jaderné a uhelné elektrárny a masivně investujete do stavby větrných a solárních elektráren s nestabilním výkonem, co z toho vznikne? Rostoucí závislost na plynových elektrárnách. Ke stejnému zjištění dospěl i německý síťový regulátor. Podle jeho propočtu bude Německo potřebovat dodatečný výkon plynových zdrojů v rozsahu 17 až 21 tisíc megawattů.
Pozoruhodné je, že se k tomuto zjištění přihlásilo i spolkové ministerstvo hospodářství a klimatu pod vedením Roberta Habecka ze strany Zelených. „Investice do plynových elektráren mají nadále smysl za předpokladu, že budou vytvořeny odpovídající kapacity LNG terminálů a ceny se vrátí k normálu,“ stojí v dokumentu ministerstva, který se podařilo získat webu Euractiv.com. Ten jako první na německé záměry upozornil.
Německá vláda chce, aby do roku 2030 země fungovala z 80 procent na obnovitelné zdroje energie a úplně vyřadila uhlí z energetického mixu. Poslední jaderné bloky skončí v provozu již letos na jaře. Plynové elektrárny mají vyrobit zbývajících 20 procent elektřiny. Vyrábět mají hlavně v době, kdy počasí či denní doba nepřeje provozu větrných a solárních elektráren.
Jak uvedl web Euractiv.com, na konci loňského dosahovala kapacita výkonu plynových elektráren 27 500 megawattů. Problém je v tom, že zmíněný výkon plynových elektráren k pokrytí německé spotřeby nebude stačit. Proto bude zapotřebí jejich výkon téměř zdvojnásobit.
Vyplnila se tak předpověď, se kterou v říjnu 2021 přišel Markus Krebber, generální ředitel společnosti RWE. „Potřebujeme v Německu asi 20 až 30 gigawattů výkonu nových plynových elektráren,“ řekl tehdy magazínu WirtschaftsWoche.
Bez LNG terminálů to nepůjde
Lze očekávat, že dále zesílí snaha německé vlády zajistit dostatek plynu, a to z jiných zemí než z Ruska. Jediným reálným řešením je budování nových terminálů a navyšování dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG) po moři.
Jak jsme již dříve uvedli, hospodářství a klimatu vedené „zeleným“ ministrem Robertem Habeckem se do stavby LNG terminálů loni vrhlo s maximálním nasazením. Jen v první fázi chtějí Němci pořídit šest plovoucích LNG terminálů. První z nich zahájil provoz loni v prosinci, nachází se v přístavu Wilhelmshaven v Severním moři.
Z českého pohledu je zajímavější terminál na Baltu u Lubminu, který má začít fungovat v nejbližších týdnech. Nabídne totiž ideální napojení na plynovody, které vedou od Baltu přímou cestou do Krušnohoří a dále do české přepravní soustavy.
dtr