Státní podnik DIAMO a britská společnost Gravitricity pokračují v přípravách na výstavbu prvního velkého gravitačního úložiště energie na světě v šachtě Dolu Darkov na Karvinsku. Projekt v minulém týdnu přijel do této lokality podpořit britský velvyslanec v Česku Matt Field. Zástupce firmy Gravitricity oznámil, že firma již podala žádost o dotaci z evropského inovačního fondu.

Jak podniky DIAMO a Gravitricity oznámily ve společné tiskové zprávě, v současné době připravují společně technickou dokumentaci, v níž posoudí proveditelnost a hlavně podmínky instalace gravitačního úložiště energie přímo v podmínkách Dolu Darkov. Za účelem sladění projektu s českou báňskou legislativou firma Gravitricity angažovala několik místních společností.

„Od podpisu memoranda na Britském velvyslanectví v Praze letos v únoru proběhlo několik jednání a detailní technická prohlídka dolu. Musíme prověřit všechna úskalí a rizika, které se pojí s provozováním nové technologie v dole, a zároveň ověřit předpokládané parametry, zejména energetickou účinnost, ekonomickou efektivnost a všechny technické aspekty i legislativní podmínky,“ uvedl Josef Lazárek, ředitel závodu Darkov ve státním podniku DIAMO.

Spolupráci pomohlo zprostředkovat Britské velvyslanectví v Praze. „Velmi oceňuji, že odborníci z Gravitricity a podniku DIAMO pokročili v přípravách unikátního projektu gravitačního úložiště. Mohla by to být první instalace technologie, která je důležitá pro transformaci energetiky a může se stát vzorovým příkladem mezinárodní spolupráce,“ uvedl velvyslanec Matt Field při návštěvě Dolu Darkov.

Mohlo by vás zajímat

Alternativa k bateriovým úložištím

Systém vyvinutý firmou Gravitricity ukládá elektřinu formou zvedání a spouštění těžkých závaží v šachtě. V době, kdy je elektřiny přebytek, tedy v noci nebo při nadprodukci elektřiny z fotovoltaických elektráren, vytáhne naviják mnohatunové závaží vzhůru a během energetické špičky ho spustí dolů a generátor vyrobí elektřinu. Má velmi rychlý náběh, na plný výkon se z nuly dostane během sekundy a dostupný výkon lze regulovat rychlostí spouštění.

Jeden blok může v jednom cyklu vyrobit až 2 MWh elektřiny a systémy s více závažími by mohly ukládat až 25 MWh energie. Pro srovnání: Zatím největší bateriové úložiště energie v České republice, které postavila SUAS Group u Královského Poříčí poblíž Sokolova, má úložnou kapacitu 7,45 MWh. Bateriové úložiště s výkonem 20 megawattů a kapacitou 22 MWh staví firma Decci na Mělnicku, hotové má být v květnu příštího roku.

Princip gravitačního úložiště je otestovaný zatím jen na zmenšeném modelu v Edinburghu. S nápadem přišel vynálezce Peter Fraenkel v roce 2011. Patentovaný koncept má potenciál dosahovat podobných nebo lepších výsledků ve srovnání s jinými formami ukládání energie a může tak hrát významnou roli při přechodu na bezuhlíkovou ekonomiku založenou na obnovitelných zdrojích.

(dtr)