Neděle, 9. května, 2021

Výrobci autobusů Iveco loni klesl zisk o 19 procent na 2,2 miliardy korun

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Výrobce autobusů Iveco Czech Republic loni vytvořil zisk po zdanění 2,22 miliardy korun. Je to o 528 milionů korun méně než rok předtím. Tržby se snížily o osm procent na 22,34 miliardy korun. Kvůli koronavirové pandemii byl vysokomýtský závod loni na jaře více než měsíc zavřený. Společnost minulý rok vyrobila 4522 autobusů, v roce 2019 dosáhla její produkce 4612 vozidel.

Celkový prodej autobusů v minulém roce činil 4870, rok předtím to bylo 5258. Nejvíce vozidel vloni směřovalo na západoevropské trhy: celkem 3336. V tuzemsku Iveco prodalo 596 autobusů, na Slovensku 231, na ostatních trzích střední a východní Evropy 364. Mimo Evropu se vyvezlo 343 vozidel. Meziročně se prodeje zvýšily v Česku a na Slovensku, naopak klesly v ostatních teritoriích.

Nejčastějším vyrobeným vozem ve Vysokém Mýtě byl podle výroční zprávy za minulý rok Crossway Low Entry Line. Autobus firma vyrábí ve třech délkách pro městský a meziměstský provoz. V nabídce je také řada městských autobusů Urbanway. Kromě dieselových motorů se do vozidel používá i pohon na zemní plyn.

Iveco ve Vysokém Mýtě patří k největším zaměstnavatelům v regionu, je největší továrnou Iveco Bus, který je značkou koncernu CNH Industrial. Na konci roku 2020 měla firma 3090 zaměstnanců, o 68 více než rok předtím. Využívá také agenturní pracovníky. V České republice vloni vzrostl tržní podíl značky Iveco Bus na 42,8 procenta. Ještě lepší pozici má na Slovensku, kde držela tržní podíl 63,4 procenta.

Představenstvo společnosti navrhuje valné hromadě, aby se za loňský rok nevyplácely dividendy ani tantiémy. Zisk s výjimkou 37 milionů korun povinného přídělu do sociálního fondu by se měl převést na účet nerozdělených zisků z minulých let, aby byla možnost budoucího růstu podniku.

(ČTK)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter