Pondělí, 4. července, 2022

Výrobce LED osvětlení radí: nahraďte stará světla, ušetříte 5 miliard ročně

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Přechod na LED osvětlení v pouhých třech oblastech – u silničního a uličního osvětlení, ve zdravotnictví a vzdělávání – může České republice přinést roční úspory ve výdajích za elektřinu ve výši 5 miliard korun. Vzhledem k růstu cen elektrické energie se jedná se o 2,7krát vyšší částku než před rokem.

Možnou úsporu spočítali autoři studie společnosti Signify (dříve Philips Lighting), světového lídra v oblasti moderního osvětlení. Jak dále Signify uvádí v tiskové zprávě, Česká republika by díky přechodu na LED osvětlení mohla každý rok snížit spotřebu elektřiny o 913 milionů kWh (tedy o 1,3 procenta) a tím srazit emise o 458 tisíc tun oxidu uhličitého za rok.

„Bezprecedentní nárůst cen elektřiny, ke kterému nejen na českém trhu v posledním roce dochází, ukazuje, že přechod ze zastaralého osvětlení na úspornou LED technologii není jen o ekologickém přístupu, ale i o stále větších finančních úsporách. Renovace budov a uliční infrastruktury prostřednictvím osvětlení je snadná, rychlá a efektivní. Nevyžaduje velké kapitálové investice a má rychlou implementaci i dobu návratnosti,“ říká Tomasz Waszkiewicz, generální ředitel společnosti Signify pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.

V oblasti silničního a uličního osvětlení je z 1,35 milionu svítidel v České republice v LED technologii pouze 26 procent. Právě zde je rozsah možných úspor nejvyšší – 2,7 miliardy korun ročně. Přechod na technologii LED navíc nejen sníží spotřebu elektřiny a náklady na údržbu, ale také zlepší bezpečnostní podmínky na silnicích a v ulicích.

Ve zdravotnictví je v České republice instalováno více než 334 tisíc konvenčních svítidel, která je třeba vyměnit. Přechod na technologii LED by umožnil dosáhnout ročního snížení spotřeby elektřiny o 101 milionů kWh a nákladů na elektřinu o 556 milionů korun.

Z téměř 2,1 milionu svítidel ve školách a univerzitách v České republice bylo doposud pouze 8 procent upgradováno na LED technologii. Kompletní změna by mohla přispět ke každoročnímu snížení spotřeby elektřiny o 322 milionů kWh a finanční úspoře 1,77 miliardy korun.

Analýza trhu s osvětlením proběhla v květnu tohoto roku a navazuje na studii z prvního čtvrtletí loňského roku. Zabývá se potenciálem ekonomických, environmentálních a sociálních výhod plynoucích z renovace osvětlení ve třech oblastech použití: v silničním a uličním osvětlení, ve zdravotnictví a v oblasti vzdělávání.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter