Neděle, 9. května, 2021

Výrobce klimatizací Daikin investuje téměř 400 milionů do automatizace a robotizace

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Plzeňská továrna celosvětového výrobce klimatizací Daikin se snaží v rámci výrobního inženýringu o zvyšování kvality a produktivity a zároveň o snižování výrobních nákladů. K dosažení těchto cílů je dle predikcí managementu společnosti nezbytná automatizace výroby pomocí robotických aplikací. V letošním roce společnost plánuje do automatizace a robotizace nainvestovat částku 395 milionů korun.

Při robotizaci se Daikin soustředí na eliminaci vlivu možných chyb lidského faktoru. Například s pomocí robotů pro detekci úniku hélia či chladiva nebo automatizovanou detekcí neshodných produktů s využitím systémů strojového vidění.

Díky robotizaci se firmě daří řešit dlouhodobý nedostatek kvalifikovaných operátorů na specifických výrobních procesech (např. pájení) a zároveň snižovat mzdové náklady. Oproti tomu automatizace spočívá především ve zautomatizování procesů problematických z hlediska ergonomie operátorů (např. pozice lepení štítků na kartonový obal vyžadující otáčení jednotek či ohýbání operátora přes jednotku).

„Z robotů využíváme nejčastěji 6-osé průmyslové či kolaborativní roboty a kartézské roboty. Řada robotických aplikací využívá i systémy strojového vidění,“ uvádí supervisor náboru společnosti Daikin Tomáš Matoušek.

Do 5 let čtyřnásobek robotů

V současné době je v plzeňské výrobě společnosti Daikin nainstalováno celkem 20 robotických aplikací. U celé poloviny z nich došlo k instalaci v průběhu minulého roku. Mezi ně patří i sedm robotů realizovaných v rámci výstavby nové výrobní linky F7.

Je tak patrný nárůst rychlosti v aplikování robotizace. V tomto trendu chce společnost pokračovat i nadále, aby splnila „Daikin Fusion25 EMEA Manufacturing Strategy“ s cílem mít v Daikinu Plzeň do roku 2025 nainstalováno celkem 80 robotů.

„To však rozhodně neznamená, že naši operátoři přijdou o práci. Jsme připraveni pro ně najít jiné, adekvátní uplatnění,“ dodává Tomáš Matoušek.

Daikin je významným celosvětovým výrobcem klimatizačních jednotek. Plzeňská výroba Daikin Industries Czech Republic byla založena v květnu 2003 a zároveň byly položeny základy výrobního areálu Daikin situovaného v plzeňské industriální zóně Borská pole.

Areál Daikin se tak se svým plánovaným a cíleným růstem stává jednou z hlavních dominant Borských polí. Vývoj a výroba v plzeňském zastoupení jsou zaměřeny na klimatizační jednotky pro domácnosti a komerční prostory.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter