Pátek, 20. května, 2022

Výrobce brzdových systémů si připomněl 205. výročí svého založení. Oslavy DAKO-CZ se nesly v charitativním duchu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Třemošnická společnost, mezi jejíž zákazníky patří světoví výrobci kolejových vozidel, už od roku 2018 přispívá na léčbu malé Nelinky, která se narodila s hydrocefalem. U příležitostí oslav 205. výročí založení firmy se pro holčičku podařilo získat téměř sto tisíc korun. Přispěla jak samotná firma, tak také hosté. O tom, že bude DAKO-CZ léčbu holčičky podporovat, rozhodli zaměstnanci firmy.

První šek na padesát tisíc korun převzaly rodiče Nely už v roce 2018. Od té doby DAKO-CZ přispívá pravidelně a jeho zákazníci dostávají často jako dárek Andělský náramek, jehož zakoupením získávají rodiče prostředky na nákladnou a nezbytnou léčbu své dcery.

Foto: DAKO-CZ

„Nelinku jsme se proto rozhodli podpořit i při oslavě našeho 205letého jubilea. Všichni hosté od nás dostali krabičku s Andělským náramkem a příběhem Nely. Zároveň jsme na akci pozvali Moniku Ociepkovou, která se věnuje malování sprejem, aby pro zájemce uspořádala workshop této netradiční techniky. Monika v průběhu akce namalovala dva obrazy: první s volnou tematikou byl následně na akci vydražen za 45 tisíc korun, druhý, s logem DAKO-CZ, za 20 tisíc korun. Všechny tyto peníze také dostanou rodiče malé Nely,“ popisuje manažerka marketingu DAKO-CZ Jana Kavalír.

Kromě toho společnost pořídila pro všechny hosty slavnostního večera Andělské náramky za třicet tisíc korun. Celkově již třemošnická firma od roku 2018 přispěla na léčbu Nely téměř dvěma sty tisíci korun. 

Více než 200letá tradice

Hlavním tématem dvoudenní akce však byly oslavy 205. výročí založení společnosti. Pro její novodobé kapitoly byl klíčovým příchod Josefa Daňka v roce 1949. Tento vynálezce a konstruktér se svým týmem vyvinul první brzdový rozváděč, jenž byl v roce 1956 schválen pro mezinárodní využití na železnici, a určil tím další směřování firmy. 

Nyní je DAKO-CZ jediným českým a jedním ze tří světových výrobců brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla. Tři čtvrtiny své produkce firma exportuje a na její produkty lze narazit na železnici, příměstské, tramvajové dopravě nebo v soupravách metra v řadě zemí světa.

Brzdy pro Siemens, Stadler i Škodu Transportation

V roce 2019 firma poprvé ve své historii překonala miliardový obrat a v růstu díky zakázkové naplněnosti pokračuje. Zároveň investuje do svého dalšího rozvoje, jak do vývoje a konstrukce, tak do výroby. Postupně roste i počet zaměstnanců, který již atakuje hranici šesti set.

Mezi její významné zákazníky patří světoví výrobci kolejových vozidel, jako jsou Siemens, Stadler, slovenská Tatravagónka Poprad či polský Modetrans. Na domácím trhu dodává například Škodě Transportation nebo společnosti CZ Loko. 

Nejvýznamnější zakázkou získanou v poslední době patří brzdové komponenty pro soupravy Siemens určené pro londýnské metro, konkrétně jeho Piccadilly Line. Od roku 2021 je jediným akcionářem společnosti průmyslově-technologická skupina Czechoslovak Group.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter