INZERCE

V horizontu pěti let plánuje firma na Slovensku proinvestovat tři miliony eur. Foto: Tatra Trucks

Výroba podvozků, kabin i nadstaveb nákladních vozidel. Kopřivnická Tatra Trucks se vrací na Slovensko

Druhý nejstarší výrobce nákladních vozů na světě s bohatou historií zřizuje dceřinou společnost Tatra Defence Slovakia v Trenčíne, a to v pronajatých prostorách patřících Ministerstvu obrany Slovenské republiky. Bude tam vyrábět podvozky, kabiny a některé typy nástaveb na vozidla značky Tatra. Tradiční česká automobilka Tatra Trucks spojená s holdingem Czechoslovak Group (CSG) se tak vrací na Slovensko. 

Prostory, ve kterých historicky dlouhodobě sídlil státní vojensko-opravárenský závod, čeká další rozvoj. Společnost Tatra Defence Slovakia tam plánuje v blízké budoucnosti investovat miliony eur a nastartovat výrobu nákladních vozidel Tatra určených pro ozbrojené složky. Jde o další krok v rámci spolupráce s českým holdingem Czechoslovak Group, která se se slovenským podnikem podělí o cenné know-how. 

Příležitosti pro lokální výrobce

Foto: Tatra Trucks

Z počátku vznikne minimálně padesát kvalifikovaných pracovních míst s potenciálem dalšího růstu. Investice vytvoří také další synergické příležitosti i pro lokální výrobce specializovaných nástaveb na nákladní vozidla. To přinese mimo jiné zvýšení zaměstnanosti v řádu stovek pracovních míst v regionu Pováží. 

„Tatra jednoznačně patří na Slovensko, vždyť právě v regionu Pováží se dlouhá léta tato nákladní vozidla vyráběla. Jsme proto rádi, že se nám podařilo vrátit tuto legendu do Trenčína,“ uvedl Michal Baláž ze společnosti Tatra Defence Slovakia.

Zároveň doplnil, že v horizontu pěti let plánuje firma proinvestovat tři miliony eur. Slovensku a zejména Trenčínu a jeho okolí to přinese nejen množství nových pracovních míst, ale taky posílení pozice silného a prosperujícího regionu v oblasti strojírenské výroby.

Spolupráce s fakultou

„Podpora rozvoje slovenského obranného průmyslu spolu s vytvářením pracovních příležitostí je jednou z našich priorit. Jsem přesvědčen, že na Slovensku jsou šikovní lidé a specialisti, jejichž odborné kapacity jsou důležitou podmínkou pro úspěšný rozvoj obranného průmyslu. Tuto spolupráci proto vítám,” uvádí ministr slovenského ministerstva obrany Jaroslav Naď. 

Společnost Tatra Defence Slovakia plánuje kromě výroby vybudovat i širokou partnerskou síť slovenských firem vyrábějících specializované nástavby na vyráběná vozidla nebo navázat spolupráci s Fakultou speciální techniky Trenčínské univerzity Alexandra Dubčeka v oblasti duálního vzdělávání studentů. 

Foto: Tatra Trucks

„Našim cílem je maximalizovat výrobu pro silové složky Slovenské republiky, tak abychom byli pro slovenskou armádu a ministerstvo obrany nejlepší volbou – ať už technikou, podílem výroby na území Slovenska, ale i nabídkou služeb,“ vysvětluje Michal Baláž.

Příchod značky Tatra na Slovensko vítá i Sdružení bezpečnostního a obranného průmyslu Slovenské republiky: „Slovensku to může přinést kromě růstu regionální ekonomiky a zaměstnanosti i výraznou úsporu nákladů. Například investice do lokálně vyrobeného produktu se v první řadě vrací do státního rozpočtu. Další úsporu vidíme i při následné správě vozového parku, kdy stát může využít na Slovensku vyškolené specialisty,“ uzavírá prezident sdružení Tibor Straka.

ede