Se začátkem nového jízdního řádu zahájily České dráhy, ve spolupráci s partnerským polským dopravcem PKP Intercity, provoz nové mezinárodní vlakové linky Ex32 Praha – Pardubice – Wrocław – Gdynia. Denně na cestu vyrazí čtyři páry vlaků nazývaných Baltic express. Vlaky nabízejí cestování moderními vozy s klimatizací, zásuvkami, občerstvením a komfortními sedačkami. Cesta do polského mořského letoviska by měla trvat 9 hodin.

„Zajištění kvalitního vlakového spojení České republiky s našimi sousedy je jednou z našich důležitých priorit. Nová česko-polská vlaková linka, jejíž provoz dnes začíná, propojuje Prahu a východní Čechy se západní částí Polska, mnoha velkými městy a milionovými aglomeracemi. Otevírají se nám tak další možnosti pro posílení turistického ruchu i hospodářských vztahů mezi Českou republikou a Polskem,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

„Velvyslanectví Polské republiky v Praze s velkou radostí přivítalo rozhodnutí společností PKP Intercity a České dráhy zahájit provoz nového železničního spojení mezi Polskem a Českem, které propojí baltské Trojměstí s Prahou. Baltic express je vhodnou příležitostí pro růst turistické výměny mezi našimi zeměmi, ale především vytváří další prostor pro to, aby Češi lépe poznali Polsko a Poláci lépe poznali Česko. Vlaky na této trase doplní dosud fungující železniční a silniční spojení Česka a Polska, a to jak na hlavních, tak na místních trasách. Těší nás pohotová reakce obou dopravců na zvýšený zájem Čechů o Polsko, o čemž svědčí více než půl milionu českých turistů, kteří během letošní letní sezóny navštívili naši zemi,“ uvedl chargé d’affaires Polska v České republice Jacek Gajewski a pokračoval: „Nové spojení nepředstavuje pouze pohodlí pro turisty, vytváří také nové příležitosti pro podnikatele a obchodníky, žáky, studenty a vědce či lidi z kultury, aby mohli navazovat častější kontakty s polskými a českými partnery.“

„Díky novým Baltic expressům, které provozujeme ve spolupráci s kolegy z PKP Intercity, nabízíme našim cestujícím bezkonkurečně rychlé a pohodlné cestování za krásami našich severních sousedů a pobřeží Baltského moře. Vlakem to z Prahy do Wrocławi zvládnete za necelé 4 hodiny, což znamená nejrychlejší spojení vlakem v historii. A na pláži v populárních Sopotech budete za zhruba 8 a půl hodiny. A to vše bez únavy z řízení, stresu z kolon nebo zdlouhavého hledání, kde po náročné cestě autem zaparkovat,“ připomněl některé z výhod komfortního cestování vlakem předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.

Mohlo by vás zajímat

„Čtyři denní spoje z Česka do Polska jsou pro nás jednou z nejdůležitějších změn v novém jízdním řádu. Zavádíme je díky spolupráci PKP Intercity a Českých drah. Z této spolupráce těží cestující z našich zemí. Ujet více než 800 kilometrů za devět hodin je velmi dobrý výsledek. Jsem přesvědčen, že vlaky Baltic express budou velmi oblíbené. Přeji jim šťastnou cestu,“ uvedl předseda představenstva PKP Intercity Janusz Malinowski.

„Polští turisté patří spolu s Němci a Slováky mezi nejpočetnější návštěvníky, kteří k nám míří. Jen od ledna do září letošního roku navštívilo Česko téměř 695 tisíc polských turistů, kteří u nás strávili 1,4 milionu nocí, v průměru zde zůstávají tři dny. Loni jich ve stejném období přijelo 629 tisíc. V meziročním srovnání je tedy jasně viditelný rostoucí trend. Nejvíce jich míří do Prahy, Jihomoravského a Královéhradeckého kraje, přičemž v posledně jmenovaném regionu tráví nejdelší dobu – průměrně 3,7 dne,“ řekl ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller a dodal: „Nové vlakové spojení Baltic express může tyto trendy dále podpořit a pomoci rozšířit zájem o další tuzemská místa, která stojí za návštěvu. Čtyři denní spoje propojující Polsko s Českem nabídnou našim severním sousedům ještě snadnější a pohodlnější možnost navštívit Pardubice, objevovat krásy Orlických hor nebo třeba poznat Kolín a nedalekou Kutnou Horu.“

„Baltic express je skutečnou dopravní revolucí. Nové vlakové spojení propojí střed a východ Čech s téměř celým západním a severním Polskem. Jsme si vědomi této jedinečné příležitosti, a proto jsme ve spolupráci s Prague City Tourism připravili při zahájení provozu poznávací cestu pro sedm polských novinářů z tamních významných médií a velkých měst ležících na trase nového spoje. Cílem je ještě více podpořit zájem Poláků o návštěvu naší země a dosud neobjevených míst,“ doplnil ředitel Zahraničního zastoupení CzechTourism v Polsku Tomáš Zukal.

Vlaky odjíždějí z pražského hlavního nádraží každý den v 6:51, 10:51, 14:50 a 18:51. V Česku zastaví ještě v Kolíně, Pardubicích, Ústí nad Orlicí, Letohradu, v Jablonném nad Orlicí a v Lichkově. V Polsku pokračují přes Kladsko, Wrocław, Poznaň a Bydhošť do Gdaňsku, Sopot a Gdyně. Zastavují však i v dalších turistických a hospodářských centrech Polska.

Na území České republiky vlaky tvoří celkem 4 vozy, včetně jednoho vozu první třídy. Na palubě bude na území České republiky k dispozici občerstvení ve formě palubního minibaru. Další vozy, včetně jídelního vozu, budou přidávány ve Wrocławi a budou z vozby dopravce PKP Intercity. Vlaky cestujícím nabídnou také např. palubní Wi-Fi síť nebo možnost dobíjet cestovní elektroniku. Ve vlaku budou zařazeny vozy pro cestování osob na vozíku a přepravu jízdních kol.

Stejně jako u dalších dálkových vlaků národního dopravce i zde platí, že kdo chce cestovat co nejvýhodněji, pořizuje si jízdenky v co největším předstihu. S včasným nákupem jízdního dokladu lze dojet k moři za méně než 800 korun, ceny jízdenek do Wrocławi pak začínají na cenách pod 400 korun.

Pro cestující je zajímavá i konečná destinace – Gdynia. Město je součástí takzvaného Trojměstí, což je společný název pro konurbaci měst Gdaňsk, Gdyně a Sopoty na Gdaňském pobřeží Gdaňského zálivu Baltského moře v severním Polsku. Trojměstí je nejdůležitější hospodářské, školské a kulturní centrum v Pomořském vojvodství. Celkem v Gdaňsku, Sopotech a Gdyni žije přes 750 000 obyvatel, v trojměstské metropolitní oblasti pak od 993 000 do 1 500 000 obyvatel. Důležitou nepobřežní části Trojměstí je také Trojměstský krajinný park (Trójmiejski Park Krajobrazowy). Sousedí s Malým Trojměstím, které definuje společný název pro města Rumia, Reda a Wejherowo.