Americká společnost Westinghouse Electric Company oznámila dohodu o globálním urovnání se společnostmi Korea Electric Power Corporation (KEPCO) a Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP) za účelem vyřešení svého nevyřešeného sporu o duševní vlastnictví. Spor se mohl i negativně dotknout dostavby české jaderné elektrárny Dukovany, když korejská KHNP porazila v tendru právě Westinghouse. Westinghouse ve svém prohlášení oznámil ukončení všech právních sporů s korejskými společnostmi. České politické špičky smír, který mohl ohrozit dostavbu klíčového českého elektrického zdroje, přivítaly.
„Tato dohoda umožňuje oběma stranám s jistotou pokročit vpřed ve snaze o výstavbu a nasazení nových jaderných reaktorů. Dohoda také připravuje půdu pro budoucí spolupráci mezi stranami při globálním rozvoji nových jaderných projektů,“ uvedl Westinghouse.
„Společnost Westinghouse je potěšena, že dosáhla dohody se společnostmi KEPCO a KHNP v této důležité otázce. Vzhledem k tomu, že svět požaduje více pevné energie v základním zatížení, těšíme se na příležitosti ke spolupráci při zavádění jaderné energie v ještě větším měřítku,“ řekl prezident a generální ředitel společnosti Westinghouse Patrick Fragman.
Společnost Westinghouse Electric Company bude nyní spolupracovat se společnostmi KEPCO a KHNP na ukončení všech současných právních kroků. Podrobnosti týkající se podmínek urovnání zůstávají důvěrné v souladu s dohodou dosaženou všemi stranami.
Mohlo by vás zajímat
Korejská společnost KHNP by podle loňského rozhodnutí vlády měla v České republice postavit nové jaderné reaktory. KHNP však vede dlouhodobý spor s americkou firmou Westinghouse, která byla rovněž uchazečem o stavbu jaderných bloků v Česku. Americká společnost zpochybňuje oprávnění Korejců používat technologii, kterou nabídli i v českém tendru. Podle Westinghouse jde o licencovanou technologii systému americké firmy. KHNP ke sporu uvedla, že jej chce adekvátně řešit, aby zabránila negativním dopadům na český jaderný tendr. Korejská firma zároveň deklarovala, že americká pravidla bude dodržovat.
„Dohoda mezi KHNP a Westinghouse je skvělou zprávou pro zdárné pokračování projektu dostavby Dukovan. Další překážka na cestě je odstraněna. Hned příští týden mě čeká další jednání se CEO KHNP, kde budeme řešit pokračování projektu, mimo jiné zapojení českého průmyslu,“ okomentoval smír Korejců s Američany na síti X ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
„Dobrá zpráva! Korejská společnost KHNP, která byla vybrána jako preferovaný dodavatel na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a americká firma Westinghouse se dohodly na urovnání vzájemných sporů a na globální spolupráci. Budoucí spolupráce mezi firmami je dobrou příležitostí pro český průmysl a podporuje realizaci projektu dostavby Dukovan, která nás posune k zajištění energetické bezpečnosti Česka,“ přidal se na stejné síti i premiér Petr Fiala (ODS).
Korejská nabídka na stavbu nových jaderných bloků byla a je předmětem vášnivých debat nejen v České republice, ale také na půdě korejského parlamentu. V pondělí 14. října se zde konalo „grilování“ manažerů energetických společností KHNP a KEPCO, kteří museli reagovat na kritické dotazy a připomínky ze strany opozičních poslanců.
Podle zápisu z jednání, který má Ekonomický deník k dispozici, prezident společnosti Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) Whang Joo-ho uvedl, že jeho společnost při přípravě a podání nabídky v České republice podcenila otázku zajištění licenčních práv na technologie amerického Westinghouse. Přiznal také nedostatečnou snahu tyto spory vyřešit cestou jednání s Američany.
Poslanec Kim Han-kyu z opoziční Demokratické strany se šéfa KHNP zeptal, zda jsou nové korejské reaktory zcela nezávislé na původní technologii Westinghouse. Whang Joo-ho na to poněkud neurčitě odpověděl, že korejská technologie „je navázána na původní technologii Westinghouse“; tím uznal, že ji nelze dodávat do zahraničí bez souhlasu americké strany.
Vydělají na tom korejské firmy, nebo prodělají
Poslanci korejského parlamentu se následně zaměřili na otázku, zda bude vůbec zakázka pro KHNP v Česku rentabilní. Poslanec Jung Jin-wook z Demokratické strany upozornil na fakt, že 60 procent hodnoty zakázky v Elektrárně Dukovany mají zajistit čeští dodavatelé a dalších 10 procent nejspíš „padne“ na licenční poplatky pro Westinghouse. Pro korejské dodavatele byl tak zůstalo pouhých 30 procent hodnoty zakázky, odhadované na 200 až 220 miliard korun za jeden 1050megawattový jaderný blok (v dnešních cenách a bez nákladů financování).
Jung Jin-wook dále obvinil korejské ministerstvo obchodu, průmyslu a energetiky, že zadržuje informace o jaderné nabídce pro Českou republiku, hovořil o cenovém dumpingu a použil termín „podvod vůči veřejnosti.“ Šéf KHNP Whang Joo-ho v reakci na jeho slova odmítl, že by se v tomto případě jednalo o cenový dumping. Jako výhodu označil fakt, že česká vláda je připravena financovat stavbu nových bloků Elektrárny Dukovany a neobjevil se tak požadavek na financování z korejské strany.
Další opoziční poslanci varovali, že český projekt může být pro KHNP ztrátový tak jako stavba čtyř bloků jaderné elektrárny Baraka ve Spojených arabských emirátech. Tu totiž prodražila jak dodatečná platba ve výši 1,3 miliardy dolarů společnosti Westinghouse za za licenční práva, tak spor o úhradu zvýšených nákladů v objemu 500 miliard wonů (8,5 miliardy korun) s dodavatelskými společnostmi Hyundai Engineering & Construction a Samsung C&T.
Otázkou je, zda si další ztrátový projekt může mateřská skupina KEPCO, pod níž KHNP spadá, dovolit. KEPCO je totiž těžce zadlužené, výše dluhu již přesáhla 200 bilionů wonů. V přepočtu se jedná o 3,4 bilionu korun, což je větší balík než veřejný dluh České republiky (3,11 bilionu korun ke konci loňského roku). Dluh skupiny KEPCO, která je největším výrobcem a distributorem energií v Koreji, narostl mimo jiné kvůli prodeji elektřiny z černouhelných a plynových elektráren za podnákladové ceny.