Rekordní dividendu ve výši přes 16,8 miliardy korun vyplatil loni vlastník české plynovodní sítě GasNet. Bez ohledu na to, že tolik peněz na účtu neměl. Musel se tak zadlužit u svého vlastníka, kterým je sdružení finančních investorů z Austrálie, Kanady a Německa zastupované skupinou Macquarie. GasNet jim dlužil už v minulosti, nyní dluh narostl na 39,4 miliardy korun.
Informace o miliardových přesunech peněz z českých plynovodů do Lucemburska a zpět lze nalézt v nedávno zveřejněné výroční zprávě společnosti GasNet a jejího přímého vlastníka Czech Gas Holding. Nad ním je pak dlouhý řetězec firem registrovaných v Lucembursku, který končí u investičního fondu Macquarie European Infrastructure Fund 4 (MEIF 4), British Columbia Investment Management Corporation (BCI) a Allianz Capital Partners.
Výše zmínění finanční investoři kapitálově vstoupili do společnosti Czech Gas Holding v roce 2013. Předloni využili předkupního práva a odkoupili od německé skupiny RWE zbývajících 50,04 procenta akcií. Hlavním klenotem v majetku Czech Gas Holdingu je společnost GasNet. Tedy vlastník rozvodů plynu na téměř celém území České republiky s výjimkou Prahy a Jižních Čech. Vlastní také firmu GasNet Služby, která zajišťuje údržbu sítě.
Prodej majoritního podílu v Czech Gas Holdingu odhalil reálnou hodnotu společnosti. Vlastníci toho využili k přecenění hodnoty aktiv GasNetu o 14,9 miliardy korun, a to formou rozpuštění opravné položky z minulosti. Společnost, která běžně vydělávala okolo čtyř miliard korun ročně, tak najednou v roce 2019 vykázala čistý zisk téměř 15 miliard korun.
Finanční investoři vycítili příležitost a vyplatili si mimořádnou dividendu. Během loňského roku vytáhli z českého GasNetu (prostřednictvím mateřského Czech Gas Holdingu) celkem 16,8 miliardy korun. Tolik volných peněz samozřejmě podnik k dispozici neměl, a tak se musel u svých vlastníků zadlužit. Závazky GasNetu k lucemburskému holdingu Czech Gas Networks Investments (CGNI) během loňského roku narostly z 22,3 miliardy na 39,4 miliardy korun.
Podle společného vyjádření skupiny Macquarie a podniku GasNet je takový postup v pořádku. „V roce 2019 došlo k přiblížení vnitroskupinové kapitálové struktury tržním standardům poté, co ze strany konsorcia vedeného Macquarie došlo k odkupu majoritního podílu od RWE. Kapitálová struktura společnosti GasNet byla do té doby poddlužená a tudíž neefektivní. Zvýšení zadlužení bylo provedeno jako účetní operace, a v tomto rozsahu nedošlo k výplatě dividendy ve formě peněžních prostředků na akcionáře,“ uvedl mluvčí GasNetu Aleš Gregorovič.
Mluvčí GasNetu dodal, že holdingová společnost CGNI získala od renomovaných agentur S&P a Fitch rating BBB+, což má dokládat, že není zadlužena nad obvyklé poměry. Ani na zákazníky to podle jeho slov nebude mít negativní dopad. GasNet investuje každý rok více než 4 miliardy korun do obnovy a rozvoje plynárenské distribuční sítě, v loňském roce se jednalo o téměř 5 miliard.
Mohlo by vás zajímat
Faktem je, že zahraniční vlastníci na českých plynovodech vydělají dvakrát. Vedle dividendy inkasují také úroky z poskytnutých půjček. Podle vyjádření ve výroční zprávě se úročení pohybuje od 2,76 do 5,55 procenta ročně, v minulých letech se tak placené úroky pohybovaly okolo jedné miliardy korun ročně. Po loňském navýšení dluhu to může být až dvojnásobek.
Pokud by společnost GasNet čerpala bankovní úvěry nebo vydala dluhopisy, pravděpodobně by se – vzhledem k oboru podnikání a monopolní pozici na trhu – dostala na úrokovou sazbu do 2 procent. Také Energetický regulační úřad počítá s nižším úročením. Při výpočtu regulovaných cen distribuce plynu totiž uznává jen úrok do 2,54 procenta za rok. Ale jinak je prý postup vlastníků v pořádku. „ERÚ nemá v kompetenci přímo určovat kapitálovou strukturu a dividendovou politiky provozovatelů sítí,“ uvedl mluvčí úřadu Michal Kebort.
David Tramba