Sdílení elektřiny mezi účastníky energetického trhu bude možné až později, místo slibovaného července zřejmě až v listopadu. Na čtyřměsíční odklad startu sdílení upozorňuje Unie komunitní energetiky, které problém vidí v nepovedené novelizaci příslušné vyhlášky. V praxi vše zpozdí čekání na instalaci průběhového měření a papírování spojené s registrací odběrného místa u Elektroenergetického datového centra.
Vyhlášku, kterou se mění vyhláška č. 359/2020 Sb. o měření elektřiny, zpracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vedené Jozefem Síkelou. Vyhláška prošla v březnu připomínkovým řízením, během kterého čtyři připomínková místa upozornila na faktický odklad startu sdílení elektřiny na neziskovém principu. Unie komunitní energetiky (UKEN) k tomu doplnila konkrétní odhad: zpoždění bude oproti očekávání zhruba čtyřměsíční.
„Energetický zákon opravňuje zájemce o sdílení elektřiny požádat v první polovině roku o instalaci průběhového měření, aby se mohli již nyní technicky připravit a od léta skutečně začít sdílet. Snad se jedná ze strany ministerstva v případě předložené vyhlášky o měření jen o chybu z nepozornosti, kterou v připomínkovém řízení opraví. Doposud totiž nic nenasvědčovalo tomu, že by to ministerstvo s faktickým zahájením sdílení elektřiny od léta 2024 nemyslelo vážně,” říká Eliška Beranová, právnička firmy Frank Bold a UKEN.
Varování před bludným kruhem
Na stejný problém během připomínkového řízení upozornilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). To dokonce varovalo, že zákazník může skončit v „bludném kruhu“, kdy by po něm stát vyžadoval před zapojením do energetického společenství či přímého sdílení elektřiny instalaci průběhového měření, avšak průběhové měření by distributoři bezplatně instalovali až po zapojení konkrétního odběrného místa do sdílení.
MŽP svou kritikou nejspíš inspirovalo další úřady, protože stejnou připomínku k návrhu vyhlášky poté dalo ministerstvo pro místní rozvoj, úřad ministryně pro vědu, výzkum a inovace a Sdružení místních samospráv ČR. „Důrazně navrhujeme doplnění ustanovení, které energetickým společenstvím a aktivním zákazníkům umožní přístup k datům o jejich výrobě a spotřebě v reálném čase, jak vyžaduje evropské právo,“ znělo jedno z doporučení úřadu vedeného Helenou Langšádlovou (TOP 09).
Mohlo by vás zajímat
Ministerstvo životního prostředí navíc kritizovalo fakt, že novelizovaná vyhláška neobsahuje přechod od fázového k součtovému měření elektřiny u zákazníků připojených k síti nízkého napětí. „Fázové měření a účtování je jednou z významných bariér rozvoje malých instalací obnovitelných zdrojů energie, zejména fotovoltaických elektráren,“ uvedlo dále ministerstvo vedené Petrem Hladíkem (KDU-ČSL).
Více o problematice součtového a fázového měření elektřiny se dočtete ve zprávě Bitva o tři fáze. Záměr vlády usnadnit lidem pořízení malé fotovoltaiky naráží na odpor distributorů elektřiny.
Platby za sítě jinak
Podle odůvodnění, které k vyhlášce zpracovalo MPO, souvisí změna vyhlášky s novelu energetického zákona „lex OZE II“, která nabyla účinnosti od začátku ledna. Cílem je otevřít cestu ke startu komunitní energetiky a sdílení elektřiny mezi aktivními zákazníky. Předpokladem pro měření sdílené elektřiny je instalace průběhového měření, na které mají nárok ti zákazníci, kteří se zapojí do sdílení elektřiny.
Současně se dle této vyhlášky od ledna 2025 změní platby za využití přenosové soustavy a distribuční soustavy velkoodběrateli na napěťových hladinách velmi vysokého a vysokého napětí. Dosud uplatňovaná platba za rezervovanou kapacitu bude nahrazena platbou za rezervovaný příkon a platbou za maximální odebraný výkon.
Další legislativní změna souvisí se vznikem Elektroenergetického datového centra (EDC), které bude vyhodnocovat výrobu a spotřebu v daném okamžiku a následné sdílení elektřiny. Z tohoto důvodu bylo nezbytné upravit ve vyhlášce rozsah a termíny předávání údajů provozovatelem distribuční soustavy datovému centru.
David Tramba