Bývalý člen Útvaru rychlého nasazení (URNA) a někdejší bodyguard kontroverzních podnikatelů Františka Mrázka a Tomáše Pitra Pavel Šrytr a bývalý detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Luděk Žákovec vypustili na veřejnost velmi třaskavou výzvu. Lidem nabídli ochranu před nelegálním nátlakem a vydíráním ze strany organizovaných zločineckých skupin z Balkánu. Šrytr tak reaguje na nedávný incident s kontroverzním makedonským podnikatelem Baškimem Kjazimim – přezdívanému Bojan. Ekonomický deník na výzvu na webu Šrytrovy společnosti Gruppa narazil při pátrání po jiném tématu.

Stali jste se obětí mafie?

Na webových stánkách bezpečnostní agentury Pavla Šrytra Gruppa se objevila výzva, jasně navazující na bitku před pražskou restaurací Kogo, kam přišel Šrytr řešit jisté záležitosti mezi podnikateli Tomášem Pitrem a Baškimem Kjazimim. Vyřízení vzkazu skončilo nekompromisní osobní konfrontací, při které byla vytažena i pistole.

„Vážení spoluobčané a podnikatelé, stali jste se obětí vydírání, loupeže, vyhrožování nebo jiného útlaku či protiprávního jednání ze strany cizojazyčných nebo jiných zločineckých struktur, které působí na našem území? Mafiánské skupiny, zejména z Balkánu (Makedonie a Albánie), mohou zasahovat do vašich podnikatelských aktivit, využívat nátlak, vydírání nebo dokonce hrozby, které vás a vaši rodinu staví do vážné a nelehké situace. V dnešním světě se stále častěji setkáváme s nelegálními a neetickými praktikami, které ohrožují nejen vaši bezpečnost, ale i vaši budoucnost. Pokud se nacházíte v těžké situaci, kdy vaše podnikání čelí těmto hrozbám, vězte, že jste na správném místě. My, tým profesionálů s bohatými zkušenostmi v oblasti bezpečnosti, krizového řízení a právní pomoci, vám nabízíme diskrétní a efektivní podporu. Jsme připraveni vám pomoci s ochranou vašeho podnikání a života!“ vyzývají expolicisté Pavel Šrytr, Luděk Žákovec. Partnerem výzvy je plzeňský právník Pavel Šíma.

Právě již výše zmíněný Baškim Kjazimi pochází z Makedonie, což je jasná narážka na březnový incident v restauraci Kogo, kde policii velmi dobře známý chábr Kjazimi úřaduje.

Výzva Pavla Šrytra, Luďka Žákovce a Pavla Šímy. Foto: Jan Hrbáček

„Partnerem naší výzvy je SOS výživné nadační fond, který dlouhodobě od roku 2018 pomáhá rodinám v těžkých životních situacích řešit finanční problémy, zejména problémy s neplacením výživného. Fond také dopomáhá k zajištění náhradního výživného. Jsem dlouhodobým podporovatelem SOS výživné nadačního fondu, kde se starám o zajištění provozního financování a poskytuji v rámci fondu právní poradenství,“ vysvětlil kam půjde podstatná část peněz z realizované výzvy, Luděk Žákovec.

Došlo na pěsti i na pistoli

Bývalý detektiv ÚOOZ a majitel společnosti Preatoria Luděk Žákovec. Foto: Philip Stehlík

Incident několika mužů u vstupu do pražské restaurace Kogo za bílého dne v centru Prahy provázely údery pěstí, došlo i tasení pistole. Bitku z počátku března zachytila bezpečnostní kamera a účastí aktérů – někdejšího bodyguarda bossů podsvětí Pavla Šrytra a balkánského byznysmena Baškima Kjazimiho – se už zaobírá pražská policie.

Na událost krátce po ní upozornil magazín Reportér a investigativní novinář Jaroslav Kmenta. Agentura Aktu.cz pak zveřejnila záznamem z bezpečnostní kamery, kterou měli účastníci rvačky nad sebou.

Mohlo by vás zajímat

Z pověření Pitra

Pavel Šrytr podle informací magazínu vyrazil do Koga z pověření podnikatele Tomáše Pitra. Ten je z minulosti známý jako kontroverzní postava, kterou soudy potrestaly za daňové úniky. Znám je rovněž jako partner bosse podsvětí Františka Mrázka, zastřeleného v roce 2006 v Praze, u zámečku v Durychově ulici.

Úkol zněl podle Kmenty jasně: vyřídit Baškimu Kjazimimu, alias Bojanovi, Pitrův vzkaz, že se ví o plánech na násilné akce, které proti němu a jeho lidem kvůli vzájemným dluhům parta Balkánců údajně chystala. O jaké „akce“ mělo přesně jít, není zřejmé. Spor byl podle zdrojů Ekonomického deníku především o dlužné peníze.

Napadení několika lidmi

Diskuse se nevyvíjela zrovna ideálně, došlo na bitku. Protože byl napaden několika lidmi naráz, Pavel Šrytr (na videu v kšiltovce) se chtěl bránit pistolí, kterou chtěl použít k úderu a proto vyhodil ze zbraně zásobník. Těsně před tím mu Baškim Kjazmimi, vulgo Bojan, pěstí udeřil do obličeje. Tato aktivita byla posléze některými médii vykládána jako Šrytrovo pochybení, kterému měl zásobník zbraně nechtěně vypadnout.

To ale zkušený střelec Šrytr odmítá a tvrdí, že se opravdu chtěl bránit pistolí pouze fyzicky, použít ji jako boxer, přesile, bez použití střelby.

Baškim Kjazimi vulgo Bojan dává pěstí Pavlovi Šrytrovi. Vpravo jeho bodyguardi. Foto: Jan Hrbáček z videa Aktu.cz

„Tato výzva je odezva na incident v restauraci Kogo. Budeme pracovat! Moji zdrženlivost a snažení se nevygradovat ještě více situaci si někteří pletou s neschopností a slabostí. K videozáznamu není zveřejněn zvukový záznam a není slyšet situace, jak to bylo s údajně vypadlým zásobníkem. Brzo bude celá situace vyjasněna. Mám respekt před zákonem a vím také to co je u druhého v pořádku, je bráno u jména Šrytr jako trestný čin. Proto ta laxnost. Nicméně, v rámci této zveřejněné výzvy se v případě nutnosti mohou ozvat i ti co se mě snaží degradovat. Neví, proč spor vznikl, a komu tím bylo pomoženo, stejně tak jak může být pomoženo komukoliv jinému,“ řekl Ekonomickému deníku Pavel Šrytr.

Hlasité urážky. Jako gramofonová deska

Místo incidentu nebylo dílem souhry okolností, tedy že by tam chábr Bojan, původem z Makedonie, jen zašel na na těstoviny či pizzu, když ho brala chuť na něco ze speciální nabídky ze sorty středomořských pokrmů. Přestože síť restaurací Kogo Bojan přímo nevlastní, podnik na pražských Příkopech je podle reportéra Jaroslava Kmenty Kjazmimiho hájemstvím i kanceláří, kde vyřizuje byznys, což v jeho případě jsou hlavně schůzky s lidmi. Má tam klid na práci a svou ochranku, mimo jiné z pražské rodiny Telváků.

Důvod, proč byl Šrytr v průběhu celého konfliktu velmi zdrženlivý, protože jej Bojan hlasitě urážel. „Pán v bílém svetru ve dveřích hned v začátku konfliktu, když opakoval asi po desáté slovo m*dko, m*dko, m*dko, a neustále šermoval se vztyčeným prstem v mé blízkosti byl mnou slovně upozorněn, že se zasekl jako stará deska a ať se vypne a nejedná hystericky. Na to jeho kolegové stojící v jeho těsné blízkosti začali nahlas vyzývat někoho v restauraci (asi personál) ať volá policii), protože prý vyhrožuji pánovi ve svetru vypnutím a dle nich tedy likvidací. Takže policie byla volána již v této době a pak teprve došlo k samotnému útoku. Myslím že v časovém harmonogramu toto tvrzení lze snadno dokázat,“ tvrdí Pavel Šrytr.

Záměrně vyhozený zásobník pistole

„Zveřejněný záznam je sestříhán a není slyšet moje hlasitá výzva. V počátečním stádiu v úmyslu zbraň použít pouze k možnému úderu (jedna z možností mírnějších prostředků) díky trvajícímu útoku ze strany útočníků. Byla zároveň použita slova: ´zbraň bude použita k úderu, není nabitá´ a došlo k záměrnému vypuštění zásobníku. Útočníci v té chvíli couvli dozadu, ale když viděli, že zásobník skutečně spadl na zem tak v útoku pokračovali a směřovali k opětovnému fyzickému kontaktu. V té chvíli jsem se pro zásobník ohnul a byl jsem vystaven pokusu o kopnutí mé osoby ze strany jednoho s útočníků. Zásobník jsem měl po zbytek konfliktu v levé ruce a do zbraně zasunut nebyl, protože, jsem si byl vědom, že po následném případném odzbrojení by mohla zbraň být použita proti mě. Zároveň jsem věděl, že každým okamžikem dorazí policie, zavolaná útočníky ještě před samotným fyzickým napadením mé osoby. Jsem si jistý, že mé jednání bylo v souladu s paragrafem o nutné obraně,“ pokračoval v popisu událostí Pavel Šrytr.

Nakonec smír

O jaký obchodní spor se jednalo, aktéři neuvedli. Šrytr magazínu Reportér sdělil, že „tomu pánovi prostě přišel říct, že něco končí, že jsou věci, které se už dít nebudou, a slušně mu řekl, že v opačném případě za to ponese následky, samozřejmě zákonné.“

„Nebudeš nikoho vydírat. A nebudete používat proti nikomu žádné násilné metody. To jsem řekl. On mi řekl: ‚Já se tě nebojím.‘,“ citoval Jaroslav Kmenta Šrytra.

Podle informací serveru Novinky.cz dopadl spor smírem, kdy jedna strana zaplatila druhé, co dlužila. Která, které, kolik a za co, již není zřejmé. Ačkoliv v případu nepadlo žádné trestní oznámení, zabývala se jím policie.

„Policisté zajistili kamerové záznamy, svědky a veškeré potřebné informace. Ve věci nebyla naplněna skutková podstata trestného činu a incident byl kvalifikován jako přestupek proti občanskému soužití a oznámen příslušnému správnímu úřadu,“ uvedla bez dalších podrobností mluvčí policie Eva Kropáčová.