Evropské zemědělství se musí zbavit nadměrné regulace a zbytečných zátěží. To je základní krok k posílení konkurenceschopnosti. Po jednání Rady EU, na které Evropská komise představila zástupcům členským státům svou Vizi pro zemědělství a potravinářství, to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Konkrétní stanovení cílů a priorit však podle něj bude možné až v kontextu budoucí podoby víceletého finančního rámce EU.

„Pro budoucí evropské zemědělství je důležité, aby se zbavilo nadměrné regulace a zbytečných zátěží, které brání investicím a rozvoji podniků. Myslím si, že je to základní krok k posílení konkurenceschopnosti. Musíme zohlednit místní a specifické potřeby jednotlivých členských států,“ řekl po jednání Rady Výborný.

Stanovení cílů a priorit však podle něj nebude možné bez znalosti budoucí podoby víceletého finančního rámce. Ten určí podobu evropských rozpočtů na roky 2028 až 2034, jeho první návrh má Evropská komise představit v létě. Následovat budou vyjednávání. Takzvaná Společná zemědělská politika (SZP), prostřednictvím které Evropská unie finančně podporuje farmáře, přitom tvoří asi třetinu rozpočtu, a to v době, kdy se rozpočet ocitá pod tlakem. „Dnešní debatu o tomto tématu v rámci zveřejněné Vize beru jen jako zahajovací a detailní diskuse očekávám na nadcházejících jednáních Rady,“ řekl nyní Výborný.

Pro Českou republiku je podle něj zásadní, aby byla zajištěna odolnost zemědělského sektoru ve všech aspektech od ekonomického přes sociální až po environmentální. Je také potřeba rozvíjet konkurenceschopnost EU a sektoru zemědělství na globálních trzích, a to prostřednictvím zajištění férových podmínek, omezení nadměrných požadavků a investičních motivací. Dále by se měl vývoj zaměřit na vytváření prostředí přívětivého pro podnikatelský sektor zjednodušením a snížením administrativní zátěže s důrazem na proveditelnost v praxi.

Mohlo by vás zajímat

Zachovat dva pilíře podpory pro zemědělce

„Oceňuji záměr zjednodušit a lépe zacílit přímé platby. Zjednodušení však nesmí být pouze prázdnými frázemi. Je nezbytné opravdu zmírnit administrativní zátěž. Ta obrovská detailnost, kterou dnes vidíme u strategických plánů, neuvěřitelně komplikuje jejich modifikaci. Vnímám dvě oblasti zjednodušení, jednu oblast pro toto období, kde preferuji stabilitu a předvídatelnost pro praxi, a dále potřebné úpravy budoucí struktury SZP (v rámci nového finančního rámce, tedy od roku 2028, pozn. red.),“ řekl Výborný.

Ze strany ministrů zemědělství na Radě ohledně nového SZP zazněl apel na udržení dostatečného rozpočtu na zemědělství a jeho rozdělení do dvou pilířů – přímého a zásluhového, jak platí již v tomto období.

Vize, kterou Komise představila minulý týden, obsahuje mimo jiné právě záměr omezit demokracii nebo zajistit spravedlivější rozdělení evropských prostředků určených na podporu farmářů pod hlavičkou SZP. Kromě toho si klade za cíl přilákat do odvětví více mladých, více do rozhodování zapojit lokální úroveň vládnutí, zajistit férovější podnikatelské prostředí nebo nastavit politiku pobídek namísto zákazů.

Na pondělní Radě EU ministři zemědělství také řešili aktuální situaci na trhu nebo podporu rozvoje venkova. Ministr Výborný pak na bilaterární schůzce s eurokomisařem pro zemědělství Christophem Hansenem probral také dopady loňských extrémních povodní na zemědělský sektor v ČR a požádal jej o pomoc EU.