Středa, 25. května, 2022

Výběr mýtného stoupá, v únoru o 11,6 procent na 1,08 miliardy. Díky poplatkům za hluk a znečištění

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zavedení poplatků za hluk z provozu a za znečištění ovzduší, které jsou od 1. ledna 2021 součástí mýtných sazeb, vedlo podle očekávání k růstu výběru mýtného na zpoplatněných komunikacích. Výběr mýtného vzrostl meziročně o 12,6 procent. Celkem uhradili dopravci v lednu 1,067 miliardy korun. Informoval o tom dnes správce mýtného systému, společnost CzechToll, člen skupiny PPF.

Dopravci najeli po zpoplatněných komunikacích v lednu téměř 268 milionů kilometrů. Celkové mýtné vybrané na dálnicích dosáhlo 952 milionů korun, na silnicích I. třídy pak CzechToll předepsal dopravcům k úhradě 115 milionů korun. Oznámil to dnes provozní ředitel společnosti CzechToll Petr Chvátal. Do systému bylo ke konci ledna zaregistrováno takřka 552 tisíc vozidel, ke kterým si dopravci vyzvedli 472 tisíc palubních jednotek.

Zavedení nových složek mýtného vychází z evropské legislativy. Poplatky za hluk a znečištění ovzduší jsou zahrnuty i v mýtných sazbách například v Rakousku a Německu. Nově získané finanční zdroje by měly sloužit pro omezení negativních dopadů silniční dopravy na obyvatele, kteří v okolí komunikací žijí. Typickým příkladem je výstavba protihlukových stěn.

Vyšší slevy na mýtném pro domácí dopravce

Současně se změnou mýtných sazeb byly provedeny od začátku roku 2021 změny ve výpočtu slev na mýtném, o které mohou dopravci požádat. Změnily se mezní hodnoty, které určují výši slevy, i procentuální výše slev. Velcí dopravci, kteří uhradí na mýtném 270 tisíc korun a více, mohou získat slevu na mýtném ve výši 13 procent:

Slevy

mýtné ≥ 65 000 Kč, poskytne se sleva ve výši 6 %
mýtné ≥ 95 000 Kč, poskytne se sleva ve výši 9 %
mýtné ≥ 170 000 Kč, poskytne se sleva ve výši 11 %
mýtné ≥ 270 000 Kč, poskytne se sleva ve výši 13 %

Za celý rok 2020 vybral stát prostřednictvím satelitního mýtného systému od dopravců na mýtném více než 11,5 miliardy korun. Meziroční růst výběru mýtného přesáhl 5,24 procent i přesto, že v době jarního omezení ekonomiky v souvislosti s bojem proti pandemii COVID-19 poklesl výběr mýtného dvouciferným tempem. Hlavní příčinou růstu bylo rozšíření rozsahu zpoplatněných komunikací k 1. 1. 2020.

Stát vybral loni 11,5 miliard

Ve srovnání s původní mikrovlnnou technologií ušetřila Česká republika podle CzechToll vloni na provozních nákladech elektronického mýtného systému téměř 1 miliardu korun. Výnosy z mýtného se navíc meziročně zvýšily o 573 milionů korun i přes negativní dopady pandemie Covid-19 na celý sektor evropské dopravy.

Za celý rok 2020 vybral stát prostřednictvím satelitního mýtného systému od dopravců na mýtném více než 11,5 miliardy korun. Meziroční růst výběru mýtného přesáhl 5,24 procent i přesto, že v době jarního omezení ekonomiky v souvislosti s bojem proti pandemii Covid-19 poklesl výběr mýtného dvouciferným tempem.

„Výsledky roku 2020 jsou důkazem, že nový satelitní mýtný systém plní spolehlivě funkci strategické infrastruktury státu. Došlo k významnému poklesu nákladů na provoz systému a díky tomu může být investováno více peněz od dopravců do obnovy a rozvoje dopravní infrastruktury v Česku,“ ohodnotil uplynulý rok generální ředitel společnosti CzechToll Matej Okáli.

V posledním měsíci roku 2020 zaplatili dopravci za použití zpoplatněných komunikací 897 milionů korun, o 24 procent více, než v roce 2019. Významný meziroční nárůst může být dán zejména vysokou produkcí v oblasti automobilového průmyslu, která se pozitivně promítala do výběrů mýtného v průběhu celého podzimu.

„Jsem rád, že se nám podařilo zajistit i v komplikovaném roce 2020 stabilní provoz systému tak, aby dopravci nepocítili omezení v oblasti klientského servisu při plnění mýtných povinností. Podařilo se nám implementovat bezpečnější vstup do zákaznické samoobsluhy přes portál eIdentita a připravili jsme systém na zavedení trojsložkového mýtného od 1. ledna 2021,“ doplnil Okáli.

Porovnání výběru mýtného v letech 2019 a 2020. Foto: CzechToll

Ke konci roku 2020 bylo v elektronickém mýtném systému registrováno 546 tisíc vozidel, ke kterým vyzvedli dopravci 468 tisíc palubních jednotek. Necelou třetinu z registrovaných vozidel tvoří automobily z České republiky.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter