Evropského žalobce, který bude za Českou republiku součástí Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO), bude vybírat pětičlenná komise v čele s ministrem spravedlnosti, v níž budou mít většinu představitelé státního zastupitelství. Vyplývá to z materiálu, kterým se bude zabývat vláda a který má Česká justice k dispozici.
Výběr evropského žalobce bude fakticky tříkolový, přičemž dvě kola proběhnou na národní a třetí na evropské úrovni. Výběrovou komisi v ČR bude vedle ministra spravedlnosti tvořit nejvyšší státní zástupce, oba vrchní státní zástupci a jeden zástupce jmenovaný ministrem spravedlnosti.
Tato komise pak vybere pět kandidátů, z nichž konečný výběr provede ministr spravedlnosti. Ten také určí dva náhradníky. Jak však vyplývá z předkládací zprávy k materiálu, na evropské úrovni pak proběhne ještě další kolo, kde se bude vybírat z navržených tří národních kandidátů.
Rada EU pak prostou většinou rozhodne, a to na základě doporučení komise, složené z „dvanácti osob vybraných mezi bývalými členy Soudního dvora Evropské unie a Účetního dvora, bývalými národními členy Eurojustu, členy nejvyšších vnitrostátních soudů, státními zástupci na vysoké úrovni a obecně uznávanými právníky“. Šestileté funkční období evropského žalobce je neobnovitelné, avšak může být rozhodnutím Rady prodlouženo o další tři roky. Nařízení navíc každé tři roky počítá s obměnou jedné třetiny evropských žalobců.
Jak již Česká justice informovala, tuzemská úprava vylučuje možnost, aby se o lukrativní post evropského žalobce mohli ucházet i čeští soudci, jakkoliv to příslušná evropská směrnice nevylučuje. Ministerstvo spravedlnosti přišlo aktuálně s třetím důvodem, proč tomu tak má být. „Primárním důvodem předložené koncepce je výběr zkušených, již odborně profilovaných praktiků (i s ohledem na možnost osobní atrakce případu dle čl. čl. 28 odst. 4 nařízení), nikoliv poskytnutí prostoru pro rozvinutí potenciálu soudců, kteří dosud o oblast vyšetřování a stíhání pachatelů trestné činnosti proti finančním zájmům EU neprojevili zájem. Je možno poukázat na skutečnost, že v případě ČR je prostupnost profesí soudce a státního zástupce v případě zájmu relativně bez překážek,“ vysvětluje materiál v části, kde se vypořádávají připomínky resortů.
Celý materiál je k dispozici v legislativním monitoru.
[mn_protected]
Mohlo by vás zajímat
Úřad vlády a Ministerstvo zahraničních věcí totiž namítaly, že vyloučení soudců nemá oporu ve směrnici, a navíc není logické s ohledem na to, že evropský nejvyšší žalobce může být vybírán i mezi českými soudci. Teoreticky by se český soudce mohl o funkci ucházet jen tehdy, pokud by měl, vedle desetileté právní praxe, i pětiletou zkušenost coby státní zástupce a pro účely kandidatury by se státním zástupcem opět stal. Dalšími podmínkami jsou aktivní znalost angličtiny a trestní i kárná bezúhonnost.
Úřad EPPO bude nezávislou unijní institucí, která bude fungovat na dvou úrovních – centrální a decentralizované. Centrální úroveň bude tvořena evropským nejvyšším žalobcem, jednotlivými evropskými žalobci, tak aby byl zastoupen každých členský stát účastnící se posílené spolupráce, správním ředitelem a případně dalšími specializovanými odborníky. Evropský nejvyšší žalobce a evropští žalobci, z nichž dva budou mít funkci náměstků evropského nejvyššího žalobce, budou tvořit kolegium, které bude zodpovědné za obecný dohled nad činnostmi Úřadu a rozhodování ve strategických otázkách. Členové kolegia pak budou rozděleni do tříčlenných stálých komor, které budou dohlížet nad konkrétními vyšetřováními a trestními stíháními vedenými evropskými pověřenými žalobci v jejich členských státech. Nejdůležitějším úkolem kolegia na počátku jeho fungování bude bezesporu schválení vnitřního jednacího řádu Úřadu, který by měl specifikovat mj. počet a složení stálých komor, mechanismus zastupování mezi evropskými žalobci nebo sloučení případů, které jsou projednávány různými Stálými komorami. Důvodem pro dohled nad vyšetřováními a trestními stíháními vedenými v jednotlivých členských státech na centrální úrovni je zajištění účinné koordinace a jednotného přístupu v rámci Unie.
(Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti ČR)
Stanovení podmínek pro výběr evropských pověřených žalobců, kteří budou vykonávat pravomoci EPPO na území ČR, budou naopak zcela ponechány na nejvyšším státním zástupci. Jak již dříve upozornila Česká justice, počítá se celkem s deseti evropskými pověřenými žalobci. Evropští pověření žalobci budou pak jmenováni kolegiem EPPO na návrh nejvyššího evropského žalobce, a to na funkční období 5 let, které je obnovitelné. Evropští pověření žalobci budou vést vyšetřování a trestní stíhání v souladu s pokyny příslušné stálé komory EPPO a dohlížejícího evropského žalobce. V souladu s nařízením EPPO by k tomu měli mít k dispozici stejné prostředky jako vnitrostátní státní zástupci a rovněž další pravomoci, která jim stanoví nařízení EPPO.
Úřad EPPO bude zřízen v tzv. režimu posílené spolupráce, ke které se zavázalo celkem dvaadvacet členských států (Belgie, Bulharsko, Česká republika, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko). EPPO by měl začít fungovat ke dni určenému Evropskou komisí, nejdříve však tři roky po vstupu nařízení v platnost, tedy k 20. listopadu 2020. Sídlem Úřadu bude Lucemburk.
Návrh ministerstva si stáhněte zde:
Evropský žalobce_výběr_final I
Evropský žalobce_výběr_final II
Evropský žalobce_výběr_final III
Evropský žalobce_výběr_final IV
[/mn_protected]
Petr Dimun