Všechny státní podniky ministerstva obrany loni vykázaly zisk. Vyplývá to z hospodářských výsledků podniků, které ještě musí projít auditem. Do černých čísel se loni překvapivě dostal i státní podnik VOP CZ, který se v posledních letech potýkal s často velmi vysokými ztrátami. Ministerstvo obrany je zakladatelem celkem pěti státních podniků, a to LOM PRAHA, VOP CZ, Vojenský výzkumný ústav, Vojenský technický ústav a Vojenské lesy a statky. Každý podnik má vlastní management, věnuje se jiné činnosti a hospodaří s vlastními prostředky.
Podniky jsou od roku 2023 součástí iniciativy Pro silnou armádu, která je reakcí na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, a proto kooperují na základě společného memoranda o vzájemné dlouhodobé spolupráci. Cílem iniciativy je co nejefektivněji pracovat na modernizaci a posílení Armády České republiky.
„Zdravé a fungující státní podniky jsou důležitou součástí obranyschopnosti státu. Jsem proto ráda, že se nám podařilo společným úsilím docílit toho, že všech pět je v zisku. Děkuji jejich pracovníkům i vedení,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
LOM PRAHA, státní podnik, vykázal za rok 2024 zisk před zdaněním ve výši 59,2 milionu korun při celkovém obratu 2,2 miliardy korun.
Mohlo by vás zajímat
Vůči roku 2023, kdy zisk činil 30,2 milionu korun, se opět jedná o téměř dvojnásobné navýšení. V případě modernizačních projektů došlo v roce 2024 ze strany společnosti Aero Vodochody k ukončení výroby prvních dvou nových cvičných letounů L-39NG (Skyfox) a k vyškolení určených pilotů i leteckých techniků Centra leteckého výcviku na tuto leteckou techniku. V roce 2024 došlo nově k rozšíření působení podniku o zabezpečení provozu a údržby letiště Plzeň – Líně.
Po delší době vykázal kladný výsledek ve výši necelých 30,5 milionů korun (zisk před zdaněním) i státní podnik VOP CZ, který se zabývá opravami, modernizacemi a servisem vojenské techniky.
Ministryně obrany Jana Černochová loni od září jmenovala nového ředitele VOP CZ Vlastimila Navrátila, který měl jako jeden z hlavních úkolů finanční a personální stabilizaci podniku. Podnik loni úspěšně dokončil zakázku na více než dvě desítky kusů cisteren typu CAPL a CNS pro Vzdušné síly AČR.
Ve VOP CZ i nadále intenzivně probíhaly projektové a přípravné práce pro zakázku na nová bojová vozidla pěchoty CV90, která bude VOP CZ pro armádu kompletovat. Na říjnovém veletrhu Future Forces podnik představil nový TAROS PYRO, určený pro pyrotechnický průzkum a vyhledávání výbušnin.
Vojenský technický ústav, státní podnik, (VTÚ) vykázal v roce 2024 zisk před zdaněním ve výši 38 milionu korun.
VTÚ realizuje projekty zejména ve prospěch ministerstva obrany a dostává se postupně do role významného integrátora v mnoha projektech. V roce 2024 byly podepsány mimo jiné smlouvy na kolová dílenská vozidla, polní kuchyně, LOV-VČ, atd. Jeho obrat loni činil 1,01 miliardy korun a jednalo se o v pořadí již desátý hospodářsky úspěšný rok.
Ziskem za rok 2024 se pak mohou pochlubit i zbylé státní podniky. Vojenský výzkumný ústav, státní podnik, (VVÚ) dosáhl kladného hospodářského výsledku ve výši 56,2 milionu korun před zdaněním a jeho obrat činil 612,7 milionu korun.
Jedná se o pokračování úspěšného posilování ekonomické kondice VVÚ. V roce 2024 podnik realizoval 34 významných zakázek ve prospěch ministerstva obrany a Armády České republiky. Mimořádnou pozornost věnoval dokončení sériové výroby taktických rušičů STARKOM a vývoji nových systémů pro CBRN jednotky AČR (kontejnerové laboratoře, vozidla týmů SIBCRA atp.).
Co se týče státního podniku Vojenské lesy a statky ČR, jeho zisk před zdaněním činil 317,6 milionu korun při celkovém obratu 3,2 miliardy korun.
Stejně jako v minulých letech i v roce 2024 státní podnik relativně úspěšně bojoval proti kůrovcové kalamitě a její rozsah oproti předchozímu roku snížil o 25 procent. Ve srovnání s kulminací z let 2020 a 2021 se státnímu podniku podařilo rozsah katastrofy omezit o 97 procent. V roce 2024 bylo rovněž dosaženo nejvyšší plochy přirozené obnovy lesa v historii vojenských lesů a to 736 ha. Na celkové první obnově lesa se přirozená obnova podílela 48 procenty. Vojenské lesy a statky hospodaří převážně ve výcvikových prostorech Armády České republiky na zhruba 126 tisících hektarech lesní půdy.