Nová verze Windows s číslem 10 se přiblížila. Jaké jsou nejdůležitější novinky nového systému, kdy přijde na trh a kolik bude stát?

Jsou po všech stranách lepší, zaklíná se Microsoft při představování Windows s pořadovým číslem 10. Po verzi s pořadovým číslem 8 ( respektive 8.1 ), která byla přijata s poměrně velkými rozpaky, nová Windows napravují nejčastější výtky směřované k verzi předchozí. Co vše tedy můžeme očekávat?

https://www.youtube.com/watch?v=Wwc5jKc-EgE

Kdy budou Windows 10 dostupná?

Mohlo by vás zajímat

Microsoft uvádí vydání na 29. července, a to současně ve 190 zemích světa. Na českých stránkách je uveden srpen. Dá se předpokládat, že ne všichni uživatelé se vzhledem k očekávané vytíženosti aktualizačních serverů ( očekávaná velikost aktualizace je cca 3Gb dat ) dostanou k novým Windows hned 29.7., a tak se zdá být dostupnost v průběhu srpna realističtější.
Nicméně v této frontě můžete prý trochu předbíhat, zaregistrujete-li se na stránce Get Windows 10 App.

V jakých verzích budou Windows 10 vydána?

windows-10-versions

Doplňme, že s vydáním mobilní verze Windows 10 pro smartphony a tablety se počítá v druhé polovině letošního roku.

Návrat nabídky start

Start

Tlačítko Start se vrací ve velkém stylu. Nebo jinak řečeno, poměrně smysluplně spojuje funkce, které jsme ve verzi 8 postrádali, s integrací živých dlaždic a vyhledávání.

Minimální konfigurace

Pro bezproblémový běh Windows 10 postačí počítač s nepříliš ohromujícím výkonem 1GHz procesor spolu s 1GB paměti RAM (32bit) či 2GB (64bit) a 16GB volné paměti.

Cena?

Příjemnou zprávou je, že upgrade na nejnovější Windows budou mít uživatelé W7, W8 a W8.1 zcela zdarma. Tato nabídka bude platit po celý první rok od uvedení Windows 10 na trh. Nicméně při nákupu plných verzí zaplatíte 119 USD za verzi Home a 199 USD za verzi PRO.

Nástupce Exploreru jménem Edge

Nástupce spíše neblaze proslulého Internet Exploreru dostal finální jméno Edge. Vyzkoušet jsme si ho mohli již dříve pod krycím názvem Spartan. Jak bude vypadat jsme vám ukázali v jednom z předchozích článků:

Takhle bude vypadat nástupce Exploreru

Zopakujme, že se počítá s možností použití prohlížeče i se zpětnou kompatibilitou s původním vykreslovacím jádrem Exploreru, a tak bude Edge použitelný i pro staré podnikové intranetové aplikace. Upgradu se tak prý není třeba obávat.

Bezpečnost

Preventivní proces ztráty dat ( DLP ) dokáže oddělit firemní a osobní data v rámci existující uživatelské zkušenosti a nebude tak již třeba přepínat mezi bezpečnostními módy či aplikacemi. Dalšími postupy mohou organizace a podniky ošetřit firemní data proti kopírování či sdílení na sociálních sítích.

Diskutovaným prvkem je Windows Hello, biometrický bezpečnostní systém integrovaný ve Windows 10 umožňujcí uživatelům přihlašovat se do systému za pomoci rozpoznávání otisků prstů, očí, či celé tváře, k čemuž ale bude muset počítač samozřejmě náležitě hardwarově vybaven.

Podpora HoloLens

Holografické brýle HoloLens, horká novinka Microsoftu, jsou slibným krokem ke vstupu do rozšířené reality a zároveň i prvkem, který budou nová Windows podporovat.

Holografickým brýlím jsme se blíže věnovali zde:

Rozšířená realita Microsoft HoloLens promění svět

https://youtu.be/aThCr0PsyuA

Cortana, Xbox a další

Integrovaná, hlasem ovládaná asistentka Cortana by měla umět vyhledávat, spouštět aplikace, přehrávat hudbu, kontrolovat počasí či odpovídat na otázky a stát se tak obdobou asistentky Siri konkurenčního Applu. Dokáže-li však smysluplně komunikovat i v češtině je otázkou.

Vlastníte-li Xbox One, nová Windows by vám měla dovolit streamovat své hry na počítač přes Wi-Fi, takže si svou oblíbenou Xbox hru budete moci zahrát na jakémkoli zařízení s Win10, ať už půjde o počítač, tablet, nebo smartphone.

Petr Nutil