Dva dny před zahájením adventních trhů přijala vláda opatření, kterým je na poslední chvíli zakázala. Kromě zklamaných návštěvníků, kteří se na vánoční atmosféru každoročně těší, doplatí na zákaz nejvíce organizátoři trhů i jednotliví trhovci. Po státu budou požadovat odškodné.
Staroměstské náměstí v pátek ráno. Nejvelkolepější trhy v České republice, připravené jen otevřít, zejí prázdnotou. Ve vzduchu je cítit napjatá atmosféra. Zcela nečekaný krok vlády, který bez upozornění vystavil všem vánočním trhům stopku, organizátory zaskočil.
„Byl to pro nás šok. Nedostali jsme dopředu žádné upozornění. Ještě včera tu stánkaři naváželi zboží“, komentuje za organizátory trhů na Staroměstském náměstí Hana Tietze.
Stejná situace je ale ve všech městech, kde vánoční trhy pořádají. Ztráty jdou do milionů.
„V tuto chvíli se zkusíme vzpamatovat a vymyslet, kde vezmeme peníze, abychom mohli stánky odklidit. Také co budeme dělat se zbožím, které se rychle kazí. Kompenzace, které vláda nabízí, jsou nedostatečné“, vysvětluje Hana Tietze.
Ministryně financí Alena Schillerová na výtky uvedla, že se na zrušení vánočních trhů shodli šéfové všech krajských hygienických stanic. „Není možné to žádnými režimovými opatřeními zvládnout,“ řekla.
Zásadní otázkou ale zůstává, zda při jasném vývoji epidemiologické situace nešlo dalším ztrátám zabránit například včasným upozorněním, že takový zákaz může nastat.
„Kdybychom to čekali, neinvestujeme peníze do dalších prodejních stánků a výzdoby. Příprava trvala skoro týden, včetně noci z pondělí na úterý“, oponuje rozhořčeně Hana Tietze.
I přes zákaz pořádání adventních trhů zůstala jedna tradice zachována. Včera v 18 hodin byl na Staroměstském náměstí rozsvícen tradiční vánoční strom.
Zároveň však zástupci hlavního města Prahy kritizovali vládu. Podle nich nedává smysl, aby obchodní centra zůstala otevřena, ale ve venkovních stáncích byl prodej vánočního zboží znemožněn. Vedení města v té souvislosti vyzvalo stát, aby pro trhovce co nejrychleji schválil zvláštní kompenzace.
Jana Bartošová