Bývalý hegemon pravicové politiky zkouší dobýt svoje ztracené pozice se staronovým programem. Dnes bude ODS středem pozornosti v dalším dílu našeho předvolebního seriálu, ve kterém už dříve dostaly prostor ČSSD, ANO, KSČM, TOP 09, Piráti a Zelení.

Občanští demokraté sami sebe řadí mezi konzervativce, což potvrzují předvídatelným programem. V podstatě stejné cíle vytyčují dnes, kdy podle průzkumů veřejného mínění dotahují 10 %, jako na přelomu století, kdy dokázali získávat kolem 30 % voličských hlasů.

Ovšem úbytek zastupitelských mandátů obvykle znamená menší finanční rozpočet, což snižuje také časovou kapacitu. Možná proto občanští demokraté, jako jediní protagonisté našeho seriálu, nenašli dostatek prostoru na rozhovor ohledně svého ekonomického programu. “Omlouvám se. Máme toho moc. Prosím, abyste využili materiály na našem webu. Příště se polepšíme,” odepsala Jana Havelková, tisková mluvčí ODS.

Nižší sociální odvody a spolehlivý penzijní systém

Občanští demokraté podporují jadernou energetiku, naopak chtějí “zmrazit” dotace pro obnovitelní zdroje energie. Také české solární asociace sice uznávají, že konvenční zdroje budeme potřebovat ještě řádově desítky let. V budoucnost alternativních elektráren však věří například Ministerstvo obrany USA, dánská společnost Dong Energy nebo Deutsche Bank.

Strana se znakem letícího ptáka obhajuje rovnou daň z příjmů fyzických osob v současné výši 15 %, zatímco socialisté, komunisté a zelení chtějí více sazeb. ODS brání výdajové paušály pro malé živnostníky, které zásadně usnadňují účetnictví a pomáhají snížit daň z příjmu někdy až na nulu. Navíc slibuje roční daňové prázdniny pro všechny začínající podnikatele.

Mohlo by vás zajímat

Pravicová stálice znovu plánuje poplatky za návštěvu lékaře, nad rámec povinného zdravotního pojištění, což po úspěšné proti-kampani postupně zrušili sociální demokraté. Dále slibuje “předvídatelný a spolehlivý penzijní systém”, ale zároveň taky nižší sociální pojištění, které povinně platí zaměstnavatel za zaměstnance. Stejný nápad mají hnutí ANO a TOP 09, ačkoli následně mohou klesnout právě starobní důchody – více ZDE.

Občanští demokraté opět zkusí legalizovat “švarc systém”

“Možnost práce na živnostenský list místo pracovní smlouvy,” píšou občanští demokraté ve svých programových tezích. Firmy tedy mají šanci, že nebudou muset dodržovat zákoník práce, čímž pádem ušetří například na pojistných odvodech za personál. Totéž zvažoval, ale nakonec nezavedl už Petr Nečas, bývalý ministr sociálních věcí a potom premiér za ODS.

Praktické příklady – optimistický a pesimistický

Porovnejme dva odlišné scénáře možného vývoje na příkladu bezdětného zaměstnance, který vydělává 30 000 Kč hrubého měsíčně. Takže zaměstnavatel včetně pojistných odvodů platí 40 200 Kč měsíčně. Stát dostává 17 460 Kč (3 960 Kč na dani, 9 450 Kč především na starobní důchody, 4 050 Kč na veřejné zdravotnictví). Na zaměstnance zbývá “pouze” 22 740 Kč čistého, ale má právo na vyhovující pracovní prostředí a pomůcky, 8hodinovou pracovní dobu, 2denní víkend a státní svátky, každoročně 4 týdny dovolené, náhradu mzdy v případě nemoci, celoživotní rentu v případě těžkého pracovního úrazu atd.

Po přechodu z pracovní smlouvy na živnostenský list dostává zaměstnanec taktéž 30 000 Kč měsíčně, ale nikoli formou mzdy, nýbrž na fakturu. Státu nyní samostatně odvede 11 356 Kč (daň 0 Kč díky výdajovému paušálu a slevě na poplatníka, dobrovolně vyšší než minimální důchodové pojištění 5 000 Kč a minimální zdravotní pojištění 1 906 Kč), takže mu zbude 23 094 Kč čistého měsíčně. Každý další měsíc firma ušetří 10 200 Kč, zaměstnanci stoupne čistý měsíční výdělek o 354 Kč, ale stát vybere o 10 554 Kč méně.

  • A/ Zaměstnanec přešel na živnostenský list, protože firma prochází těžkým obdobím a jinak by musela propouštět. Ale kromě nižší “superhrubé” mzdy má stejné pohodlí jako doposud, tedy přiměřenou pracovní dobu, víkendy, placenou dovolenou atd. Ve výsledku vydělají všichni, protože pracovník neskončí nezaměstnaný a stát ušetří na podpoře v nezaměstnanosti.
  • B/ Zaměstnanec přechází na živnostenský list, protože prosperující firma chce maximálně zvýšit svůj zisk. Nyní musí dělat více než 8 hodin denně, povinně má také víkendové směny a žádnou placenou dovolenou. Firma nedodržuje zákoník práce, protože nemusí. Vyčerpaný pracovník se během směny těžce zraní a skončí jako invalidní důchodce. Vydělá pouze zaměstnavatel. Prodělá zaměstnanec i stát, který nyní musí vyplácet další invalidní důchod.

Petr Woff