Důkladnější kontroly ředitelů fakultních nemocnic a časově omezené jejich setrvání ve funkci. To je podle kandidáta ANO na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha cesta, jak zabránit opakování korupční kauzy, která v únoru otřásla Fakultní nemocnicí Motol. Vojtěch to řekl v podcastu NA ROVINU s Karlem Havlíčkem.

Ve středečním díle Havlíčkova podcastu s podtitulem Minové pole ve zdravotnictví popsal Adam Vojtěch svůj pohled na exředitele Fakultní nemocnice (FN) Motol Miloslava Ludvíka. „V době, kdy jsem byl ministrem, jsem dal příkaz všem ředitelům fakultních nemocnic, aby získali osvědčení od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), které mělo garantovat, že nemají nějaké skryté vazby nebo skryté majetky,“ řekl Vojtěch.

Jeden z důvodů byl právě tehdejší ředitel FN Motol Ludvík. „Dodnes nechápu, jak je to možné, ale on tento glejt dostal. A dostal ho i podruhé, kdy už byl ministrem Vlastimil Válek… A já jsem přesvědčen o tom, že ředitelé ve fakultních nemocnicích, které dnes již často hospodaří s ročními rozpočty více než 10 miliard korun, by měli být opravdu řádně prověřeni,“ řekl Vojtěch. Stane-li se znovu ministrem zdravotnictví, chce na toto téma vést s NBÚ jednání.

Častější rotace ředitelů

Vojtěch také podpořil myšlenku, aby byli ředitelé fakultních nemocnic voleni jen na omezený počet let nebo mandátů. „Není určitě v pořádku, pokud nějaký ředitel v nemocnici funguje přes dvacet let. Nejen, že se vytváří různé ‚provazby‘ a podobně, které mohou vést k různým věcem, které jsme viděli, ale po tolika letech hrozí i provozní slepota. Stejně jako v byznyse je dobře, když se management jednou za čas protočí,“ vysvětlil svůj postoj.

Fakultní nemocnice v Motole. Foto: FN Motol

Za důležité považuje Vojtěch i prověřování koncových vlastníků dodavatelů do nemocnic. „Potřebujeme protikorupční strategii na základě ‚poučení z krizového vývoje v Motole‘. A musíme být maximálně důslední, aby se takové situace neopakovaly, protože vedou i k tomu, že lidé ztrácí důvěru ve stát,“ dodal.

Finské inspirace

Bývalý ministr Adam Vojtěch v pořadu svého stranického kolegy Havlíčka mluvil také o vlastní motivaci, proč by se rád stal znovu (již potřetí) ministrem zdravotnictví. „Zdravotnictví mě stále baví a předtím, než jsem odjel na svou severskou misi (od února 2022 do letošního května působil Vojtěch jako velvyslanec ve Finsku – pozn. red.), jsem se zdravotnictví věnoval 10 let a je to oblast blízká mému srdci. A myslím si, že jsme (v době Vojtěchova působení na ministerstvu) udělali hodně práce, byť jsme museli čelit covidu a všemu, co s ním bylo spojené,“ řekl v Havlíčkově pořadu.

Doplnil, že na resort nezanevřel ani ve Finsku. „I tam jsem se zdravotnictví hodně věnoval a myslím, že jsem načerpal řadu inspirací, které bych k nám chtěl přenést,“ poznamenal.

Mohlo by vás zajímat

Adam Vojtěch na 5. ročníku mezinárodní konference Zdravotnického deníku Ekonomika prevence zdravotních rizik. Foto: Radek Čepelák

Vojtěchovu aspiraci stát se znovu ministrem vítá i Karel Havlíček, který je vedle Andreje Babiše jedním ze dvou oficiálních kandidátů hnutí ANO na předsedu vlády. „Chtěli jsme v rámci stínové vlády postavit tým složený jak ze zkušených lidí, tak i z lidí, kteří nemají v daném resortu ještě zkušenost… A protože na zkušenost hodně sázíme, byl bych velmi rád, kdyby se nám povedlo uspět a ty ses znovu stal ministrem zdravotnictví,“ řekl Havlíček Vojtěchovi.

Posvítit si na hospodaření pojišťoven

Vojtěch v pořadu hovořil také o prvních krocích, které by po příchodu do funkce ministra zdravotnictví rád učinil. „Podíval bych se na hospodaření nemocnic, ale samozřejmě i na hospodaření zdravotních pojišťoven, protože vidíme, jak vypadá situace aktuálně za několik posledních let,“ řekl Vojtěch.

„My jsme ministerstvo zdravotnictví a celý systém odevzdávali ve velmi dobrém stavu – byť samozřejmě po covidu, ale z hlediska financí byl systém stabilizovaný a nikdo nežaloval ministerstvo a podobně,“ zmínil Vojtěch v souvislosti s tím, že nemocnice žalují ministerstvo zdravotnictví u Ústavního soudu kvůli úhradové vyhlášce.